Jump to content

Bimmercode - senzatie pentru codari la seria F si G


Recommended Posts

  • 1 month later...

Am aplicatia pe iPhone SE, ĂŽncĂŁ nu am cumparat versiune full, dar o voi face in curând cu siguranta, si am niste ĂŽntrebari: in lista de adaptoare din BimmerCode am ENET Cable prima optâşiune. Am cablu ENET acasĂŁ si ĂŽl folosesc pentru diagnoza si mici operatiuni cu ISTA+ Standalone. Credeti ca pot folosi acest cablu ĂŽmpreuna cu un cablul OTG cu interfatâşa Ethernet RJ45? Folositi vreunul iPhone-ul intr-o combinatâşie cu cable ENET, cablu OTG cu RJ45 si BimmerCode? As folosi acest cablu ENET si as cumpara un OTG cu RJ45 dar nu stiu dacĂŁ merge si cât de stabilĂŁ este conexiunea, cu toate ca nu vĂŁd de ce aceasta nu ar fi stabila. Ce pĂŁrere aveti cei care deja utilizati aplicatia?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

As merge pe asta din moment ce pot si alimenta telefonul in acelasi timp:

 

https://m.emag.ro/cablu-de-date-lightning-adaptor-otg-3in1-adaptor-usb-cu-adaptor-cu-port-de-incarcare-si-mufa-ethernet-rj45-pentru-iphone-ipad-6427122001427/pd/DB1FRKBBM/?ref=fav_pd-title

Si mai e o chestie: vĂŁd ca este conditionata folosirea acestui adaptor cu IOS 10 sau 11.Actualmente am 13.3.1. Sa fie oare o problema? Ce versiune IOS folosesti cu acel adaptor?

Mersi frumos!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ionuț_Cosmin@ Eu am folosit adaptorul simplu, cel din linkul pus de mine, asa arata pe situl Bimmercode, asa am luat. Nu vad la ce ti-ar folosi sa si alimentezi telefonul, ca nu ramai fara baterie in 10 20 de min cat codezi.

Daca mai si scrie ca merge pe IOS 10 si 11 inca un motiv sa iei adaptorul simplu care merge 100% cu ultima versiune de IOS.

Link to comment
Share on other sites

Nu Ăâ˘tiu cum nu aĂâşi aflat ca pe NavigaĂâşia BMW unde merge Apple CarPlay , adicĂŁ Evo id5/id6/id7 , poĂâşi liniĂâ˘tit folosi Ăâ˘i Android Auto . Eu mi-am fĂŁcut retrofit de la Evo id4 la Evo id6 Ăâ˘i puteam conecta pana Ăâ˘i laptop -ul la navigaĂâşie :)) , iar voi nu puteĂâşi Android Auto .

Totul depinde de ce navigaĂâşie aveĂâşi , adicĂŁ nu puteĂâşi avea nici Apple CarPlay Ăâ˘i nici Android Auto pe modelele sub Evo id5 . Cei ce aveĂâşi Evo id4 , trebuie sa faceĂâşi Flush la Evo id5/id6 Ăâ˘i dupĂŁ puteĂâşi implementa Ăâ˘i Android auto / CarPlay , dezavantajul fiind ca se va reseta NavigaĂâşia uneori din cauza memoriei de doar 2gb ram , fata de navigaĂâşie cu id5/id6 nativa ce are 4gb ram . Eu mi-am schimbat Ăâ˘i display-ul , mi-am pus cu Touch , la fel Ăâ˘i iDrive controler mi l-am pus pe cel nou cu inserĂâşie metalicĂŁ Ăâ˘i butoane diferite , pe lângĂŁ rotita touch . 38b3a1b2f75a7661f5f56ce1ac693e19.jpg

6c140088967b6dc42e32816544dc9ad8.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! As avea si eu nevoie de douĂŁ sfaturi: ĂŽn primul rând mașinĂŁ mea e 320 d LCI F31 an 2015 . As vrea sa ĂŽmi arate și mie busola ĂŽn Idrive(nu ca as avea nevoie de ea dar e un moft al meu) cum e in prima pozĂŁ! Ăntrebarea e acesta opțiune e doar pt x-drive sau se poate coda si pt mașinile fĂŁrĂŁ x- drive cu e a mea.

