Jump to content

Zgomote motor n42


dakes12

Recommended Posts

Va salut!

Poate cineva sa imi spuna de ce se aude asa ciudat motorul? Acel trancanit si ticaiturile acelea.. E destul de enervant sa aud asa ceva.

Distributia este schimbata de 4000 km, ulei si filtre la fel.

As dori sa elimin zgomotele respective.

Pe tester nici o eroare, nici un martor aprins in bord.

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Am dus masina la un service. Am lĂŁsat-o acolo, dupĂŁ care am luat-o cand a fost gata. Le-am spus de zgomote, dar ca de obicei, ĂŽĂâşi iau banii si cam atât. Nu s-a uitat.

Bine ca a ieĂâ˘it lucrarea bine.

Am ĂŽntrebat in speranĂâşa ca cineva a ĂŽntâmpinat astfel de zgomote.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

distributia la modelul asta este problematica.

trebuia mers la cineva care stie cu ce se mananca un n42 - nu sunt foarte multi in Romania, poate ai mers.

de asemenea daca nu are niste scule speciale ptr motorul asta nu poate monta corect nimeni din lume o distributie la motorul tau.

 

motorul in rest merge bine? consum, putere etc?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu distributia e problema, ci vanosurile .

manopera pt a schimba un vanos e aceeasi ca si pt o distributie .

interesul e sa iti ia manopera de mai multe ori .

 

si nu ai nevoie de scule speciale.

e doar o trusa de cale pe care in ziua de astazi o gasesti peste tot, doar meseriasii care dau pe dinafara de prea multa prostie nu au vazut si auzit de asa ceva .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FĂŁcea asemanator si ĂŽnainte de schimbul DistribuĂâşiei. Cand am luat masina se auzea lanĂâşul si am crezut ca de acolo e si zgomotul acesta.

Am cĂŁutat pe YouTube si ceva asemanator cu zgomotul meu, puĂâşin mai accentuat, se auzea la unul dintre cele doua motoraĂâ˘e vvt. Daca scot una din mufa solenoidului, se opreĂâ˘te si unul dintre motoraĂâ˘e. Am sa ĂŽncerc si revin cu rĂŁspuns.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Filmarile cu telefoonul nu sunt chiar relevante, parerea mea este ca sunt zgomote normale, injectoarele tacane destul de mult la N4X, iar motorasul valvetronic are si el un zgomot specific, fata de motoarele alimentate cu benzina din seria M4x , care nu erau echipate cu aceste tehnologii.Zgomotul mai poate proveni si de la pompa de vacuum, sau daca zgomotul este pronuntat doar la rece, mai poate fi pompa secundara de aer.
Link to comment
Share on other sites

De mâncat ulei, nu mânca. Zgomotul la rece parca nu e asa pronunĂâşat. Doar la cald. As ĂŽncerca sa dezactivez vanosurile, sa vĂŁd daca se mai aude.

E destul de enervant zgomotul. As vrea sa fie mai silenĂâşioasĂŁ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

silentioasa nu va fi niciodata, ala e sunetul motorului.

asa e N42.

 

putin probabil sa fie de la vanos-uri

Link to comment
Share on other sites

AstĂŁzi am resetat consumul si am fĂŁcut 110 km ĂŽntre oraĂâ˘e. Consum 6.1 pe BC.

Se poate sa fie de aici: http://

 

De sunat ca dieselul, suna dupĂŁ ce coboarĂŁ la relanti, ea fiind rece.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dakes12
Link to comment
Share on other sites

daca valvetronic = vvt + vvl => e gresit daca ii spun motoras vvt sau motoras valvetronic ?

 

voi va bagati singuri in ceata :

 

o sa ajunga valvetronicul cu prescurtarea ROMANEASCA (vvt) cum au ajuns ursii(e30), pisicile(e36)...se intelege aluzia

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Va salut!

Poate cineva sa imi spuna de ce se aude asa ciudat motorul? Acel trancanit si ticaiturile acelea.. E destul de enervant sa aud asa ceva.

Distributia este schimbata de 4000 km, ulei si filtre la fel.

As dori sa elimin zgomotele respective.

Pe tester nici o eroare, nici un martor aprins in bord.

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Buna ziua ,va rog frumos ma poate ajuta cineva am un seria 3 e90 si am un clĂŁmpĂŁnit eu spun ca e de la senzorul acela valvetronic pentru ca, cand scot mufa nu se mai aude nimic dar nici nu mai trage masina deoc ... ma poate ajuta cineva va rog frumos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.