Jump to content

Noul BMW X3 2017... Pasiune la cote maxime ! [FOTO - VIDEO]


X X L

Recommended Posts

Am inteles ca deja au fost livrate mai multe G01 in Romania. Exista cumparatori pe forum? Sunt in mom de fata indecis intre un X3 M40i si un MacanS/GTS si m-ar ajuta sa aud feedback de la cei care detin deja G01.

 

Nu cred ca are rost comparatia. Macanul la capitolul tinuta de drum este cu mult peste seria 6, pe viraje efectiv este considerabil mai rapid.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost comparatia. Macanul la capitolul tinuta de drum este cu mult peste seria 6, pe viraje efectiv este considerabil mai rapid.

 

Pe langa asta, nu sufera comparatie nici la calitate, sa fim seriosi, Porsche e peste Bmw din orice pozitie. Interiorul la Macan arata intr-un fel. Dar si pretul e cum e.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe langa asta, nu sufera comparatie nici la calitate, sa fim seriosi, Porsche e peste Bmw din orice pozitie. Interiorul la Macan arata intr-un fel. Dar si pretul e cum e.

 

Nici la frane sau diectie, din punctul meu de vedere eeste un 911 inaltat. Bmw-ul va puncta mai bine la sist. multimedia si confort suspensie dar cand te uiti la GTS vs M40i conteaza altceva.

Link to comment
Share on other sites

Iar avem disputa bmw vs porsche?

Eu maine am livrarea la un G01 3.0d, dar nu judec din perspectiva de fanboy.

Porsche are tinunta de drum putin mai buna si aspectul exterior (interior cui ii place), in schimb pierde la pret si la calitatea pielii la interior (are un prieten un macan diesel s cu piele bej si este varza - crapata si stearsa in numai 60.000km si nu vorbesc doar de scaunul soferului...)

BMW il vad ca un compromis ok din punct de vedere tinuta de drum, aspect, performante etc cel putin clar este peste audi/mercedes la gama asta. Consider sistemul infotainment superior in BMW, stiu ca in general pielea este slaba si in BMW in ultimul timp; noul x3 foloseste pentru prima data (pt bmw) piele vernasca care nu se stie cum o sa se comporte in timp.

Nu am condus decat 2.0d si 3.0d pe x3, dar am auzit M40i si se aude suuuuperb, din punctul meu de vedere peste M4 ca sunet.

Singurul motiv pentru care nu m-am mai aruncat la un M40i a fost faptul ca mai am in garaj o masina puternica pe benzina si riscam sa o uit acolo daca alegeam cu inima.

PS: cu 65k + tva ai un M40i full option.

 

Nici la frane sau diectie, din punctul meu de vedere eeste un 911 inaltat. Bmw-ul va puncta mai bine la sist. multimedia si confort suspensie dar cand te uiti la GTS vs M40i conteaza altceva.

 

E o prostie sa spui ca e un 911 inaltat, totusi ne luam un suv pentru practicalitate, pozitie la volan, siguranta, sa avem putere intr-o depasire... nu cred ca iti iei macan sau x3 sa mergi cu viteze pe serpentine ca oricat de echilibrat ar fi, garda inalta la sol o sa isi spuna cuvintele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Porsche are tinunta de drum putin mai buna

 

Eu compar 640-ul meu (ii vireaza inclusiv spatele) cu un Macan S 3.0d, nu GTS. Nu vreau sa fiu rautaios, dar pe viraje bate rau 6er-ul si la frane, cam asta este diferenta. Atentie, compar un coupe lipit de asfalt, mai usor, cu un suv.

 

Sa o stapanesti sanatos !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca deja au fost livrate mai multe G01 in Romania. Exista cumparatori pe forum? Sunt in mom de fata indecis intre un X3 M40i si un MacanS/GTS si m-ar ajuta sa aud feedback de la cei care detin deja G01.

Da fratele meu are din noiembrie G01 2.0d

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

m-am urcat eu recent intr-un x3 2017 si este mult mai mare decat modelul vechi. este undeva intre u x6 nou si vechi. aprox.

in rest, absolut superb. interior lux, comod, sportiv. le imbina pe toate.

vorba unei amice bune de ale mele : " stii de ce imi plac BMW-urile? pt ca sunt in acelasi timp si agresive si elegante"

si daca ma uit bine cam la orice model de bmw, trebuie sa ii dau dreptate.

asadar, noul X3 : superb.

Link to comment
Share on other sites

Eu compar 640-ul meu (ii vireaza inclusiv spatele) cu un Macan S 3.0d, nu GTS. Nu vreau sa fiu rautaios, dar pe viraje bate rau 6er-ul si la frane, cam asta este diferenta. Atentie, compar un coupe lipit de asfalt, mai usor, cu un suv.

 

 

 

vorbesti serios? mi se pare chiar exagerat. cum naiba sa stea atat de bine un macan care are centrul de greutate cu 20cm mai sus?

eu nu am condus suv-uri si mereu am avut prejudecata greutatii mari, tinutei de drum mai proaste in raport cu un sedan, franelor mai proaste si riscului mare de accidente de toate tipurile cauzat tocmai de lipsa de dinamica a masinii.

