Jump to content

BMW 320D E 46


Joker13

Recommended Posts

Buna seara! Am si eu o problema,detin un BMW 320D E46 si la schimbarea treptelor de viteza din a 1 in a 2 se aude un clantanit,de asemeanea si cand urc o panta i opresc brusc in varful ei. Mi-ar putea spune cineva care e problema...ar putea fi cumva de la flansele amortizoarelor? De asemenea pe denivelari e aude un zgomot (bataie) din partea din spate a masinii Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Din ce probleme am intalnit eu la e46, iti recomand sa platesti 30-50 lei la un service sa ti`o ridice pe elevator si sa iti faca o lista cu ce ar trebui inlocuit.

Cu ocazia asta iti recomand sa verifici urmatoarele (chiar daca nu sunt toate legate de problema ta):

-bascule (daca au joc pivotii)

-bucse bascule

-bielete antiruliu

-bucse fata/spate

-arcurile spate (se rup foarte des, sa se uite cu atentie si la spirele de sus si la cele de jos)

 

Desigur si flansele pot fi o cauza si trebuie verificate, dar pentru asta nu e nevoie de elevator. Fiind vorba de e46 o verificare de genul nu strica niciodata.

Eu pana acum la cele doua e46 detinute am avut probleme la: bucse bascule, bielete antiruliu, flanse amortizoare fata, un arc rupt (o spira sus si una jos) si lista din pacate o sa continue :)))

Link to comment
Share on other sites

Mersi! Mi-a mai spus cineva ca bucsele de la bascule ar fi problema,dar dupa auzul/mecanica mea(nu neaparat foarte buna) se aude prea pronuntat sunetul/bataia si ma gandeam ca alea ar fi problema. Da cam multe imi zici ca ar trebui sa schimb,nu tare am "chef $$$$" daca stii cum zic :)))
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu ti'am spus sa inlocuiesti tot, am zis doar ce sa verifici. Nu cumpara nimic la ghici, ca o sa ajungi se cheltuiesti 2000 lei pana rezolvi problema. Sunetul la schimbarea treptelor ar putea fi de la flansa la cardan, alte cauze nu stiu sa iti zic. Probabil ar putea fi si altele.
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat ieri problema. Am mers pe pielea mea,pe "mecanica" mea,adica pe ghicite mai mult si am cumparat 2 flanse. In mare alea au fost problmema,flansa din partea stanga a fost distrusa complet si cu ocazia asta mi-au fost verificate toate bucsile sa stiu ce sa mai schimb. Se pare ca sunetul la schimbarea treptelor este din cauza unei bucsi de la diferential care e crapata putin. Da dupa schimbarea flanselor a disparut sunetul ala care ma scotea din sarite. Multumesc mult pentru sfaturi!

 

Si da,dupa cum ziceai si tu si bucsile de la bascule sunt imbatranite si o sa le schimb cat de curand. Ai idee de un pret informativ sau de o marca anume pe care sa o cumpar?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.