Jump to content

Vreau niste pareri despre xDrive: este un "must-have" sau optional?


larry p.

Recommended Posts

E graitor, nu zic nu.

Acum depinde si ce vrei sa faci cu masina.

 

Orice om sanatos la cap daca sta undeva „sus sus sus la munte sus“, unde e iarna grea, cu siguranta va lua (pt perioada de iarna) o masina de teren.

Bine ca nu a urcat cu Lamborghini pe drumul ala.

Omule iti pot da un exemplu de acest gen din experienta mea personala. Ceva extrem de similar am patiti cu fostele masini RWD (520i si 325i) pe undeva prin judetul Alba, pe la niste rude, care ghici ce: traiesc intr-o zona deluroasa unde ninge destul de regulat iarna. Ani de zile iarna, cand mergeam pe acolo trebuia sa las masina jos si sa car ca bou cu spatele 300 kg de bagaje, carucioare de copii etc. pret de cateva sute de metri, pentru ca RWD este "fun"... Punct.

 

P.S Masina din dotare este fix F11 cu xDrive.

P.S.S.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ani de zile iarna, cand mergeam pe acolo trebuia sa las masina jos si sa car ca bou cu spatele 300 kg de bagaje, carucioare de copii etc. pret de cateva sute de metri, pentru ca RWD este "fun"... Punct.

Total de acord cu tine omule, ai mare dreptate!

Dar personal nu mi as lua xdrive ca sa merg o data pe an la rude la deal/munte.

 

Mi am luat ce masina am vrut eu pt sufletul meu ca o viata am.Strict pt mine, nah :)))))

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu cum s-a descurcat colegul in Africa fara xdrive, ca inteleg ca a mers doar cu Pajero.

 

Pentru o utilizare normala, la oras, si chiar si munte (Valea Prahovei de ex.), o masina RWD isi face treaba si ajunge la destinatie.

Da, probabil un xdrive merge mai usor in saptamana aia cu zapada/365 zile, dar, subiectiv, dezavantajele depasesc avantajele.

 

Si inca o data, mai ales la sh, masinile cu xdrive nu sunt neaparat mai scumpe, chiar incep sa fie comune.

 

Bmw promoveaza f mult xdrive, multe oferte de la dealeri pentru masini de pe stoc sunt cu xdrive. La seria 5 de exemplu am vazut stocuri cu 99% 2.0d xdrive.

Edited by paul_e88
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu cum s-a descurcat colegul in Africa fara xdrive, ca inteleg ca a mers doar cu Pajero.

 

Pentru o utilizare normala, la oras, si chiar si munte (Valea Prahovei de ex.), o masina RWD isi face treaba si ajunge la destinatie.

Da, probabil un xdrive merge mai usor in saptamana aia cu zapada/365 zile, dar, subiectiv, dezavantajele depasesc avantajele.

 

Si inca o data, mai ales la sh, masinile cu xdrive nu sunt neaparat mai scumpe, chiar incep sa fie comune.

 

Bmw promoveaza f mult xdrive, multe oferte de la dealeri pentru masini de pe stoc sunt cu xdrive. La seria 5 de exemplu am vazut stocuri cu 99% 2.0d xdrive.

Promoveaza ff mult pentru ca:

 

- obtin profituri mai mari la o masina xdrive decat rwd

- mai mult de lucru pentru service-uri

- atrag un segment de clientela cu prejudecati despre rwd/schimba perceptia despre bmw ca o masina nervoasa spre bmw o masina tehnologizata, mai sigura

 

 

In rest, fiecare stie mai bine ce doreste pentru el; cat despre tractiuni, in curand vin electricele cu cate un motor pe punte, si atunci e cam game over pt xdrive, quattro si alte sisteme, pentru ca nu pot concura cu electricele.

Link to comment
Share on other sites

De exemplu dragi colegi:

E graitor!

 

Primul sofer se vede ca era pierdut. Nu este masina de vina.

 

Astia care n-au xDrive zic ca nu-i bun, aia care au zic ca-i bun, intelegi tu ideea.....

 

Cand cautam masina toti prietenii spuneau hotarat sa iau cu Xdrive ca sa nu regret si ca stabilitate si ca siguranta. Am refuzat sa vad cateva masini faine ca nu aveau Xdrive. Eram asa de spalat pe creier de isteria asta de nu iti imaginezi.

Intr-o zi am zis na.. sa vad cum este si RWD ca doar nu o cumpar. Si... chiar pe aceea am cumparat-o . Mi-a placut foarte tare senzatia pe care o aveam comparativ cu stabilitatea de la Xdrive.

