Jump to content

Alegere anvelope pentru jante 8J


floryn1987

Recommended Posts

Salut.

 

Am un set de jante MV3 toate patru 8J si vreau sa pun anvelope noi pe ele. De accea m-am gandit sa pun urmatoarele:

- Fata / 225 45 18

- Spate / 245 45 18

 

Poate a mai incercat cineva aceasta combinatie pentru ca in mare parte as vrea sa stiu daca incap fara probleme si sa nu imi atinga la viraje.

In trecut am avut jante pe 19 (9J si 10J) cu anvelope (245 35 si 275 35) si aratau perfect pe masina si se incadrau exact in aripile imense ale lui E60.

Am calculat cu ajutorul unui program online diferenta intre dimensiuni si am primit rezultatele aproximativ cu cele pe 19.

Vreun sfat? Este buna alegerea?

post-80799-0-43477800-1502090672_thumb.jpg

post-80799-0-64280300-1502090678_thumb.jpg

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Dacã vrei sa pui mãrimi diferite pe spate trebuie 245/40 ca sa fie cât de cât la fel cu cele pe fata.

 

Pe 8j eu as pune fata/spate 245/40. DacĂŁ nu ma ĂŽnșel asta e și mĂŁrimea standard la E60 pt rotile de 18 cu aceiași lĂŁțime fata/spate

Link to comment
Share on other sites

Marimea standard este 245/40 toate 4 da.

Insa eu as vrea sa umplu acel gol al aripilor si de aceea as vrea sa stiu daca ating sau nu pe undeva si daca este recomandata combinatia facuta de mine.

Cu ce poate sa afecteze 225 45 si 245 45 fata de cele 245 40 pe toate 4 rotile? Cum se simte cu 225 fata de 245 pe fata? Ceva probleme la stabilitate in curbe sau ceva asemanator?

Precizez ca, cu cele pe 19 aveam o foate buna stabilitate, masina in curbe la 120-130 nici nu se simtea si nu se balansa. Foarte stabila. Insa cum o sa fie cu acestea? Nu am avut pana acum si as vrea sa-mi fac o parere. Astazi vreau sa pun anvelopele.

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Pai o sa fie o diferența in diametru ĂŽntre 225/45 și 245/45. O sa arate destul de ciudat.

Totusi nu ĂŽnțeleg de ce nu pui 245/40 pe ambele punți și te complici cu dimensiuni diferite, care nici mĂŁcar nu sunt la fel in diametru.

Din moment ce mĂŁrimea asta s-a pus din fabrica cred ca e Ok.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sa ma decid. Cineva imi zice sa pus 225 fata si 255 spate, altcineva ca 225 45 cu 245 45 o sa arate ca un tractor :frantics:

Insa eu vreau sa acopar aripile destul de mult, nu as vrea sa arate rotile foarte mici si de aceea am ales sa pun combinate.

Chiar atat de voluminoase o sa para cu 245 45? sa para ca un tractor? :download:

225 45 sau 235 45 pe toate 4 cum sunt?

 

Doar ce am vb la un service si mi-a zis un baiat de acolo care se ocupa cu bmw ca cea mai buna combinatie este 225 45 cu 255 40 amadoua avand 26'' diametrul.

Insa incape 255 pe janta 8J?

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pana la urma le-am pus pe acestea:

235 45 18 fata si 245 45 18 spate

A iesit destul de bine mi-am facut placerea si am acoperit aripile.

Nu pot face diferenta intre 245 40 18 fata-spate cu precizare ca acestea sunt mai spre comfort.

Am pus anvelope Sailun Atrezzo ZSR si sunt super multumit :thumbsup:

post-80799-0-04229200-1504414868_thumb.jpg

Edited by floryn1987
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare ca a iesit rau. Totusi, nu ar fi trebuit sa pui anvelope de diametru diferit fata/spate. Sunt sanse la viteza sa iti apara eroare si sa ramai fara DTC. Mie la e46 imi intra in avarie DSC-ul de la o simpla roata mai desumflata, la tine cu anvelope de dimensiuni diferite nu stiu cat de ok o sa fie.
Link to comment
Share on other sites

Sincer, arata oribil

Nici jantele nu se potrivesc pe e60, si cu anvelopele astea zici ca-i offroader.

Trebuia sa ramai cu 245 40

Jantele astea sunt replica dupa 193 si merg doar cu balon mult mai subtire

 

Sincer fiecare cu parerea lui iar eu am trecut de la 19" la 18" pentru comfort si nu pentru aspect 100%. Cu cele pe 19" si anume 245 35 9j si 275 30 10j simteam ca telescoapele intra prin capota si parca eram intr-o caruta.

Ciudat este faptul ca toti care le-au vazut pe acestea au zis ca arata bine asa, insa fiecare cu parerea lui.

Jantele sunt OEM doar ca sunt toate 8J cu ET34 si nu staggered.

Distantieri 30mm fata si 40mm spate care au ramas de cand am avut jantele de X5. Insa totul pare perfect si nu am nici o eroare in bord.

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.