Jump to content

Noul Seria 8 Coupe


Romulus

Recommended Posts

  • 9 months later...
La ce perioada economica dificila va veni, cred ca vor scoate modelul din productie, ca nici pietele gen china nu isi vor reveni usor; panamera isi are clientii sai, nu cred ca la buget echivalent cineva va alege bmw in detrimentul porsche, e deja alta marca, cu alt adn, cu alta imagine....la bugetul respectiv nu sta nimeni sa se uite daca modelul x are 5% cuplu mai mare, consuma cu 3% mai mult sau e mai rapid cu 0.7 secunde.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nebunia nu e doar la seria 8, ci o regasim si la X5/X6. Pret de lista, fara discount, cu 10.000e sub Cayenne. Cand te uiti la dotarile oferite standard, iti dai seama ca e totusi la acelasi pret cu Cayenne. Sunt fan Bmw, dar rational vorbind, un Cayenne e peste si are o valoare de revanzare mult mai buna. Dealerii sunt constienti de asta si ofera discount-uri mari, la Porsche la 10% zici merci, la Bmw primesti 20% fara prea multe insistente..

Noi sa fim sanatosi!

P.s. Acum 2 luni am trimis un mail catre un dealer Audi din Germania, am facut o oferta de 33.000e pt un Audi listat la 36.500. Pana acum 1 saptamana nu am primit nici un raspuns, cand brusc, ma trezesc cu un mail de la ei prin care ma anuntat ca au analizat oferta mea si sunt de acord :)) Bineinteles ca le-am transmis ca oferta a fost valabila la momentul la care am trimis mail-ul initial, iar apoi mi-au transmis sa urmaresc site-ul lor pentru ca vor veni cu discount-uri si oferte de Paste.

Link to comment
Share on other sites

Nebunia nu e doar la seria 8, ci o regasim si la X5/X6. Pret de lista, fara discount, cu 10.000e sub Cayenne. Cand te uiti la dotarile oferite standard, iti dai seama ca e totusi la acelasi pret cu Cayenne. Sunt fan Bmw, dar rational vorbind, un Cayenne e peste si are o valoare de revanzare mult mai buna. Dealerii sunt constienti de asta si ofera discount-uri mari, la Porsche la 10% zici merci, la Bmw primesti 20% fara prea multe insistente..

Noi sa fim sanatosi!

P.s. Acum 2 luni am trimis un mail catre un dealer Audi din Germania, am facut o oferta de 33.000e pt un Audi listat la 36.500. Pana acum 1 saptamana nu am primit nici un raspuns, cand brusc, ma trezesc cu un mail de la ei prin care ma anuntat ca au analizat oferta mea si sunt de acord :)) Bineinteles ca le-am transmis ca oferta a fost valabila la momentul la care am trimis mail-ul initial, iar apoi mi-au transmis sa urmaresc site-ul lor pentru ca vor veni cu discount-uri si oferte de Paste.

Pai acum sunt disperati, sa vezi in Franta, unde masinile sunt scumpe, cum suna toti disperati si ofera promotii peste promotii...ma suna cei de unde am incercat masina acum 5 ani sa ma intrebe daca doresc sa profit de preturi exceptionale....

Link to comment
Share on other sites

O sa vina preturi bune ....sunt destule lansari anul acesta( 91 de modele noi) ,daca mai pot fi facute lansari....electricele incep sa puna presiune.....plus Covid .Oricum masina asta avea concurenta puternica si cred ca trebuie sa faca push la vanzare ...sa apara pe strazi .Poate ramane o raritate.Cine stie.Mi se pare ca BMW este cu un pas sau mai multi in urma concurentei: steluta baga nonstop modele ,largesc gama,electrice,Audi are sustinerea grupului oricum(nu vreau sa ma gandesc daca nu era Dieselgate),Lexus vine cu design si materiale frate la interior. Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

Indiferent ca vorbim de Renault, Dacia sau Bmw, modelel noi se scumpesc vizibil de la o generatie la alta.

 

Azi un kkt de Clio dci 115cp poate ajunge la aproximativ 21k euro, pret de lista.

 

Pai si Clio ala trebuie sa scoata consum mic, euro 6, 5 stele euroncap deci nu mai compari cu clio de acum 10 ani care era o conserva.

Link to comment
Share on other sites

Pai si Clio ala trebuie sa scoata consum mic, euro 6, 5 stele euroncap deci nu mai compari cu clio de acum 10 ani care era o conserva.

 

Clio 3 RS avea un pret de lista de 22100e. Azi 1.5dci ajunge cat un RS ?

 

Iar un Clio va ramane tot Clio, o masina mediocra de clasa mica, chiar daca ii pui Bose si ACC. Exceptie RS.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si sunt fraieri care le cumpara.

 

Eu sunt unu din ei :D Tocmai am pus comanda pentru un 840i gran coupe.

Cred ca fiecare trebuie sa se decida pe ce da banii, o masina nu este o investitie (ma rog, masinile de care vorbim aici). Poti sa le iei ca si o utilitate, poti sa le iei cu sufletul. M-am uitat la multe modele pana am luat decizia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit pe forum "fraiere"! Glumesc... (sper ca e evident). Asteptam poze cu ea. Cand ajunge?

 

Bine v-am gasit.

Probabil prin iulie o sa ajunga la mine, sper sa nu fie intarzaieri. Oricum, cred ca o sa fie grea asteptarea :)

Edited by ade007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.