Jump to content

Caseta directie Bmw X3 F25


cornelb85

Recommended Posts

Va salut!

Am aceeas problema la un F25 din 2012. Am luat recent masina si am constatat la o verificare joc in caseta pe partea stanga.

Din ce am citit mai sus se poate rezolva prin strangerea acelui reglaj. Caseta este electrica.

Cine ma poate ajuta cu datele de contact de la atelierul unde s-a rezolvat aceasta problema la voi?

Ms

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu kitul cu tachetul nou , la mine s-a rezolvat bataia

ideea e ca atunci cand montati tachetul nou sa nu strangeti prea tare piulita mare.

 

intrebare : Merg jante cu et20 pe x3 f25 ?! sau ies prea mult in afara

ma bate gandul sa le fac pe cele din pachetul M de iarna si sa iau altele de vara.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu kitul cu tachetul nou , la mine s-a rezolvat bataia ideea e ca atunci cand montati tachetul nou sa nu strangeti prea tare piulita mare.

 

intrebare : Merg jante cu et20 pe x3 f25 ?! sau ies prea mult in afara

ma bate gandul sa le fac pe cele din pachetul M de iarna si sa iau altele de vara.

 

Salut! Nu cred ca merg jante cu ET20 pe F25, cel mai jos posibil ar fi ET30. In catalog nu gasesti sub ET32 la cele pe 17"

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=WZ51-EUR-01-2015-F25-BMW-X3_20dX&mg=36

Link to comment
Share on other sites

Va salut! Am rezolvat problema. Am comandat kitul 32106891974 pentru reparatia directiei la un X3-F25 si azi l-am montat cu o cheie asemanatoare cu a unui coleg de pe forum. Zgomotul a disparut complet, iar directia se simte altfel. Aveti grija sa nu strangeti prea tare capacul acela, ca altfel nu mai revine volanul cum trebuie. L-am strans cu o dinamometrica setata la 40 nm. Asta dupa ce initial il stransesem mai tare si nu era ok. Sa comandati si vasilina BMW FB-1 cod:83232208093.

Piesele le-am comandat de pe www.schmiedmann.com (cautati piesele dupa codurile de mai sus)

Foarte profesionisti oamenii astia din Danemarca. Miercuri puneam comanda de kit si joi i am sunat sa mi adauge si vasilina de care uitasem initial si vineri mi au ajuns cu DHL.

Costuri: Kitul de reparatie -26 euro

Vasilina -6 euro

Transport- 22 euro

Total lei: 260 ron

Schimbatea Kitului a durat sub o ora in parcare.

Recomand cu incredere schimbatea kitului, nu doar strangerea surubului. Piesa veche este dintr un plastic, iar cea noua din kit este din aluminiu din ce mi am dat seama.

Toate bune !!!

Edited by Codrut01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu se umbla la acel surub care se strange la cuplu de 20Nm ci la piulita din aluminiu care are are filet exterior, recomandarea BMW pt aceasta este de 70Nm, dar gresita. In jur de 40Nm este suficient, altfel volanul nu va mai reveni in pozitia normala decat ajutat.

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f25-x3-xdrive20d-sav/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1Vnc3X9PQZ

Link to comment
Share on other sites

Am strans eu la 20 NM si piulita ramane nestransa cam 3 spre 4 santuri de filet, la 60 Nm mai ramane cca 1 milimetru piulita in exterior fata de pozitia veche si pare ca ar mai trebui strans... Volanul merge usor, cursiv, parca nu as mai strange pana la 70 NM...

Toate bune

Edited by mariusd4
Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu se umbla la acel surub care se strange la cuplu de 20Nm ci la piulita din aluminiu care are are filet exterior, recomandarea BMW pt aceasta este de 70Nm, dar gresita. In jur de 40Nm este suficient, altfel volanul nu va mai reveni in pozitia normala decat ajutat.

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f25-x3-xdrive20d-sav/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1Vnc3X9PQZ

poate m-am exprimat eu gresit...

 

cuplul de 20 Nm se seteaza la dinamometrica atunci cand se strange piesa actuala de pe masina...

cuplul de 70 Nm se seteaza atunci cand se inlocuieste piesa cu alta noua...

 

[...]la 60 Nm mai ramane cca 1 milimetru piulita in exterior fata de pozitia veche si pare ca ar mai trebui strans... Volanul merge usor, cursiv, parca nu as mai strange pana la 70 NM...

ce te retine sa strangi la cuplul recomandat de BMW? de aia exista acel mic resort care trebuie sa preia din compresiunea facuta prin strangere

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Kitul de reparatie se poate comanda si de la noi pe cai oficiale sau se gaseste doar online pe afara?

 

Mersi!

 

 

Salut! Eu folosesc 3 magazine online pentru piese originale: bavauto.ro, stoauto.ro, exclusivoem.ro

Si toate piesele comandate de mine au fost mai ieftine aici, decat pe site-urile din afara.

Edited by F25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Buna,

 

Cred ca am aceeasi problema. Am fost la o constatare si toate articulatiile sunt in regula dar mi-au spus ca am joc in cutie. Simptomele se prezinta doar cand virez dreapta si face un mic clanc in rest nimic.

Dupa ce am citit postarile de aici am verificat cu motorul oprit si face acele zgomote.

Voi comanda piesele dar poate ma puteti ajuta unde le pot monta? Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aveti idee daca se aplica si la F15?Are acelasi surub cu 3 gauri.caseta electrica.Exista kit si pentru X5? Din ce vad pe realoem este de la Seria 1 pana la X4.masina are directia buna.se simte bine doar ca are un cloncanit la denivelari.Bavaria mi-a cerut 14.000 lei pentru reparatie si anume, schimbat caseta, constatand ca are joc.
Link to comment
Share on other sites

Am incercat astazi cu o cheie de polidisc putin modificata sa intre in 2 din cele 3 gauri.Ideea este ca intra perfect dar de strans.......N-am reusit sa il misc sub nicio forma.Cei care l-ati strans, s-a strans usor?La mine pare extrem de intepenit.post-7841-0-13785100-1576860180_thumb.jpeg Edited by Dany_CT_BMW
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salutare! Sunt niste filmulete aici https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320i-lim/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1VndnMXjeO ce par destul de oficiale legat de montarea kitului de reparatie. Ce nu inteleg insa este ce face mecanicul in filmuletul #3 cand tot verifica cu un aparat si-o cheie un fel de "joc" in cutie. Colegii care ati schimbat acea piesa ati facut acelasi lucru ? Im cer scuze pentru exprimare...nu sunt mecanic de meserie :).

 

Multumesc!

 

P.S. A schimbat/intrebat cineva intr-o reprezentanta BMW aceasta piesa? Banuiesc ca nu chiar orice service are cheile necesare.

Edited by costinlogin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.