Probabil ca cine are Xdrive sunt mai tematori. Nu joaca pe bursa. Un singur job dar stabil. Acelasi fel de mancare. Si cel mai probabil Xdrive ca a citit nevasta undeva ca este bun si gata. Asta este. Game over.

  • Like 2
  • Downvote 8
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

daca o singurĂŁ datĂŁ in viata te ajuta xdrive si te scoate dintr-o situație urâtĂŁ eu zic ca face toți banii..

daca nu era nevoie de xdrive cu siguranțĂŁ nu exista, iar aderenta se poate rupe nu doar pe zĂŁpadĂŁ... e mai periculos cand pierzi aderenta pe uscat cand probabil rulezi la o vitezĂŁ mare și nu te poate ajuta nimeni, si intra sistemul xdrive si te pune pe traiectoria care nu ĂŽți este fatalĂŁ..

in fine, pĂŁreri contra xdrive din partea celor care nu au, si pareri pro din partea celor care au xdrive o sa fie, dar ar trebui sa recunoaștem o realitate, si anume aceea ca, un sistem gândit sa te ajute conduci in siguranțĂŁ nu poate fi decât benefic..

Nu ĂŽnseamnĂŁ ca cine nu are xdrive nu are masina ok si este p.ost..exculs, numai ca un tip mai in varsta mi a zis. "Ba daca gĂŁsești ia un xdrive in mințile lui ca te ajuta mai mult vara decat iarna oricum... asta cand cautam sa cumpar o masina

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa 9 ani de rwd, in care am condus ocazional si xdrive, am trecut de un an si jumatate la xdrive. Nu mi-am dorit neaparat, dar era singura combinatie cu motorul respectiv. Sincer nu stiu cum conduceti incat zilnic sa simtiti ca un xdrive iti fura din senzatiile pe care ti le oferta un rwd. Da, e fun sa iesi la drifturi cu un ursulet, sa mergi pe circuit cu un rwd, dar nu inseamna ca in 90% din cazuri nu esti mai linistit cu xdrive. Pui cauciucuri bune, schimbi un ulei in cutia de transfer si nu ai de ce sa iti faci probleme.
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

se face M5 cu xdrive, ma rog una peste alta e nice to have nu must have. Asa putem intreba si de ce avem nevoie de motoare mari, sau de suspensii sport sau de alte optiuni. Una peste alta tine de alegerea fiecaruia. De ex dupa ce am pus suspensie sport multi ma intrebau la ce ma ajuta, practic nu m-a ajutat la nimic vreme de 3 ani pana când la un moment dat am avut de facut o manevra de evitare un fel de test al elanului sa zicem, e atunci m-a ajutat si pentru mine a fost diferenta intre a fi pe camp si a fi pe sosea, cam asa e si cu xdrive zic eu.

@doru e destul de urata prima ta parte a postarii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

De mai bine de 10 ani conduc doar masini cu tractiune integrala. Nu am nici un stres legat de aderenta (cu cauciucuri adecvate, adica iarna sa fie de iarna), ca ploua, ca e mazga, zapada, polei, nisip, macadam, etc. Masina pleaca atunci cand accelerezi, fara ezitari. Pe drumurile pe care circul nu mi-as mai lua masina cu tractiune/propulsie pe 2 roti. Masina cu propulsie am avut in urma cu mai bine de 17 ani, fara electronica, si sub 100CP :thumbsup: .

Intr-adevar, oricat de sofisticat (conexiuni prin fibra optica, etc.) ar fi sistemul xDrive, tot este un sistem reactiv si nu proactiv (cum au Subaru si Audi). Tot se va simti un transfer de cuplu in anumite situatii, chiar daca e foarte mic. In majoritatea situatiilor e insesizabil fata de alte sisteme 4x4. Si pe X3 e setat initial tot 60:40 spate:fata, dar variaza continuu in functie de "n-spe mii" de variabile. Schimbul uleiului din cutia de transfer e foarte important, desi nemtii recomanda la ~60000km, eu il schimb la maxim 30.000 . Costa cam 250ron, uleiul original doar in reprezentanta se gaseste.

 

Salut, si pe langa uleiul Cutiei de transfer, e necesar sa schimbam si la diferentiale (grupuri fatĂŁ -Spate) ? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
6 minutes ago, sniper1r said:

Auto Bavaria

Nu stiu cine e Auto Bavaria, dar eu am condus si fara si cu, si desi e super misto xDrive, eu prefer fara. Motivele sunt multe si le-am expus in alte postari de-a lungul timpului. E pur si simplu de preferinte si de buzunar, presupun ca stii ca xDrive vine cu intretinere mai mare si se conduce diferit.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sniper1r said:

Chiar cautam o opinie adevarata.

si nu ai gasit-o in 5 pagini!? fac un efort si chem cativa, altii, fara gluma, daca eu nu pot raspunde.

