Jump to content

Caseta directie Bmw X3 F25


cornelb85

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Dar la reprezentanta, pt inlocuire?

La mine face zgomot doar daca e temperatura peste 25grade C si daca merg 1-2h in trafic, altfel nu. Ciudat ca eu am alta piulita fata de cea cu 3 pini, am un F31 LCI ( 2015) pe site spun astia ca-i piesa compatibila dar am mai vazut la cineva piesa cu 3 gauri e mai mare-n diametru fata de ceea ce am eu. Cei drept parca e aceeasi si pe seria 6.

 

Acum nu stiu daca a mea e la fel de mica sau la fel de mare, poate cineva sa-mi spuna diametru exterior la noua peisa de aluminiu, poate reusesc sa ma strecor sub masina..

 

Pun o poza daca are cineva o idee.

 

Voi suna la reprezentanta sa vad daca ei se baga sa inlocuiasca piesa.

post-40645-0-78467200-1621326425_thumb.png

post-40645-0-74041900-1621326441_thumb.jpg

Edited by ReiMNs
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si eu azi sa-l schimb, intradevar la mine nu se potriveste, interiorul e mult mai mic - fix ca in postul ce l-am gasit pe net, iar in interior par a fi alte piese, nu le-am mai scos. Am masurat interior si e cu vreo 3mm mai mic decat piesa gri.

 

Deci cine doreste, am un kit nou - 32106891974 ( doar cutia e desigilata dar e complet ) - pret 100 :) . ( pm me ) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Salutare! Am și eu aceiași problema, am citit tot postul, am inteles ce am de fĂŁcut și mulțumesc celor ce s-au implicat cu detalii. Un singur lucru mi-a mai rĂŁmas, am nevoie de cineva care sa facĂŁ asta chiar dacĂŁ am vĂŁzut ca se face destul de simplu, prefer sa las pe cineva cu experienta. Ma poate ajuta cineva ? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si eu azi sa-l schimb, intradevar la mine nu se potriveste, interiorul e mult mai mic - fix ca in postul ce l-am gasit pe net, iar in interior par a fi alte piese, nu le-am mai scos. Am masurat interior si e cu vreo 3mm mai mic decat piesa gri.

 

Deci cine doreste, am un kit nou - 32106891974 ( doar cutia e desigilata dar e complet ) - pret 100 :) . ( pm me ) :)

 

Mai ai kitul disponibil?

 

La mine dupa 110-120 km/h simt ca nu mai pot controla directia.

Se intareste si cand incerc sa virez usor trebuie sa aplic o forta mai mare si deodata scapa.

Link to comment
Share on other sites

Salut, are cineva documentatie sau instructiuni pentru schimbarea acestei piese? Link-ul care a fost postat de pe newtis nu mai poate fi accesat.

Si stiti de unde as putea comanda cheia pentru inlocuit?

 

Salut!

Aici poti sa vezi tutoriale cu schimbul de kit:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am schimbat si eu kitul de reparatie la caseta de directie si in continuare parca ma plimba de pe stanga pe dreapta.

Trebuie sa ajustez volanul mereu.

La mine nu bate.

Initial am strans prea tare piulita si am desfacut-o treptat.

“F25” , dupa ce ai schimbat kit-ul ai reglat piulita cu vreun dispozitiv special ca acela din filmare?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu am facut alte reglaje, am inlocuit tachetul, arcul, capacelul de cauciuc si piulita.(colierele nu le-am folosit).Piulita noua trebuie sa fie putin mai iesita, nu se mai strange ca cea veche.

post-86752-0-23663000-1628335680_thumb.jpg

post-86752-0-61878500-1628335700_thumb.jpg

Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si piulita mai iesita.

Parca opune ceva rezistența la viteza de peste 70km/h si iti da senzatia ca se viteaza in trepte.

Nu face mereu.

 

Fix problema asta o am eu dupa schimbare caseta de directie. Si ma gandeam sa cer sa mi o schimbe iar pe garantie. Oare au strans aia prea tare? Ceva idei?

Primul lucru va fi sa verific cat de tare este stransa piulita aia ca poate nu e stransa suficient si de aia face.

Edited by Changing
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.