Jump to content

am fost lovit


Recommended Posts

Salutare ,astazi cand m-am oprit sa ma asigur intro intersectie ,am fost lovit din spate de o masina ,am oprit ,dar omul se grabea asa ca mia cerut numarul de telefon ,si mi a zis ca ma suna ,au trecut cateva ore si nu ma sunat ,am apucat sa fac poza la numarul lui .ce e de facut ? sa ma duc la politie sa declar ?
Link to comment
Share on other sites

chestia este ca masina este pe numele tatalui meu,trebuie sa ma duc eu sau el ?

normal ca tu trebuie sa te duci daca tu ai fost la volan,dar dece nu i-ai cerut asigurarea daca tot se grabea asa tare sau sa-i iei si tu nr de tlf macar,ce aiurea... faci accident si pleci ca te grabesti , ceva necurat la mijloc

Edited by minicoop
Link to comment
Share on other sites

Daca topicul nu e la misto (cum a zis colegu mai sus), roaga-te ca masina care te-a lovit sa fie pe pe numele celui de la volan . Daca nu e el propritar, asiguratorul lui, foarte posibil sa nu-ti plateasca dauna invocand faptul ca nu a condus proprietarul.

 

Alta data nu mai pune botu' la duma asta. E penibil cum s-a scos.

Link to comment
Share on other sites

ce sa fac,omul dadea sa place ,iam zis ca ma duc la politie iam facut poza la numar ,avea masina noua un renault megane

 

Ok. Nu e nici-un bai. Du-te astazi, sau cel tarziu maine dimineata la politie, tu personal si declara accidentul si subliniezi ca "ala a fugit".

Spun sa mergi tu personal pentru ca tu esti pagubitul, nu cred ca o sa se lege nimeni ca ai condus tu chiar daca nu esti proprietar in acte.

 

E simplu, el daca nu se prezinta in 48 de ore la politie, se alege cu dosar penal si permisul luat o perioada buna si tu iti repari frumos masina pe baza dovezii de la politie.

 

Simplu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt ce ai patit, dar ti-ai luat teapa si te-a prostit...cum sa pui botul la asa ceva...

 

Acum, daca ai zis ca ai si poza la masina lui , mergi tu direct la rutiera si declara accidentul si le spui ca a fugit de la locul accidentului dar ai apucat sa faci poza si o sa il caute politia. O sa fie in regula, dar pe viitor nu mai pune botul la abureli de genul asta, daca incearca o chestie de genul ii faci poza lui si la masina si suni la politie. Eventual rogi pe cineva sa opreasca ca martor.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

off multa lume in Romania nu cunoaste legea.

 

Fuga de la locul accidentului exista doar atunci cand este un accident cu victime. Eu daca ma lovesc cu unul usor pot sa nici nu opresc. Nu esti obligat sa opresti sa te cunosti sa discuti (eventual sa te injuri, sa faci niste romanisme d-astea plus ca mai blochezi si traficul, mai vezi pe unii se ating fff putin si juma de ora nu misca masinile blocand zeci, sute de oameni).

 

In cazul tau iti spun eu cum trebuie sa procedezi:

- mai asteapta pana diseara. Daca nu suna mergi la sectia de politie competenta de pe raza careia s-a produs evenimentul. Acolo dai declaratie si totul va merge normal.

- termenul de declarare al unui accident este de 24 de ore. NU 48! 24 . Daca ala nu se va prezenta in termenul asta ii va fi suspendat permisul 30 de zile pentru nedeclararea unui accident in termenul legal.

- nici nu trebuie sa mergeti impreuna sa declarati accidentul. tu te duci diseara, el poate sa mearga maine dimineata si apoi politistul ia decizia socoteste cine a fost vinovat, iti da tie asigurarea si aia e.

 

 

pe viitor nu mai pune botul la abureli de genul asta, daca incearca o chestie de genul ii faci poza lui si la masina si suni la politie. Eventual rogi pe cineva sa opreasca ca martor.

Suni degeaba la politie. Vei fi indrumat sa declari accidentul la sectia de politie. Bine poti sa faci niste romanisme, gen ala sa iti fi atins putin o aripa si tu sa suni sa spui ca iti este rau, si atunci automat o sa vina politia, salvarea, pompierii. :))

Repet, fuga de la locul accidentului exista doar in cazul accidentelor cu victime!

 

E simplu, el daca nu se prezinta in 48 de ore la politie, se alege cu dosar penal si permisul luat o perioada buna si tu iti repari frumos masina pe baza dovezii de la politie.

 

Simplu.

 

Nu exista sa ii faca niciun dosar penal !!! Infractiunea de parasire a locului accidentului poate avea loc doar intr-un accident cu victime!!

Edited by CosminE46
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Acum ce doreati sa faca omu? sa-l ia de gat pe cel cu renault-ul?

Eu personal te sfatuiesc sa-ti iei un martor in toate situatiile care urmeaza deoarece uite ce am patit eu sambata:

la intoarcerea spre casa intre Alba si Teius mi-a cazut o piatra din camionul din fata si mi-a ciobit urat parprizul , o groapa de cam 2cm diametru. Cum puteam eu legal sa opresc un camion?. Am oprit la primul echipaj de politie care intamplator era in zona si le-am aratat incidentul.Ei au spus ca daca nu am un martor nu pot sa dovedesc ca piatra mi-a cazut din camion si ei nu ma pot ajuta. Noroc ca eu am casco. Cred ca este utila o camera de bord care inregistreaza traficul.

Te rog sa ne tii la curent cu mersul lucrurilor!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu aveai cum sa-l obligi sa faca nimic, nu o sa i se faca niciun dosar penal, dar puteai sa-i ceri tu numarul. In locul tau sunam la politie din locul respectiv si le spuneam ce se intampla. Faza e ca el poate sa-si repare masina pana deseara(depinde ce are) si nici sa nu te cunoasca... trebuia sa faci mai multe poze la locul accidentului cu dauna a ta a lui si cu masinile pozitionate...chiar si lui sa-i faci poza asa pe sustache.

 

Oricum vrajeala la greu...in locul tau ma dadeam lovit chemam politia salvarea, etc le spuneam ca respir greu sau orice, daca ti-ar fi dat macar o copie dupa asigurare dura 10-20 minute si numarul lui de telefon. Cum a spus colegul mai asteapta vreo 3 ore si du-te la politie...chiar nu intereseaza pe nimeni ce probleme are el..daca nu e atent in trafic macar sa-ti de-a ce-i ceri, asa este de bun simt.

 

 

 

pentru colegu moldovan:

 

-da te duci il depasesti si il faci sa opreasca si i spui ce sa intamplat(el nici nu a vazut), gandeste-te ca asa poate sa faca oricine ca tine, sunai la politie si te tineai dupa el daca nu vroia sa stea.

Link to comment
Share on other sites

Probabil doar asa .in fine am fost la politie mi au spus ca sa mai astept pana maine dimineata si daca nu ma contacteaza ,sa vin sa depun plangere si daca nu a declarat accidentul ii va fi suspendat permisul ,il vor cauta si se va rezolva si cu despagubirile.

 

Ma si sunat intre timp .oricum multumesc pt mesaje

Link to comment
Share on other sites

De sunat nu o sa te mai sune nimeni cel mai bine era sa depui plangere ,daca avea bunu simt putea sa te sune la o ora dupa accident ,mai mult ca sigur avea numerele rosii expirate cred ca de asta era asa grabit . Edited by Oreo
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.