Jump to content

F30 upgrade amp+boxe


Recommended Posts

  • 1 month later...

Nu m-ar deranja sa am un cablu permanent conectat. Ma deranja o eventuala degradare a semnalului audio(daca se folosea BT sau mufa jack).

Deci prin USB-ul masinii merge doar cu Iphone 7 sau mai nou? Nimic de la Android?

Tidal e acceptat?

 

Ma mir ca nu foloseste nimeni AirPlay pe iPhone, eu am luat un Focalbay M5 si l-am pus in cotiera, este o cutiuta mica care se alimenteaza la usb si se conecteaza pe aux in, redau orice sunet de pe iPhone prin AirPlay, wireless, fara pierderi, nu stiu cat de buna este iesirea audio de pe acest Focalbay dar orice sursa audio in afara de CD audio direct in head-unit sau WAV direct pe stick suna cam la fel.

 

Eu am sistemul de baza cu 6 difuzoare, as face un upgrade dar fara mari interventii si cheltuieli care din pacate nu prea exista, mi se pare ca lipsesc tweeterele din usi si un bass mai adanc si mai putin bubuit, probabil ca viitoarea masina va fi macar Hi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai fost atent, dar discutam depre cu totul altceva. Ne plangem de calitatea sistemului audio, nu de conectivitate.

 

Am citit tot thread-ul, era o paranteza, si eu caut solutii relativ simple de a imbunatati sistemul basic fara tweetere de pe masina dar am ajuns la concluzia ca pentru mine cel putin, nu merita, costurile sunt mari (am primit o oferta de vreo 4000lei cu ceva difuzoare Focal) si meseriasi putini, duci masina intreaga si o iei bucati.

Eu ma gandeam la ceva relativ simplu, plug&play, schimbat difuzoare fata cu unele cu tweetere integrate si eventual wooferele, fara alte modificari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intrebare pentru colegul care a pus PP86DSP: Ai pastrat si aplificatorul original sau ajunge aplificarea pe care o ofera match-ul?

Eu am avut sistem basic, am pus boxele de HiFi, acum urmeaza sa pun un aplificator, cel putin pentru boxele din fata. Nu cred ca o sa pierd timpul sa fac retrofit complet si pentru spate.

 

 

Am mai discutat cu colegul si e foarte incantat de calitate si rezultat. Un mare plus in tot sistemul este DSP-ul!

 

Nu a mai folosit ampliful OEM, ci doar MATCH-ul.

 

 

Despre trecerea din BASIC - nu ignora sfatul meu de mai sus: inainte de instalare amplif aftermarket codeaza masina in HiFi. Daca nu ai scule sunt multi care o fac pe net remote (iti trebuie doar cablu) sau sunt altii care se ocupa de diagnoza si au si cablu/program pt coding (sau iti cumperi device si program bimmercode si o codezi singur de pe telefon). Ideea e ca diferenta in calitate semnal dintre BASIC si HiFi este uriasa.

Daca vrei sa pastrezi BASIC iti trebuie convertor hi-low care afecteaza mult calitatea semnalului - se va auzi naspa rau dupa aia (am aflat chestia asta dupa ce am aruncat banii catre niste escroci nepriceputi). Pt woofere ar trebui sa pui macar pe cele din HiFi care au 20cm (alea de pe BASIC sunt niste pocnitori de 16cm). In incinta celor de BASIC se pot instala si alte branduri insa trebuie dezlipite incintele cu un pistol cu aer cald.

 

 

Succes la upgrade!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salut baieti, am citit tot thread-ul.

Am un F30 cu echipare Base din pacate. Din ce vad aici, cei mai simpli pasi ca sa mai imbunatatesc sunetul ar fi:

1. codare la Hi-Fi, desi cel care mi-a codat niste lucruri zicea ca n-ar avea nici un impact

2. instalare tweetere. Aici am prima intrebare: daca ii comand de pe ebay, ii pot instala direct, plug & play?

3. schimbare boxe. A doua intrebare: pot pune orice boxe compatibile cu f30, la ce trebuie sa fiu atent si daca sunt la fel plug and play

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Mie tot îmi sare în reclame când browsez, chestia asta: Difuzoare auto tip sistem dedicate Bmw Seria 3 F30 + Difuzoare de bass Match MS 83C-BMW.1

 

Mă bătea un gând (având S676A - HIFI SPEAKER SYSTEM), dar din ce am citit experiențele din topic, mai bine un DSP și rămâi cu boxe stock.

Mie mi se pare că dacă dau foarte tare boxele la mine începe să se "spargă" sunetul, mă gândeam că nu duc boxele de fapt...