 

am un amic care a trecut de pe A6(modelul pana in 2011) pe X5(modelul pana in 2013) si in prima jumatate de an a intrat in spatele a 3 masini, tocmai pt ca estima un anumit timp de franare obisnuit fiind cu un sedan si dadea gres.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa testez motorizarea 2.0 pe X3 si mi s-a parut ca are franele foarte bune, de Macan nu mai zic. Nu inteleg de unde ideea cu franele mai proaste.

 

Referitor la a testa X3 M40i este foarte greu, nici un dealer in Bucuresti sau imprejurimi nu o are la test, doar ca masina de showroom la Cobalcescu si Bavaria. Am inteles ca este o masina la importator dar inca n-am reusit sa primesc acces la ea. Maxim contrast cu Porsche unde stau aliniate 5-6 Macan-uri in 6cyl chiar in fata reprezentantei.

Link to comment
Share on other sites

vorbesti serios? mi se pare chiar exagerat. cum naiba sa stea atat de bine un macan care are centrul de greutate cu 20cm mai sus?

eu nu am condus suv-uri si mereu am avut prejudecata greutatii mari, tinutei de drum mai proaste in raport cu un sedan, franelor mai proaste si riscului mare de accidente de toate tipurile cauzat tocmai de lipsa de dinamica a masinii.

 

am un amic care a trecut de pe A6(modelul pana in 2011) pe X5(modelul pana in 2013) si in prima jumatate de an a intrat in spatele a 3 masini, tocmai pt ca estima un anumit timp de franare obisnuit fiind cu un sedan si dadea gres.

 

Nu exagerez, Macan-ul imi bate seria 6-le la fundul gol pe virage si frane, la directie diferenta nu este chiar atat de mare. In ciuda faptului ca este mult mai inalt, mai greu, Macan-ul se simte mai usor, nu isi arata nici greutatea, nici inaltimea. Nu are nicio treaba cu niciun suv, nici macar cu Cayenne, este 911 cocotat, fara pic de exagerare.

 

Legat de experienta amicului tau, in principiu este bine sa se faca comparataii pe masini noi si intretinute doar cu piese originale. Am X5 e70 FL (putin peste 90k km), comparat cu 640-ul (putin sub 60k km), iti spun sincer ca nu sunt diferente notabile la franare, mai ales la viteze normale. Apropo, Cayenne-ul, franeaza mai bine decat 640-ul. Singurele SUV-uri premium care franeaza prost sunt cele facute de Range Rover. Sport si Discovery, la ultimile modele ma refer, se comporta ca niste camioane, probabil si Vogue este la fel. F-Pace si Evoque sunt ceva mai rasarite.

Link to comment
Share on other sites

am un amic care a trecut de pe A6(modelul pana in 2011) pe X5(modelul pana in 2013) si in prima jumatate de an a intrat in spatele a 3 masini, tocmai pt ca estima un anumit timp de franare obisnuit fiind cu un sedan si dadea gres.

inseamna ca amicul tau e un sofer foarte slab [no offence :flowers: ]... fiecare masina (chiar si in cazul modelelor identice) are propria dinamica si propriul comportament la franare... trebuie doar sa te adaptezi la ele.

 

amicul tau e ca si in poanta aia... un tip e aruncat/cade de pe cal, iar cand il intreaba unul:

- pai cum ai cazut? n-ai zis ca ai mai calarit?

el raspunde:

- e ba da, dar nu era cal, ci o bicicleta!" :console:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

- Referitor la disputa asta cu securitatea in masinile mai inalte. Citeam pe undeva o statistica a accidentelor care spunea ca riscul fatalitatii creste in cazul rasturnarilor. Cele mai multe rasturnari erau la masinile de teren. Ok ai sisteme electronice, dar ce faci cand datorita centrului de greutate mai ridicat masina se dezechilibreaza mai usor chiar si in urma unui impact lejer(sa spunem a fost doar "agatata"). Sau ca intri in derapaj in acostamentul denivelat. Conducatorii de suv de la noi care se comporta pe sosele de parca conduc un Ferrari sunt inconstienti. La 2 tone si centru de greutate ridicat iti dai seama cat de agila e masina intr-o situatie limita.

- Ca fapt divers in vest vad cam 3/4 suv-uri(mai ales cele mari X-5, GLS, Cayenne) conduse de femei. Pb e feeling-ul de securitate. Inutil de spus ca cele mai multe sunt fully loaded mall patrols.

- SUV-urile sunt un compromis. Eu sunt adeptul specializarii. Daca as merge des in locuri mai inaccesibile mi-as lua o masina facuta pentru off-road. Decat un 530d de exemplu prefer un seria 3 si un off-road veritabil. E doar o alegere.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu maine am livrarea la un G01 3.0d, dar nu judec din perspectiva de fanboy.

Ceva feedback pt G01 cu 3.0d? Ceva probleme pana acum? Un consum pe unde se invarte?

Am vrut sa fac un drive test, insa nu l-am gasit la Bavaria, asa ca mi-au dat un 530d. Am mers cam 100km cu el, parca mi s-a parut ca nu trage prea jos in ture, adica de la 2000+rpm incepea sa prinda viata.

