Jump to content

Efecte curatare admisie


cristiancc

Recommended Posts

Vreau sa curat admisia si EGR-ul la F10 diesel. Masina are 170.000km si banuiesc ca nu a fost curatata. Momentan nu se manifesta in niciun fel - fara erori, rateuri motor etc.

A fost cineva in situatia mea, a curatat-o si a observat un comportament mai bun al masinii?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa curat admisia si EGR-ul la F10 diesel. Masina are 170.000km si banuiesc ca nu a fost curatata. Momentan nu se manifesta in niciun fel - fara erori, rateuri motor etc.

A fost cineva in situatia mea, a curatat-o si a observat un comportament mai bun al masinii?

 

Eu am curatat-o o data cu schimbul de distributie. Fiind mult mai mica in comparatie cu ce era in trecut, se formeaza un fel de "marmelada" acolo si blocheaza aerul care trebuie sa ajunga in cilindrii, plus ca si claptele se blocheaza la un moment dat. Daca o cureti, neaparat sa cumperi garnitura cu clapete pe OE. Costa undeva la 300RON si partea buna este ca acele clapete pe care la M47 multi le anulau fiind montate pe corpul galeriei, de aceasta data le-au pus pe aceasta garnitura de etansare. O solutie mult mai buna. De asemenea axul clapetelor este metalic. Eu zic ca se merita sa o cureti, mai tarziu tot o sa ai probleme din cauza colmatarii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa curat admisia si EGR-ul la F10 diesel. Masina are 170.000km si banuiesc ca nu a fost curatata. Momentan nu se manifesta in niciun fel - fara erori, rateuri motor etc.

A fost cineva in situatia mea, a curatat-o si a observat un comportament mai bun al masinii?

 

 

Si eu am schimbat-o. Cumpară clapeta Oe de la reprezentanță, costa 280lei.

 

Trebuie să o schimbi, deoarece iși face joc pe axul clapetelor si iti va iesi gaze din admisie pe la actuator.

 

Se poate observa ca ies gaze, ca este afumat actuatorul de la clapete, pe acolo se afuma.

 

oricum daca ai clapetele blocate ( ele se blocheaza numai pe deschis),le poti vedea cu ISTA, unde iti va da si eroare.

Edited by florin1967
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca lucrarea este facuta cum trebuie si nu se descopera problem la admisie e norma ca doar efecte pozitive vin dupa curatarea admisiei , efecte negative nu ai cum sa ai doar daca se strica ceva in timpul operatiunii ... Oricum cand se curate galleria de admisie se mai curate si egr-ul ,racitorul de la egr , se verifica clapetii , tija ... Avand in vedere numarul de km este o operatiune ce trebuie facuta ... eu am vazut galleria de pe un f10 3.0d cum a aratat la 115.000 km , si nu a fost de loc curata , proprietarul s-a bucurat ca a ales sa isi curate galleria.
Link to comment
Share on other sites

E ca si cum ii sufli nasu la masina sa poata respira mai bine. La numarul asta de KM cu siguranta o sa gasesti ceva calamine/mechlem/depuneri care optureaza trecerea aerului si buna functionare a clapetelor si a egr-ului. Edited by OPaul
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si care sunt efectele pozitive? Sunt si eu curios...

 

Motorul reactioneaza mult mai prompt in accelerari.

Daca vrei, admisia e "plamanul" motorului iar pompa de motorina e "inima".

 

Pe care ai alege sa le ai infundate/defecte? ...Ca sa nu vorbim de costuri..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Teoretic nu trebuie sa se simta nimic. La unii functioneaza placebo ca atunci cand ies cu masina de la spalatorie, li se pare ca e iar noua si merge mai bine.

 

Volumul de aer care intra in amestecul carburant trebuie sa fie acelasi indiferent daca galeria are "muci la nas" sau nu, este controlat indirect de mapele de injectie si direct de turbina. Preupunand ca galeria are depuneri si volumul interior este diminuat, atunci MAF-ul simte asta si turbina va compensa debitul de aer.

Caratarea galeriei e o mentenanta utila si necesara, dar atat.

Edited by djtaotao
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.