Jump to content

Bimmercode - senzatie pentru codari la seria F si G


Recommended Posts

@reimns nu stiu exact ce versiune de masina si iDrive ai, dar la f46 am mai codat office. In expert mode. Iti permite sa vezi sms-urile si mailurile direct pe iDrive, si ti le citeste si vocal.

 

Eu am luat de pe amazon un Vgate wifi si merge la perfectie cu iPadul.

Edited by Gabriel_Florin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cineva intreba mai sus ( eu sunt pe Tapatalk si nu le vad pe pagini ) diferente intre Carly si Bimmercode. M-am uitat, calculat si cantarit bine ambele variante inainte sa cumpar, asa ca o sa-mi permit sa dau parea mea umila. Poate cuiva ii va folosi. O sa incerc sa fiu sintetic

 

Carly:

Adaptor : 59.99 ââŹ

Aplicatie: 54.99 â⏠/ an

 

Feature: coding, DPF, Bateria, diagnoza, EPB - service mode, cand schimbi pastilele pe spate. Si mai are altele dar sunt niste deduceri, nu ceva matematic, exhaust flap, Transmission ( cred ca ii poti spune cutiei automat sa invete noul tau mod de condus, daca ai luat masina de la altcineva, spre exemplu ), Service Reset ( care oricum il poti face din iDrive)

 

BimmerCode:

Adaptor: 20â⏠Amazon - Vgate WiFi

Aplicatie ( bimmercode ): 34.99 â⏠/ onetime

Aplicatie bimmerlink 34.99 â⏠/onetime

 

Feature: coding, Expert Mode- coding, DPF, baterie, diagnoza, exhaust flap.

 

De mentionat: daca vrei doar coding, Carly il face foarte bine cu orice adaptor. La fel si diagnoza, si bateria. Pentru DPF si restul functiilor iti trebuie adaptorul lor.

 

Eu am ales Bimmercode si Bimmerlink, din 3 motive:

- Licente Onetime payment

- bimmercode are expert mode. Cu un cheat sheet poti codifica multe lucruri.

- Bimmercode si Bimmerlink merg si pe iPad. Un mare plus pentru mine.

 

P.S -> pentru bimmercode si Bimmerlink, eu am economisit niste euro facandu-mi cont pe iTunes US si l-am platit acolo. Pe langa schimbul eur- dolar, ca si pret absolut e mai ieftin.

 

 

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

 

De pe ce telefon vezi mailurile pe iDrive? Sau sunt cele online pe care le setezi in contul de connected-drive?

 

iPhone X - iOS 13. 1 Beta

Edited by Gabriel_Florin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut colegi, de curand am achizitionat si eu varianta Carly for bmw impreuna cu adaptorul lor, pot zice ca sunt foarte multumit de aplicatie, se misca extrem de rapid si pana in momentul de fata toate codarile facute au fost cu succes.Erorile gasite pe diagnoza sunt aceleasi erori ca si pe Rheingold iar pentru Dpf detaliile pe care le poti vedea(nivelul de incarcare al filtrului, ultima regenerare,etc.) sunt folositoare(parerea mea).

Si acum ca si intrebare, as putea folosi bimmercode impreuna cu adaptorul Carly?

O zi faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Buna Axl. Din pacate nu. Bimmercode nu are adaptor propriu dar pe pagina lor arata cele care sunt compatibile. In momentul in care ii dai Connect, te intreaba ce adaptor ai, si rebuie sa fie unu din lista aia.

Eu am luat unu dp amazon cu vreo 10ââÂŹ

 

 

Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Edited by Gabriel_Florin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De-acord ci deejay. Acum ca ai investit atatia bani in Carly si adaptor, nu mai are rost Bimmercode. Asta doar in cazul in care nu vrei sa intri in Expert mode de pe Bimmercode.

Asa cum am scris in alt post, Carly pe partea de Service e mult superior (astazi) bimmerlink, dar nu poate face aceea functie, care oricum o folosesc putini, de Expert mode per Bimmercode.

Edited by Gabriel_Florin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc baieti voi ramane pe Carly 1 an cat am licenta si voi vedea dupa :). Am investit in Carly pentru masina mea, dar si in speranta ca poate o parte din investitie mi-o voi recupera facand codari si altora...

Multa bafta tuturor!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc baieti voi ramane pe Carly 1 an cat am licenta si voi vedea dupa :). Am investit in Carly pentru masina mea, dar si in speranta ca poate o parte din investitie mi-o voi recupera facand codari si altora...

Multa bafta tuturor!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Cred ca mai degraba ti-ai “recupera” investitia daca ai folosi partea de service mai mult decat codarile. Considerand varsta medie masinilor in Romania, si ca cei mai multi isi iau BMW diesel, o sa poti folosi functia de regenerare DPF ca o sa ai cu cine. Care nu e chiar ieftina intr-un service. Mai poti folosi ( pentru cei care au ) EPB - iti retrage frana de mana electronica ca sa poti schimba pastilele pe spate; inregistrarea bateriei e iar o functie interesanta.

O functie care nu e de neglijat, dar care nu e tocmai “matematica”, pentru ca se bazeaza pe unele presupuneri, sunt cele care iti arata starea masnii in general. Gen, daca ai pe cineva care vrea sa isi cumpere un BMW, poti folosi aplicati sa-ti spuna “starea masinii” - in functia aia iti spune daca are erori ECU, dara crede ca are KM originali, daca DPF a fost eliminat, EGR.ul la fel....

si mai sunt. Trerbuie daor sa ai rabdare sa le studiezi pe toate.

 

Spor.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, merci de sfaturi, intradevar sunt folositoare si restul functiilor, cu toate ca nu stiu cat de cautate sunt, cel putin la mine in oras:) masina mea a fost "cobaiul" meu pana acuma, am codat toate modulele(chiar descoperind ca unele module, chiar daca suporta codarea respectiva aceasta nu are nici un efect), am regenerat filtrul, verificat km.Sincer nu vreau sa ma imbogatesc o fac mai mult si din pasiune. Si eu la randul meu cand am vrut sa imi fac anumite codari sau update la harti, am gasit persoane cu preturi absolut aberante, anyway deja e cam off-topic ce vb eu aici :).

Merci mult oricum

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@reimns nu stiu exact ce versiune de masina si iDrive ai, dar la f46 am mai codat office. In expert mode. Iti permite sa vezi sms-urile si mailurile direct pe iDrive, si ti le citeste si vocal.

 

Eu am luat de pe amazon un Vgate wifi si merge la perfectie cu iPadul.

 

Stie asta cu sms-urile si mailurile. Dar inainte imi arata si vremea dar dupa ce am modificat logo cu Alpine nu mai mai merge...O sa-i fac rollback.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.