Jump to content

Chiptuning 120d 163cai


FunnyMan

Recommended Posts

Am anulat clapetele de pe admisie si parca uneori simt o usoara lipsa de putere.Nu ma astept sa fac masina de curse din ea,doar asteptam cateva pareri de la cei care au facut resoftarea si cum se simte masinuta dupa.

 

Pai clapetele alea au si ele un rol. Mai bine le inlocuiai decat sa le anulezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Romanesc este doar faptul cĂŁ orice fac alĂâşii si noi nu am fĂŁcut nu este bine. In alte ĂâşĂŁri cu salarii putin mai mari decât in România se eliminĂŁ dpf , se anuleazĂŁ egr si se eliminĂŁ clapetele.Eu iti recomand sa faci soft si daca poĂâşi sa elimini si egr , aĂâ˘a motorul respirĂŁ aer curat , maĂâ˘ina o sĂŁ se schimbe radical . Eu am eliminat clapetele chiar dacĂŁ la modelul nostru nu am auzit de cazuri de rupturĂŁ. Dar am auzit la recentul 177cv care pe lângĂŁ distribuĂâşie si pompa de ulei mai picĂŁ si din cauza acestora. Acum dacĂŁ nu esti mecanic de meserie, sa dai jos admisia din an in an mai bine aĂâ˘a.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pai la asta ma gandeam si eu.Sa anulez egr ul si tot atunci sa i fac si soft.Nu consider o greseala ca am anulat clapetele.Si asta cu egr e mai mult o urgenta.In momentul cand am dat galeria jos de pe masina cred ca avea 2 kg de funingine depusa in interior si masina are abia are 200.000km.Si cu turbina nu cred faza ca pica.
Link to comment
Share on other sites

Nu este greu de ajuns la axul turbinei la m47n. Si eu am verificat jocul in axul turbinei si nu avea nicio problema. Daca are joc si ai dubii, atunci ramane la latitudinea ce vei face.

Daca anulezi egr'ul nu vei mai avea depuneri de funingine.

 

In caz ca te gandesti sa faci egr off si soft, iti pot recomanda pe cineva care se pricepe foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am un 120d cu motor M47n si cutie automata. A facut cineva resoftare pt acest model?

Este customizabil? Ma gandesc ca la cutiile automate ZF 6HP19Z poti merge la maxim 400Nm cuplu; eu nu as vrea sa depasesc aceasta valoare(un 390Nm mi s-ar parea suficient).

 

Ca idee, din cate am citit acele depuneri sunt combinatie de funingine si vapori ulei; si la mine a fost groaznic cand am curatat admisia; clapetele erau ok. Am vazut ca epuratorul nu face o treaba buna, si tot vad ulei ca intra in intercooler. M-am gandit ca preventive sa fac un oil catch can pe acea zona de tubulatura, ca sa fiu sigur ca e f putin ulei in intercooler, respective EGR si admisie. A mai facut cineva ceva similar?

 

Side-note:

Momentan planuiesc ca sa pun intercoolerul de pe N47(177cp) care este ochiometric cu 40% mai mare(in adancime). Tubulatura T-IC este de 70mm vs 62mm; am facut rost de toate segmentele mai putin cel e prindere pe Turbo. In caz ca cineva poate dona o prindere pe turbo, as ramane indatorat.

Edited by Bobilu
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
Am anulat eu de doua saptamani filtrul si i-am facut soft(120d 2006 163cp).A dus-o la 195CP si a adaugat 40nm.Masina merge f bine, scoate f putin fum la kickdown, dar nu dinacela negru.Consumul a ramas la fel la acelasi stil de condus, iar masina trage liniar, pana la 4500rpm.Voi incerca sa curat EGR sa vedem daca am mizerie pe acolo.Daca filtrul de particule e infundat de multi km aveti mare grija cu turbina.La mine avea presiune 40 la intrare in filtru iar intervalul admis este intre 1 si 20.Dupa ce am scos filtrul, turbina a inceput sa fluiere la rece 5 min pana isi ia ulei, iar dupa fluiera foarte foarte usor pe decelerare.Pentru cei interesati, va poate ajuta colegul "320i e36", el mi-a facut softul si mi-a recomandat niste baieti sa imi scoata si fizic filtrul.
Link to comment
Share on other sites

Salut . Am un bmw e87 118d 143cp , 190k km , ĂŽmi puteți da un sfat cu privire la resoftare ? Unde se poate face , Se merita , afecteazĂŁ motorul , este obligatoriu PDF off? Multumesc !

 

*dpf off

 

Salut,

 

Vezi ca am scris in postul anterior la cine am facut soft+anulare.Ideea e ca daca nu anulezi acum filtrul de particule il vei anula cu siguranta mai tarziu...decizia iti apartine.

 

Bafta :clover:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vezi ca am scris in postul anterior la cine am facut soft+anulare.Ideea e ca daca nu anulezi acum filtrul de particule il vei anula cu siguranta mai tarziu...decizia iti apartine.

 

Bafta :clover:

 

Multumesc !

Stii daca vor fi probleme la ITP daca il scot? Ezit putin cu filtrul pentru ca am vazut cateva masini cu filtrul scos si fum MULT era la ordinea zilei . A mea nu scoate mai nimic acum .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.