Jump to content

Ulei motor ll01 sau ll04


Lazar stelian

Recommended Posts

Salut. Trebuie sa fac schimbul la masina de ulei ( e46 136 cp ) si nu stiu ce sa bag , ma refer la motul 5w40 ll04 sau ll01? Motorul are 334.000 km. Am cautat pe net sa vad ce se baga insa nu am gasit exact daca trebuie sa bag ll01 sau 04. Inainte am bagat castrol 5w 30.dar vreau sa bag motul. Unii mi.au zis sa bag ll01 altii ll04. Numai stiu ce sa aleg
Link to comment
Share on other sites

Salut. Trebuie sa fac schimbul la masina de ulei ( e46 136 cp ) si nu stiu ce sa bag , ma refer la motul 5w40 ll04 sau ll01? Motorul are 334.000 km. Am cautat pe net sa vad ce se baga insa nu am gasit exact daca trebuie sa bag ll01 sau 04. Inainte am bagat castrol 5w 30.dar vreau sa bag motul. Unii mi.au zis sa bag ll01 altii ll04. Numai stiu ce sa aleg

 

 

http://www.oilspecifications.org/bmw.php

 

https://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=742358 ; LL04

 

http://www.oil-club.ru/wp-content/uploads/2013/01/BMW.pdf ; LL01

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

LL04 pentru Diesel.

LL01 pentru Benzina.

Astea-s diferentele pentru ca uleiul pentru diesel are nevoie de detergent, ceea ce ar trebui sa aiba uleiul LL04.

 

Fabricanti si fluiditati in functie de cat de mult consuma incepand cu, ce zice si Boaska, 5W30, nu mai subtire.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu la 320 d E46 2004 merge mult mai bine și se aude f frumos cu motul x-clean plus 5w40 LL04 fata de Castrol Edge 5w40.

Este diferența enorma , adicĂŁ cu castronul nou schimbat in motor se auzea mult mai zgomotos fata de motul -ul cu 13 mii deja fĂŁcuți .

La urmĂŁtorul schimb ii pun din nou motul și așa rĂŁmâne , nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

Ai mare grija cu uleiul Motul. A ramas doar numele de el..

 

Pentru ca...?

 

La km. tai iti recomand Castrol LL04 5w40. Am folosit Motul in diesel si l-am scos dupa 5000km.Nu e pentru motoarele de generatie veche.

 

Ce legatura are calitatea uleiului cu rulajul motorului? Daca e masina mai noua se pune ulei mai bun si pentru motoarele vechi se pune Floriol? Sau Bunica, pentru pretentiosi?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Uleiul cu specificatia LL01 este pentru motoarele din 2001 pana in 2004 ... LL04 e pentru motoarele din 2004 pana in prezent.

 

 

De unde ai scos prostiile astea? :hyper: . Tu de documentezi cand vorbesti?, sau vorbesti asa sa te afli in treaba! Daca nu stii, nu mai induce lumea in eroare.

 

LL01, pentru motoare pe benzina.

LL04, pentru motoare diesel.

 

Uite aici LL01: http://www.bmw.de/de/topics/service-zubehoer/original-bmw-zubehoer-finden/accessoryDetail.accessoryId=10282.html

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Motulul nu se adapteaza la BMW mergi pe Castrol.

 

Da, Motulul e mai pretentios. Am auzit ca daca vede sigla de Bmw iese scandal mare. Doamne ce aberatii... Castrolul vandut la noi in tara e o mizerie.

 

Uleiul cu specificatia LL01 este pentru motoarele din 2001 pana in 2004 ... LL04 e pentru motoarele din 2004 pana in prezent.

 

La G30 cica se recomanda LL17, ca e lansat acum in 2017. Ce treaba are anul cu LL01 si LL04 ? :))) A scris cineva mai sus ca una este pentru benzina si una pentru diesel.

S-au scris numai aberatii pe topicul asta.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Ll04 contine niste aditiv in plus incat sa poate fii folosit si la motoarele diesel ce sunt Euro 4/5/6. In rest este acelasi ulei ca si Ll01, poti sa il folosesti in diesel linistit si nu o sa ai nici o problema la potor , dar nu pot sa zic la fel despre filtru de particule.
Link to comment
Share on other sites

Ai mare grija cu uleiul Motul. A ramas doar numele de el..

Poate ai nimerit tu ceva contrafacut. Eu folosesc Motul la 3 masini, inclusiv bmw si pot sa-ti spun ca e foarte bun si voi folosi in continuare acest ulei. Pentru BMW este peste uleiul original (pe care l-am schimbat inclusiv la reprezentanta, pentru a ma convinge ca nu folosesc eu vreun fake) sau castrol.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.