Jump to content

Retrofit xenon adaptiv


gabi123ro

Recommended Posts

Sa faci treaba ca la carte, iti trebuie si bara fata cu spalatori faruri... o sa te coste in jur de +1000e toata distractia.... vreo 500-700 farurile echipate, autoleveling, bara fata, instalatia pentru spalatoarele de faruri. Fix acelasi an si model am si eu si ma batea gandu acum 2 ani sa fac...dar cand am vazut ca nu e chiar asa plug&play m-am lasat pagubas. Dar daca chiar vrei acest lucru...spor la treaba.

Cum a zis colegul, daca conduci mult noaptea se merita, mai ai un plus la look...

Link to comment
Share on other sites

parerea mea personala: nu cred ca merita la o masina de 8 ani - probabil valoarea de piata e undeva la 8-10.000 euro; cei 1.000 euro nu ii recuperezi la vanzarea masinii, si nici nu prea ii "amortizezi" in inca 2-3 ani de utilizare.

 

daca nu vezi bine noaptea, fa un polish la faruri (poate sunt matuite) si schimba becurile halogen cu unele bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare ! DupĂŁ lungi cĂŁutĂŁri, am ajuns la calculele finale . O treaba fĂŁcutĂŁ bine ma costa aprox. 900 eur dacĂŁ am noroc la piese bune și preturi ok + manopera . Am renunțat la aceasta idee , mai ales ca mașina nu merge noaptea foarte mult . Mulțumesc celor care au postat aici .

 

Am decis sa investesc o suma mult mai mica și sa ĂŽmi cumpĂŁr faruri standard ĂŽn care sa montez lupe morimoto și Angel eyes . Vreau sa renunț la farurile actuale (Sonar) ĂŽntrucât nu reușesc sa le reglez asa cum as vrea , iar aspectul este mai plĂŁcut la cele originale standard , din punctul meu de vedere . Am gĂŁsit un atelier ĂŽn Pitești care monteazĂŁ astfel de lupe + inele .

 

DacĂŁ are cineva de vânzare faruri standard pentru modelul meu e87 2007 lci , aștept cu interes propuneri .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

SituaĂâşia se prezintĂŁ asa : am cumparat pânĂŁ la urmĂŁ faruri cu xenon oem . Am gĂŁsit la cineva la aprox 500 euro. Au pe spate codul din imagine . Exista vreun cunoscĂŁtor care ĂŽmi poate spune daca este vreo problema ca am cumparat faruri de e 82 ?b6280a1765dbc0555eff7a145b49d278.jpg

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pe forumuri de afara am vazut ca se practica conversia de faruri de e82 la e87. Pe partea de montaj fizic nu exista diferenta. Pe partea de electronica nu ma pricep sa-ti spun.

 

Pune poze cu clemele farului. Eu am un far de e87 cu xenon si pot sa fac si eu poze la cleme.

Edited by sone
Link to comment
Share on other sites

Pe forumuri de afara am vazut ca se practica conversia de faruri de e82 la e87. Pe partea de montaj fizic nu exista diferenta. Pe partea de electronica nu ma pricep sa-ti spun.

 

Pune poze cu clemele farului. Eu am un far de e87 cu xenon si pot sa fac si eu poze la cleme.

88a457aaf1b9b1b0dda54591ccbe1cf2.jpg2c30911591411a083a0172b0bb6edd3a.jpg

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.