 

Usor usor trebuie sa ma orientez catre alta masina, a venit si un bebe si o sa am nevoie mai mare de spatiu. 530d G30 mi s-a parut prea lung (am o parcare subterana foarte stramta si era f dificil de manevrat), asa ca acum ma uitam la G01 30d.

 

ps: m-am uitat si la Macan, ca tot am vazut discutandu-se de el, si dupa o cautare de cateva minute pe google "porsche macan problems" mi-a scuipat o groaza de forumuri cu oameni cu masini noi cu probleme la DPF (deh, VAG). Era unu, saracu, avea 1800km si era a 3-a oara cand dusese masina in reprezentanta pt regenerare fortata la dpf sau ce ii faceau. De atunci am inchis subiectul cu Porsche. La exterior e frumusel, imi place, insa interiorul, infotainmentul mi se par mai ok la bmw, iar 'calitatea' VAG e ... vestita. Sa nu mai zic de preturile de reprezentanta la Porsche; la BMW, de bine, de rau, gasesti piese pe toate drumurile.

 

desi nu e topicul potrivit, am si eu o intrebare: sunt X4 si GLC coupe masini de muieri? mie asa imi par, mai ales GLC coupe.

Pt GLC as zice clar da. Pt X4 ... nu sunt sigur :)

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Macan e Porsche doar cu numele. Porsche stie sa faca coupe-uri cu motoare boxster. Atat. Restul gamei sunt doar surse de venit, masini care exploateaza brandul Porsche.

Fiabilitatea, calitatea sunt complet diferite daca vb de Cayman,Boxster, 911.

Ca tot suntem la subiectul suv, ca procentaj observ ca soferii de gipan sunt cei mai infatuati si pe autostrazile de afara. Dupa ei masina lor ii ca nici una. Cea mai tare, cea mai...Dac-au chiulit de la fizica in scoala... Nici nu se termina bine zona de restrictie ca se si repezesc sa-i depaseasca pe toti. Ultima data unul cu Audi sq8. I-am servit prompt o doza de vtec 😉

Edited by mike2005
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

corect, jumatate din gama porsche este porsche doar cu numele, insa important este ca sunt cele mai bine facute.

 

problema asta a extinderii gamei si implicit a diluarii numelui pt a prinde inca o bucatica din piata, i-am ridicat-o unui tip care e manager de marketing la un mare brand britanic de boarfe, brand care a aparut acum 150 de ani si are in linii mari acelasi design inca de atunci.

el spunea ca daca nu iti diversifici gama, dispari sau o fac altii si iau din clientii pe care i-ai fi avut tu si i-ai fi facut mult mai multumiti decat altii.

 

e o societate a consumului si a concurentei.

 

plus ca banii usor obtinuti prin costurile mici a folosirii platformelor cu share in alte marci(macan, cayenne, panamera), ajuta la a face un 911 mai bun. iti poti pune problema si astfel.

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

voi ati vazut geelceul asta nou?

ce parere aveti? Mie imi place prea mult.

nu mi-a placut niciodata X3/4, nici la modelele F si nici G. 

GLK pe vremuri nu, insa generatia de geelce care s-a produs pana anul asta a fost destul de aratoasa, mai ales in varianta coupe.

 

asta nou de anul asta e bomba si probabil coupeul va fi si mai si.

mercedes-benz-glc-suv-x254-exterior-hotspot-3302x1858-05-2022.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si mie imi place noul C si noul GLC.

Merc sta mai bine la capitolul design, si acopera mult mai bine toate segmentele din piata

BMW viseaza prea mult la piata chineza, si au chinezarit designul; combinat cu modul mult mai usor de a le conduce (volan moale, suspensie moale, foarte multa electronica) parca se indeparteaza din ce in ce mai mult de ce ar trebui sa fie BMW; mie personal nu prea imi plac modelele dupa 2017. Am condus un G20 m340i, mergea foarte repede, dar parca erai mai mult pasager decat sofer.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca da , eu am masina din 2017 si astea noi “nu se merita”. Suspensia moale? Rly? Ti s-a parut ca 340i g20 are suspensie moale?
 

Deci o masina din 2017 are electronica ok dar una noua are prea multa? Mai exact ce are mai mult, una din 2022 fata de una din 2017 de e prea mult?

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2022 at 1:40 PM, edit said:

voi ati vazut geelceul asta nou?

ce parere aveti? Mie imi place prea mult.

 

mda... nu e urat, dar nici nu ma da pe spate !

la design depinde mult ce regaseste fiecare in respectivul model... sau cum se regaseste in el 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca Mercedes, la orice masina pana la C si derivater (A, GLA,GLB, GLC, C AMG35, AMG45, AMG43) arata foarte bine, dpdv design, insa, pana acu n-am cunoscut vreo persoana, care sa nu se planga de troncaneala plasticelor si calitatea asamblarii.

Din punctul asta de vedere, cred BMW sta mai bine. Daca BMW sta prost la capitolul "drivers car", Mercedes e cu doua etaje mai jos.

Just my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.