Jump to content

Cost alimentare masini electrice


lucianWRC

Recommended Posts

Cert este ca puțin nu costa. 

Sa zici ca acum este diferenta mai mare din cauza ca s a dublat prețul motorinei si benzinei, însă înainte era mai ieftin sa conduci un diesel sau benzina in comparație cu una electrică, vorbind strict de consum. 
 

Desi tot i as lua lui nevasta mea un spring daca ar veni relativ in câteva luni. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

De unde scoateti, frate, miturile astea urbane? Asa ceva spune doar cineva care nu s-a informat deloc despre subiect.

Doar la Nissan Leaf gen 1 a fost degradare foarte mare a capacitatii bateriei. In rest, mai toate masinile sunt foarte ok si dupa sute de mii de km si 6-7 ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am vazut tesla model 3 nu isi pierde deloc din valoare la revanzare, m-am uitat putin la anunturi cu masini de prin 2020 si am ramas uimit ca nu au scazut din pret. Un model 3 LR SH din 2020 cu vreo 30-40k costa 50-57k, tinand cont ca in 2021 tesla model 3 LR tot cu rabla plus era 42-45k. Practic au crescut in valoare 😛 . Desigur si inflatia a avut un cuvant de spus.

 

Nu stiu daca este momentul oportun pentru achizitia unei electrice.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Acasa incarc cu 0.62 ron / kWh daca incarc noaptea sau daca ma grabesc. 

In rest din panouri. Pun incarcatorul pe minim (6A / 3.7kW aprox) si bag din panouri. 

12 hours ago, mgi said:

Doar la Nissan Leaf gen 1 a fost degradare foarte mare a capacitatii bateriei. In rest, mai toate masinile sunt foarte ok si dupa sute de mii de km si 6-7 ani de zile.

Acum si leaf 1 se folosesc. Se poate pune baterie de leaf 2 si ai range OK. Pe la 350km parca. 

Sunt si in ro niste baieti care fac upgrade-ul de baterie

Link to comment
Share on other sites

e clar ca pentru cei care stau la casa si folosesc masina mai mult prin oras, o electrica e cea mai buna alegere. sincer asa am sa procedez si eu in viitor, daca merge totul bine si ma apuc de construit casa. am sa pun panouri si cand vom schimba masina sotiei vom lua o electrica, deoarece ea merge mai mult prin oras.

Link to comment
Share on other sites

Da, stiu, Leaf gen 1 si i3 sunt singurele masini la care se poate schimba bateria cu una de capacitate mai mare. Dar ce voiam eu sa spun este ca bateriile sunt fiabile in general la masinile electrice si rezista bine in timp.

Apropos de panouri, pe mine ma scot din sarite incompetentii (sper ca sunt doar incompetenti, si nu fac intentionat) de la noi din energie. Legislatia e facuta impotriva clientului, fie el consumator sau prosumator, iar furnizorii profita la maximum de treaba asta. Mi se pare absolut gretos ce se intampla in domeniu, si cu cateva exceptii nimeni nu pare sa fie deranjat.

Link to comment
Share on other sites

da, e trist cu legislatia. 

Cel mai tare mi se pare un vecin: 

- folosea energie de la Enel. A devenit prosumator si toate erau OK

- a trecut la Hidroelectrica si pentru ca e un nou contract iar prosumator esti prin contract la furnizor nu la distribuitor, practic s-a dezprosumatorizat si acum injecteaza aiurea in retea 😄😄😄 Nu mai e prosumator

 

Si eu astept sa trimita contractul Hidroelectrica dar nu se intampla nimic

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt tot la Hidro, si am ambele contracte. Dar de la sfarsitul lui ianuarie pana acum mi-au trimis doar doua facturi: una pe doua zile din ianuarie, si una pe o zi (!) din februarie. Le-am trimis si cererea de compensare, fara niciun raspuns. Oricum, ma astept sa-mi trimita niste facturi cand incepe iarna, ca pana atunci probabil o sa fiu pe plus cu productia fata de consumul din retea :))

Dar la Hidro e exceptia cu pretul, pentru ca ei isi produc energia. La ceilalti, daca ai trecut de 300 kWh/luna, esti mancat..Si mizeria e ca poti sa fii si prosumator, daca ai tras mai mult de 300 kWh din retea, esti la mila astora.

 

Edit: mi se pare ok sa trebuiasca sa fii prosumator la acelasi furnizor de la care cumperi. Altfel se complicau foarte mult lucrurile..

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.