A doua chestiune: am reușit sĂŁ codez cu BIMMERCODE sĂŁ ĂŽmi arate temperatura la antigel cum e in poza nr .2 doar cĂŁ la mine ĂŽmi aratĂŁ doar linia de jos (albastru cu roșu) si cursorul rĂŁmâne la jumate,nu se mișcĂŁ de loc și sus nu ĂŽmi scrie nimic,cold hot sau ceva de genul!! Am cĂŁutat peste tot si nu am gĂŁsit nimic . DacĂŁ știe vreun coleg as fii foarte recunoscĂŁtor. Mulțam si numai bine.

Update:: is ĂŽncepĂŁtor pe forum si nu stiu cum sa pun poze😕😕😕🤕🤕🤕 dar mĂŁ gândesc cĂŁ știți despre ce vorbesc!

Edited by CristiOsman
Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea, am cumparat acum cateva zile aplicatia Bimmercode, si un adaptor whireless VgateII, am reusit sa codez functia auto startt/stop sa memoreze ultima setare, video in motion, si cam atat, as dori sa activez beep la inchidere si deschidere masina, se pare ca nu se poate, sau nu am gasit eu acea setare.

Poate cineva sa-mi spuna unde se gaseste acea functie, sau,daca se gaseste?

Va multumesc!

Masina este un X3 xdrive 2016, automata F25

Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! As avea si eu nevoie de douĂŁ sfaturi: ĂŽn primul rând maĂâ˘inĂŁ mea e 320 d LCI F31 an 2015 . As vrea sa ĂŽmi arate Ăâ˘i mie busola ĂŽn Idrive(nu ca as avea nevoie de ea dar e un moft al meu) cum e in prima pozĂŁ! Ăntrebarea e acesta opĂâşiune e doar pt x-drive sau se poate coda si pt maĂâ˘inile fĂŁrĂŁ x- drive cu e a mea.

A doua chestiune: am reuĂâ˘it sĂŁ codez cu BIMMERCODE sĂŁ ĂŽmi arate temperatura la antigel cum e in poza nr .2 doar cĂŁ la mine ĂŽmi aratĂŁ doar linia de jos (albastru cu roĂâ˘u) si cursorul rĂŁmâne la jumate,nu se miĂâ˘cĂŁ de loc Ăâ˘i sus nu ĂŽmi scrie nimic,cold hot sau ceva de genul!! Am cĂŁutat peste tot si nu am gĂŁsit nimic . DacĂŁ Ăâ˘tie vreun coleg as fii foarte recunoscĂŁtor. MulĂâşam si numai bine.

Update:: is ĂŽncepĂŁtor pe forum si nu stiu cum sa pun pozeðŸËâ˘Ă°Ĺ¸Ëâ˘Ă°Ĺ¸Ëâ˘Ă°Ĺ¸Â¤â˘Ă°Ĺ¸Â¤â˘Ă°Ĺ¸Â¤â˘ dar mĂŁ gândesc cĂŁ Ăâ˘tiĂâşi despre ce vorbesc!

Mie ĂŽmi aratĂŁ busola Ăâ˘i nu este xdrive , nu are treaba lucrul asta . Tot F30lci am Ăâ˘i eu , cred ca , conteazĂŁ ce navigaĂâşie ai , eu am Evo id6 . bf348f2ccdfa3bdc45d1ffdbea77d563.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ este fabricatie 2015 , ĂŽnseamnĂŁ ca ai navigatie Evo id4 (cel mult) , iar functia cu busola merge doar pe Evo id6 Ăâ˘i posibil id5 . Deci ori te Risti si faci un flash la id5/id6 din navigatia pe care o ai , ori faci retrofit total , asta dacĂŁ vrei sa ai mai multe functii .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pe asta o aveam eu ĂŽnainte (foto.) , dacĂŁ Ăâ˘i a ta seama cu aceasta , este nbt Evo id4 ce sa montat pe LCI ĂŽntre 2015 Ăâ˘i pana in luna 07/2016 . A mea este fabricatie 23/06/2016 , pentru 7 zile nu am avut Evo id5 :( 7ca88bf2c4d957d4128675f0531c8811.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.