Jump to content

Probleme cutie automata e46


FlorinE46

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am o problema cu cutia automata (5 trepte) de pe e46 320d din anul 2003.

Daca merg pe optiunea M (manual), la treapta a 4-a imi scade in ture, face un zgomot ciudat si imi apare roticica zimtata (avarie cutie). Fiind inventiv, am observat ca in momentul in care schimb din M3 in M4 cu motorul putin peste 3000 de ture si apas acceleratia dupa ce se schimba treapa, surpriza, masina reuseste sa schimbe in treapta a 4-a fara sa mai apara roticica zimtata.

Smuncituri mai apar cand masina este cu motorul rece sau in M2 daca apas putin mai tare acceleratia. (dar macar nu imi apare roticica zimtata in bord)

Pe tester, eroarea care imi apare este: -eroare treapta a 4-a.

Mentionez ca schimbul de ulei si filtru nu m-a ajutat, cutia manifestandu-se la fel.

Sunt curios daca mai sunt colegi care au intampinat cele mai sus descrise si ceea ce au facut pentru a rezolva aceasta problema. Orice sfat conteaza. Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Este o problema de mecatronica, se poate incerca cu un tester o resetare a calculatorului care controleaza blocul de supape.

 

Cati km aveam masina cand ai facut revizia la cutie? Cat ulei a iesit si cat a intrat? S-au urmat pasii de schimbare a treptelor de viteza dupa schimbul de ulei?

S-a mai schimbat uleiul vreodata?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Mircea. Am incercat sa resetez calculatorul si tot degeaba.

Revizia la cutie am facut-o la 245.000 de km. Din cutie au iesit cca 3,5L-4L si au intrat 5L. Nu sunt sigur ce presupune "pasii de schimbare a treptelor de viteza dupa schimbul de ulei", prin urmare nu cred ca cei de la service au facut asta.

Uleiul a mai fost schimbat la 180.000 de km.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Este problema mecanica in cutie, uleiul si resetul nu te ajuta. Trebuie dusa la cineva care se ocupa cu astfel de reparatii, vezi ca e un service vestit prin Timisoara.

Pana atunci n-o mai freca, ca nu-i va trece de la sine, doar se va inrautati.

Link to comment
Share on other sites

Este problema mecanica in cutie, uleiul si resetul nu te ajuta. Trebuie dusa la cineva care se ocupa cu astfel de reparatii, vezi ca e un service vestit prin Timisoara.

Pana atunci n-o mai freca, ca nu-i va trece de la sine, doar se va inrautati.

EU n-am probleme cu cutia , vreau doar sa ii schimb uleiul :) !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.