Intreaba din nou, ce vrei sa stii?

(Esti la prima ta postare, bun venit pe forum, dar parca prea te-ai luatcu vehementa de niste opinii spuse in 2020.. nu ca ar conta prea mult.)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am avut E90, E60 si F10 RWD pe care le-am condus cuminte pe drum dar m-am jucat cu ele in parcari si E83 E70 xD care au avut probleme cu motoras cutie transfer, cardan si diferential spate. Acum as cumpara un G31 tot Sh dar xD. Oare Xd recent este mai fiabil si mai de ajutor fata de predecesoarele?

  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am xDrive pe F11 FL si nu recomand, am luat masina cu xDrive pentru ca nu gaseam nimic cu tractiune spate si dotarile pe care le voiam.

Am avut si cateva mici probleme pe partea de xDrive decand o am:
burdufe planetare fata duse(nu recomand AM, totusi daca puneti burduf AM sa va asigurati ca acele colierele sunt bine stranse si nu pierd vaselina) daca nu o verificam saptamanal sigur se ducea planetara cu totul. 
Inlocuit oringuri cutie transfer, pierdea ulei,

Socuri in cutia de transfer pentru ca am pus anvelope cu AO(Michelin) in loc de * , am fost nevoit sa inlocuiesc anvelopele.
Uleiul in cutie transfer l-am schimbat pentru ca era negru(recomand inlocuirea lui la aprox 2 revizii, dar nu revizii recomandate de BMW la 30000). 
Venind dupa e90 cu RWD acum cu xDrive parca simt tractiunea in volan.

 
Pe zapada nu am ce sa ii reprosez, este net superior fata de RWD si FWD, cu E90 nu prea puteam merge pe drumuri in panta cu zapada chiar daca mai mereu aveam anvelope noi. 

La ce ierni am inceput sa avem, xdrive pentru mine este o optiune inutila. 

Asa ca cine vrea xdrive sa se gandeasca la ceva costuri in plus(si nu sunt niste costuri de neglijat). 
 

 

  • Like 1
  • De acord! 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa ma raportez doar la ierni, clar nu se merita xd si cum merg cam 30k pe an, sunt multe cheltuieli suplimentare.

Ar trebui sa inchiriez un G30 sau G31 xd si sa ma dau pe serpentine sa imi fac o parere personala. Aveti idee unde as putea gasi una?

Link to comment
Share on other sites

Eu de 6 ani de cand am AWD pe ultimile masini, nu cred ca in realitate am avut nevoie reala.

Insa in continuare nu mi-as cumpara vreodata fara pt ca mi s-ar parea incompleta masina, mai...petarda. As renunta la aproape orice optional doar pt a avea awd si asta doar din motivul subiectiv de mai sus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bemveul trebuie sa fuga de cur, ala e bemveu. In curbe, cand pleci mai tare, etc.

De fapt e singura chestie care a mai ramas din el si din sportivitatea lui.

Xdrive e ok iarna, pe zapada, panta de urcat, etc. Eu personal nu ii vad rostul, mai bine iau un X5 pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Alcantara si Car Play nu urca iarna in statiunile montane :)))) 

Eu merg des la munte (ski), in RO dar si afara si sincer, xDrive e ce trebuie. Acum mna, depinde cand, cum si unde utilizezi masina. E un MUST daca mergi des la munte si la drumuri lungi pe unde nu sti de ce vei da... iar daca stai cu ea doar prin oras si cateva drumuri usoare pe europene si nationale, poate nu e.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, enders said:

Firme de inchiriat:

Hertz, Autonom, Sixt, sigur gasesti la unul din ei masina dorita. 

Nu aveau acolo, insa am gasit la Bavaria un 5er cu 166e pe zi,

https://www.bavariamobility.ro/alege-masina/?filter_locatie=otopeniab&endlocation=otopeniab&startperiod=2023-01-11&hstartperiod=16%3A00&endperiod=2023-01-12&hendperiod=16%3A00&filtering=1

sau la Tiriac un 3er cu 94e pe zi

https://www.tiriacautorent.ro/rezervare?start=10 %2F 01 %2F 2023&end=11 %2F 01 %2F 2023&start_time=10-00&end_time=10-00&takeover=1&delivery=1&class=premium&traction=integrala

as lua 3er ca e mult mai ieftin, dar are alta dinamica fata de 5er. Dupa 700 km pot fi obiectiv daca se merita ca siguranta, dinamica si fun.... nu insa ca si cheltuiala suplimentara.

Edited by W.D.W
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.