Jump to content

Sfat Achiziție


VirtuS

Recommended Posts

Prietene, tu cauti ieftin, bun si dotat...chilipiruri nu exista in nimic...orice masina buna, intretinuta ca la carte si dotata, costa. Ori maresti bugetul un pic, ori scazi din pretentii. Daca as fi in locul tau, as lua 530 sau 525d cu motor de 3000cc.

 

Nici n-am contestat asta,nu caut sĂŁ fie dotatĂŁ,am zis clar cĂŁ ma intereseaza ori 530-u ori 535-u,n-am zis sĂŁ fie super dotat.Orice mașinĂŁ SH cumperi pânĂŁ la urmĂŁ este un risc,pe lângĂŁ ĂŁstia 10k mai am ceva pe lângĂŁ ĂŽn caz de "o defectiune doua".Totuși este o mașina din 2008-07,mai mult de 10k nu vreau sĂŁ dau pe ea.Mașina-i un moft d-al meu nu altceva cĂŁ mijloc de transport am.

 

De asta am venit aici pe forum,pentru ajutor,sfaturi,detalii cĂŁ n-am mai deținut BMW ĂŽnainte, doar din gama VAG

Link to comment
Share on other sites

Ok, fii foarte atent ce cumperi si cum zic si colegii, ai grija cu lituanienii si alte natii. Vezi ca in Germania mai sunt o gramada de turci care vand masini care au avut accidente grave despre care nu zic nimic sau care au alte probleme ascunse. Spor la achitizie! Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Grija cu astia de Lithuania ca sunt mai rau decat samsarii nostri :)))

Era unul care a scris ca a mers tot asa pana in Lithuania dupa o masina si era cu totul alta decat aia din poze :))))

 

 

D-astea n-am pĂŁțit ĂŽncĂŁ:)))))).Deci e clar cĂŁ mĂŁ feresc de ĂŁștia:))

 

Ok, fii foarte atent ce cumperi si cum zic si colegii, ai grija cu lituanienii si alte natii. Vezi ca in Germania mai sunt o gramada de turci care vand masini care au avut accidente grava despre care nu zic nimic sau care au alte probleme ascunse. Spor la achitizie!

 

Da,așa am auzit și eu.Sper sĂŁ-mi iau una cu "puține bube".Multumesc de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

La 535 pot sa imi dau cu parerea ca detin acelasi motor. Neaparat sa fie cel de 286cp , are cutia 6hp28 care e mult mai buna decat 6hp26. In principiu daca o gasesti cu 10k sa mai ai 2mii separat sa nu strangi din dinti cand apar anumite probleme de mentenanta.

 

Ce trebuie facut:

 

schimb ulei cutie cu tot cu filtru(2500-3000ron)

 

schimb ulei motor +filtre(~1000 ron)

 

verificat galerie admisie, eventual anulat clapetele si pus dopuri, se gasesc si se potrivesc perfect , scapi de probleme foarte neplacute in viitor(~500ron)

 

verificat distributie, e pe fata se verifica usor

 

termostatele pica cam o data pe an

 

posibil bujii + releu (~700 ron)

 

verificat scurgeri de ulei pe la furtunul de la intercooler cel de pe partea din dreapta, cam obosesc dupa 200000km si te lasa fara putere cand iti e lumea mai draga

 

cutia sa nu smuceasca si sa schimbe ferm si pe sport si pe drive in ture si joase si la 4500rpm

 

Ca idee daca trebuie sa schimbi tot ce am scris mai sus si mai ai de schimbat si discuri ,placute,amortizoare,furtunase imbatranite,egr+cauciucuri o sa ajungi la 15000E , pret corect pentru un 535d intretinut ca la carte.

 

A fost pe forum a lui kenbobo pe la 16000E la vanzare, chiar daca poate avea km spre 300000...merge impecabil si unu cu probleme minime gasesti in jurul ~14000euro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.