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Mie tot Îmi sare În reclame când browsez, chestia asta: Difuzoare auto tip sistem dedicate Bmw Seria 3 F30 + Difuzoare de bass Match MS 83C-BMW.1

 

MĂŁ bĂŁtea un gând (având S676A - HIFI SPEAKER SYSTEM), dar din ce am citit experiențele din topic, mai bine un DSP și rĂŁmâi cu boxe stock.

Mie mi se pare cã dacã dau foarte tare boxele la mine Începe sã se "spargã" sunetul, mã gândeam cã nu duc boxele de fapt...

Nu duc nici boxele nici amplificatorul din CiC.

Link to comment
Share on other sites

in timp ce citeam topicul pt masina nou a colegului Myx, mi s-a repus pata de upgrade de la 676 la acest match 7UP BMW.

L-am gasit la un pret f bun fata de restul magazinelor, chiar si ebay(noi ma refer).

 

astazi mi-a ajuns si o sa il instalez diseara.

Ca si profil audio, am ales unul deja facut pt SUV-uri de la audio fischer de pe site.

 

Chiar sunt curios cum/daca va fi impactul dupa upgrade...nu sunt un audiofil dar nici nu imi trece neobservat o muzica care se aude cu gajaieli sau "bubuie" si cam atat...

Link to comment
Share on other sites

Nu știu dacă are importanță, dar eu am NBT.

 

Am discutat acum câteva zile cu o firmă cunoscută și mi-au propus următorul upgrade, în ordinea asta:

  1. Amplificator cu plug & play DSP incorporat Match Up7BMW 5 x 65 watti rms + 2 x 160 watti rms pentru subwoofere
  2. Set 2 subwoofere Audison APBMW S8-4 150 watti rms
  3. Difuzoare față tip sistem cu midbass + tweeter separat Audison APBMW K4E
  4. Difuzoare spate tip coaxial cu tweeter inclus pe difuzor Audison APBMW X4E
  5. Optional difuzor central tip sistem cu midbass + tweeter separat Audison APBMW K4

... doar că prețul este extrem de mare pentru ce nevoi am eu :)

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

in timp ce citeam topicul pt masina nou a colegului Myx, mi s-a repus pata de upgrade de la 676 la acest match 7UP BMW.

L-am gasit la un pret f bun fata de restul magazinelor, chiar si ebay(noi ma refer).

 

astazi mi-a ajuns si o sa il instalez diseara.

Ca si profil audio, am ales unul deja facut pt SUV-uri de la audio fischer de pe site.

 

Chiar sunt curios cum/daca va fi impactul dupa upgrade...nu sunt un audiofil dar nici nu imi trece neobservat o muzica care se aude cu gajaieli sau "bubuie" si cam atat...

 

Ramai cu boxele stock? Posteaza aici impresii ca si eu sunt interesat de Match-ul respectiv. Chiar sunt super curios.

Link to comment
Share on other sites

Nu știu dacĂŁ are importanțĂŁ, dar eu am NBT.

 

Am discutat acum câteva zile cu o firmĂŁ cunoscutĂŁ și mi-au propus urmĂŁtorul upgrade, ĂŽn ordinea asta:

  1. Amplificator cu plug & play DSP incorporat Match Up7BMW 5 x 65 watti rms + 2 x 160 watti rms pentru subwoofere
  2. Set 2 subwoofere Audison APBMW S8-4 150 watti rms
  3. Difuzoare fațĂŁ tip sistem cu midbass + tweeter separat Audison APBMW K4E
  4. Difuzoare spate tip coaxial cu tweeter inclus pe difuzor Audison APBMW X4E
  5. Optional difuzor central tip sistem cu midbass + tweeter separat Audison APBMW K4

... doar cĂŁ prețul este extrem de mare pentru ce nevoi am eu :)

Ce inseamna pret mare?

mai mult de 1500E?

Link to comment
Share on other sites

In afara de dezmembrat, am tot citit pe forumuri de fara ca Match este chiar un upgrade pentru HK. Eu inclin intre cele 2.. pe de o parte HK ca sunt adeptul retrofiturilor OE, pe de alta parte Match pt ca pare mai calitativ. In momentul de fata balanta inclina mai mult spre Match.
Link to comment
Share on other sites

@enders, ideea e ca pe frumurile din US unii considera setup-ul ala un upgrade fata de HK. Nu poti sa stii pana nu le auzi pe ambele.

 

Ma rog, ei zic de BavSound, care e practic acelasi amp/dsp.

