Jump to content

Noul BMW X3 2017... Pasiune la cote maxime ! [FOTO - VIDEO]


X X L

Recommended Posts

Mie imi place noua linie de design la Mercedes si mai ales noua linie de interioare aparuta odata cu S klasse si care este deocamdata pe S, C si GLC.

La dinamica, Mercedes este jos de tot. Nu stiu cum o fi cu trancaneala plasticelor la interior, dar confirm si eu ca bmw sta bine de tot. La seria 5, am mers 55.000 km din 93.000 cu runflaturi cu balon mic  si doar la marile denivelari plasticul protesta. La Audi am avut greieri din prima zi si am unul in bord insuportabil..o sa merg acum pe 26 iulie sa imi demonteze si sa faca ce mortii lor or face, ca nu mai suport.

 

 

Mai e o faza nasola la noile mercedesuri. Sunt cu 150-200kg mai grele decat masinile competitiei. Un C classe allterain are 1930kg cu motor de 2 litri si nu pricep de unde atatea kg. 

Din pacate, la calitatea aparenta bmw sta extrem de prost. Efectiv nu stiu daca m-as mai putea intoarce la usi, capac de portbagaj si geamuri care se inchid ca la Logan, la tabla goala, penala, la sticla prin care soarele iti face arsuri, la parbriz care trebuie schimbat la 2 ani pt ca nu mai vezi prin el de cum este sablat de la mizeria de pe sosele..farurile la fel, vopseaua la fel. Sticla, vopseaua, farurile, sunt din alta liga la Audi.

Oricum, daca nu apare ceva neprevazut, o sa comand un GLC coupe cand apare si varianta asta de caroserie, ca a doua masina...prin decembrie/ianuarie este estimat.

 

 

Edited by edit
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Cu BMW-urile mele, n-am avut niciuna din problemele mentionate de tine, poate doar la 235i, zdrangane usa putin, in momentul cand o inchid, dar o pun pe seama faptului ca e fara rama. In rest, celelalte probleme mentionate de tine, pana acu nu le-am intalnit, nici parbrizul, nici farurile, nici macar ornamentele cromate, nu s-au matuit, nici vopseaua sa fie prea sensibila, dar ce-i drept, cand duc masina la spalat, nu ii las sa o stearga cu nicio carpa, prefer sa se usuce la soare.

 

L.E. Ce pot sa iti spun sigur, lucrand cu toti Tier 1 si 2 din automotive, feedback-ul este acelasi: Grupul VW cumpara cele mai penale componente, cele mai ieftine, pe cand BMW-ul alege ce e mai bun si in acelasi timp are o toleranta la defecte de sub 0.01%

Edited by Luciosu
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@luciosu, nu prea ai cum sa iti dai seama pana nu ai masinile din aceeasi clasa si aceeasi generatie...nu doar pt cateva zile, ci timp indelungat, sa ai si posibilitatea sa interactionezi cu ele si in paralel.

la G30 nu zdrangeneau usile etc. Cand aveam G30 nici nu constientizam ca ceea ce am enumerat mai sus in postarea anterioara ar fi putut fi fabricate mai bine, pt ca nu aveam termenul comparatiei.

Poate doar in ceea ce priveste sticla, pt ca se plangeau colegii si ulterior am inceput sa fiu si eu mai atent la 5erul meu si sa imi dau seama ca am luat 2 pietricele si am necesitat 2 parbrize (si asa erau sablate)

Dupa ce am luat A6-le, am inceput sa imi dau seama de plusuri si minusuri la ambele. Chiar in weekend am transferat nise bagaje din A6 in seria 5 pe care l-am avut (l-am vandut fratelui), si ma pufnea rasul cand vedeam ce sunet de ieftin face capacul la portbagal la deschidere si inchidere.

 

In schimb confirm, tot gunoiul care este in A6 si este ascuns sub ceea ce este vizibil si palpabil, iese si vomita la suprafata, dupa cum se vede si in clipul pus anterior.

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce spui, referitor la comparatie. Dar in acelasi timp, tu compari o masina, G30, care cred ca e 2017-2018, cu peste 100k km, cu o masina produsa in 2021, A6. Comparatia mai aproape de adevar ar fi cu G30 FL. 
Dar in acelasi timp, inteleg si ceea ce spui si facand destul de multi km cu ambele masini, ai o parere cat de cat corecta asupra lucrurilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Edit in ceea ce priveste traiul cu o masina pentru o mai lunga perioada de timp pentru a-ti da seama de micile detalii, insa cel putin ca prima impresie mie si E class din generatia w213 mi s-a parut sub G30 in ceea ce priveste materialele interioare, manere exterioare ale usilor care se clatina etc.

In C class nu m-am urcat dar imi imaginez ca e si mai rau, la fel in GLC.

Am mers insa cu G-class si cu AMG-GT, acolo ce sa zic am ramas impresionat, dar e alta clasa, preturi peste 100k SH.

Mercedes imi da impresia ca da tot ce are mai bun pe modelele foarte scumpe in rest de la E class in jos nu mi-a placut deloc ce am vazut.

Link to comment
Share on other sites

uite cu un E klasse W213 fara facelift am mers ca pasager intr-un taxy, in Grecia acum 2 saptamani. Masina era destul de basic si mi s-a parut penala rau dar nu pt ca era basic, ci pt ca era penala, depasita estetic.

si g30-ul meu a fost destul de basic, dar incomparabil mai placut. Si cand ma gandesc ca si cand am luat g30 si apoi la A6, am vrut E klasse, insa pretul nu mi s-a parut potrivit.

 

 nu m-am urcat in C klasse modelul nou ca sa imi dau seama ce calitate va fi pe GLC.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.