Jump to content

Mici suturi la viteze mici Bmw e46 320cd


Recommended Posts

Salut am un Bmw 320cd din 2006 cand merg cu el constant la viteze mici cum ar fii 60-80 km/h si "gadil" acceleratia vrand sa maresc un pic viteza imi da mici suturi,cred ca e de la vre-un senzor ceva ca are momente cand nu da nici un fel de sut cand merg cu ea cum am precizat mai sus,daca e sa merg cu ea in ture schimband treptele de viteza pana in ultima treapta nu prezinta nici un simptom.

 

Ati mai intampinat careva problema asta?...Astept raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Daca e cutie automata, fa-i un schimb de ulei la cutie, "poate" scapi de problema. Asta ar fi primul simptom la CVA ,mici socuri la accelerari usoare sau decelelari usoare ( ca si cum te-ai opri lin la semafor)

E cu cutie manuala ZF 6 trepte,precizez ca masina e foarte bine intretinuta si nu mers cu ea in bataie de joc!

Multumesc pt ca ai incercat sa ma ajuti!

Edited by Cosmin.91
Link to comment
Share on other sites

Eu am intalnit un asemnea comportament si in momentul acela am pus imediat pe pilot automat si a incetat sa mai faca suturile mici. Presupun ca e pedala de acceleratie de vina, are probabil un potentiometru care s-o fi sters anume pe portiunea de inceput.
Link to comment
Share on other sites

Verifica egr-ul. Eu l-am curatat si vreo 2 luni nu a mai facut, de ceva vreme a inceput iarasi sa faca figura asta, cred ca o sa ii fac egr off si gata.

 

Am deja EGR off deci problema e in alta parte,ms mult oricum

 

Trebuie verificat neaparat senzor clapetĂŁ aer ( posibil sĂŁ fie crĂŁpat in interior)

 

Unde se afla mai exact acel senzor?

Instinctiv ma duce si pe mine gandul la vre-un senzor ceva,ori pe la admisie ori prin alta parte,stiu ca la admisie e un motoras actionat de vacuum...precizez ca in bord nu am absolut niciun martor aprins deci cred ca nu e vro problema electrica

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca e bine sa ai egr off, are un rol f important in turatii joaze si la mers constant, poate de aici ai si aceste zvacniri (suturi)! La mine cand se manifesta astfel, de vina a fost electrovalva egr, dupa inlocuire nu au mai fost probleme!
Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca e bine sa ai egr off, are un rol f important in turatii joaze si la mers constant, poate de aici ai si aceste zvacniri (suturi)! La mine cand se manifesta astfel, de vina a fost electrovalva egr, dupa inlocuire nu au mai fost probleme!

O sa imi fac timp sa ma duc cu ea sa o pun pe un tester,cu toate ca in bord nu am nici un martor aprins si egr off este benefic pt sanatatea motorului tau pt ca gazele nearse el le recircula si iti ajung reziduri in motor si asta nu e deloc oke...spun asta pt ca egr-ul a fost creeat pt a reduce noxele si nu pentru a lungii viata motorului,oricum iti multumesc de sfat si pt implicare!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.