Edited by rashpy
Link to comment
Share on other sites

am instalat noul amplificator. aproximativ 15 minute cu sculele necesare, update firmware si incarcat profilul generic audio pt SUV, descarcat de la ei de pe site.

 

ca prima impresie dupa ce am trecut prin mai multe tipuri de fisiere (flac/mp3 192kbps), se observa clar o imbunatatire a sunetului, este mai clar, bass-ul f pronuntat si chiar il simti in stomac la volum maxim.

Dupa aproximativ 10 min de testat la volum intre 50-100%, am simtit un f usor miros de plastic(ars/nou) sau ceva de genul. am bagat nasul sub scaunul soferului si venea de la subwooferul de acolo. nu era intepator dar l-am remarcat.nu stiu/cred daca e normal sau nu.

poate acest amplificator scoate tot din acest sistem de boxe de fabrica si fiind prima testare riguroasa ce le-a dus la capacitate maxima, sa fi fost un fel de rodaj pt ele..

 

ca si concluzie...a meritat upgradeul, se simte diferenta clara, dar nu stiu daca merita si banii 100%.

poate daca as sti sa folosesc si softul lor de custom tuning, cu siguranta ar merita banii..

 

mai vedem cum se comporta in viitorul apropiat.

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca ai ramas pe boxele hifi - nu au fidelitate suficienta pt amp-ul aftermarket; ar fi bine sa schimbi macar boxele fata si subwooferele.

poti sa te mai joci cu setup-ul amplificatorului, e destul de usor de manevrat; poti schimba mult in bine calitatea, asa a fost la mine.

Link to comment
Share on other sites

da am ramas pe boxele hifi. asta a fost si ideea - sa nu desfac masina.

poate pe viitor daca se vor duce subwooferele care deja dau un miros de plastic incins, cand mentin 2-3 minute pe aproape maxim volumul, incep sa miroasa

 

as vrea sa mai modific ceva cu softul lor, dar nu ma pricep si mai bine nu ma bag. nici nu pare usor. le-am dat oricum email ieri sa le zic de treaba cu mirosul.

vedem ce raspund.

 

sunt absolut sigur ca schimband si boxele pe fata + subwooferele+optimizat profilul audio cu softul lor cum trebuie, sunt sanse f mari sa depaseasca hk oem.

 

poate poti sa shareuiesti profilul tau audio aici si sa il incerc..sa vad daca e vreo diferenta.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei, ne jucam impreuna cu softul; eu am reusit sa il configurez sa sune foarte bine pe masina mea (e drept, am schimbat si boxele).

nu e cazul sa investesti in boxe noi, poti cauta cu rabdare pe olx niste boxe harman kardon originale, le poti gasi la 100-150 lei wooferele, 100 lei tweeterele; subs HK sunt intradevar mai scumpe, 800-1200 lei.

 

sa fii atent la ce cumperi, sunt vreo 3 modele de boxe; se potrivesc de pe oricare alt BMW F, doar sa fie boxele de tipul potrivit; si aici te pot ajuta.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

deocamdata cred ca ma voi opri aici upgradeul la sunet. doar daca nu imi va crapa vreo boxa/subwoofer. atunci vedem variantele pe care le avem :)

deocamdata am investit cam mult. cand o sa mai am ceva timp, poate ne jucam cu softul lor. sa vad si ce raspund ei.

 

merci pt ajutor

Link to comment
Share on other sites

subwooferul de hifi are 100w, ampul scoate 160w pe canalele pt subwoofere, asa ca risti sa le arzi destul de repede daca dai volumul la mai mult de 50% (asta e si cauza pt mirosul de plastic ars pe care l-ai simtit).

 

poti vinde subs hifi cu ~400 lei si dai pe un set Match BMW-8D in jur de 900 lei; se monteaza foarte usor (ridici scaunul, desfaci niste suruburi, schimbi boxele in enclosure si apoi operatiunile inverse - cam 20-30 min pt fiecare scaun).

Link to comment
Share on other sites

@Danyro, conteaza foarte mult presetul pe care il ai in DSP.

Daca vrei scrie-mi pe privat si iti trimit cateva preseturi cu care am folosit DSP-ul Match PP86 cu toate difuzoarele HiFi si de care am fost foarte multumit.

 

Cum am mai mentionat, la mine upgrade-ul a constat in DSP (~2100 lei) + difuzoare fata (Eton B100W, plug n play, 180E pe amazon.de) + harness (ebay, vreo 350 lei). Momentan nu simt nevoia sa mai schimb nimic.

Am mai simtit si eu foarte putin miros de plastic ars dupa ce am instalat DSP-ul, sunt convins ca vine de la subwoofere dar e ok acum.

Edited by twodoor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.