Jump to content

Tobe performance pentru 430i/330i


crisjohn

Recommended Posts

Ma bate gandul sa schimb la masina mea tobele. Ca sa zic asa am doua motive si primul ar fi pentru ca vreau evacuare stanga dreapta ca la 440i/340i si vreau si un sunet ceva mai pronuntat. Nu ma innebunesc dupa urletele motorului dar imi place sa aud bolboroseala aceea mai puternic uneori... Plecand pe ideea asta e clar ca trebuie schimbat diffuserul dar asta se rezolva usor cu unul performance de la BMW direct. Intrebarea e ce ati mai incercat voi si cum merge? Variantele pe care le-am identificat eu sunt in ordine: tobe BMW performance de 440i/ 340i (nu stiu daca se potrivesc fest mai ales la imbinarea spre masina) aici linkul https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=4J73-USA-11-2017-F36N-BMW-440iX&diagId=03_4091 , a doua varianta e Supersprint care arata ca aici https://www.supersprint.com/ww-en/bmw-f36-lci-gran-coupe-430i-20t-b48-252-hp-2016.aspx , si a treia varianta AC Schnitzer https://www.ac-schnitzer.de/de/bmw/4/f36-4er-gran-coup/auspuff/schalldaempfer/ac-schnitzer-schalld-mpfer-f-r-bmw-3er-f30-f31-4er-f32-f33-f36-708.html ... Banii sunt la toate 3 cam tot pe acolo si personal as merge pe performance packet de la BMW daca as sti ca se potriveste direct fara alte modificari... Supersprint mi se pare misto pentru ca are tevile pe 76 mm si arata mai impozant din spate... Nu stiu ce zgomot scoate si dupa cum am zis prefer ca in modul comfort sa creasca putin si pe sport e treaba ei :) deci, revenind la discutie, a mai pus cineva M Performance tobe de la motorul de 3 litri pe cel de 2 litri benzina? Si 2, daca nu ce variante ati ales? Multumesc Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Faci dar nu am incredere. Prefer sa am o oarecare garantie... ai incercat pe undeva? Recomanzi pe cineva, preferabil Bucuresti? Nu vreau catback ci doar finala cu iesire dreapta stanga. Mi-ar place ca in comfort sa sune normal, adica sa nu ajung surd la destinatie, poate putin mai gutural, sub 2500-3000 ture si pe sport sa se auda mai grav... Daca pot face si cu valve control automat cu atat mai bine... Am tot cautat pe net filme si cel putin din filme Superspeed si Eisenman suna cel mai bine... a, si tipsurile ceva mai mari, 80 mm parca sunt... as merge si pe 4 dar totusi e un 2 litri di nu vreai sa confuzez lumea...

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ma uitam la evacuari M performance pt 420d. Citind am aflat ca sunetul este sintetizat electronic avand un difuzor in melcul ala rotund care se monteaza sub portbagaj. Am zis pas. Daca vreau imi construiesc un sintetizator de sunet si de V12 Ferrari mult mai ieftin in torpedou si am rezolvat. Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Pe vechiul seria 3 e90 320d aveam tobe de 335d... nu sunau mult altfel dar arata masina senzational... e drept ca aveam si frane de 335d cu jante pe 18, pachet M si suspensii Eibach cu amortizoare Bilstein...

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.