Jump to content

Recomandare dpf


pawl

Recommended Posts

Pai la asta ma gandeam si eu, ca diferenta intre unul nou si cel care schimba ceramica nu e mare, a cerut 1450 si unul nou aftermarket e 1650.

Macar e nou si are o garantie. Dar nu stiam care e treaba cu senzrul, dar asa e, ce e nou, e nu.

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Stie cineva despre acest filtru :Filtru funingine/particule, sist.de esapament BMW Seria 3 E90 (E90) 320 d (120KW / 163CP) BM CATALYSTS BM11109H

 

https://www.autoeco.ro/filtru-funingine-particule-sist.de-esapament-bmw-seria+3+e90-320+d-bm-catalysts-bm11109h/18452/a13844258/

 

Vad ca are un pret bun.

Macar sa tina 100-150 mii km.

Edited by billy1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari penru erori bujii! Macar juma de an are vechime?:)

Canta la alta masa!

 

@calinus68 - aveam eroare pe bujia 4. Am inlocuit bujiile + releul care sunt "consumabile" la n47 si a disparut. DPF-ul isi face regenerare si cu bujii defecte, sunt n cazuri pe aici cu problema asta care s-a tot discutat.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Canta la alta masa!

 

@calinus68 - aveam eroare pe bujia 4. Am inlocuit bujiile + releul care sunt "consumabile" la n47 si a disparut. DPF-ul isi face regenerare si cu bujii defecte, sunt n cazuri pe aici cu problema asta care s-a tot discutat.

"Releul" de bujii nu e consumabil;

bujiile da.

 

Sunt la a 3-lea rand de bujii (se tot ard pe rand, alta de fiecare data) si releul cu, care a venit masina.

 

(sunt sigur ca anormal stie ce urmeaza)

Daca se ard toate bujiile probabil si releul este defect(...).

Din fericire se pot schimba separat! Sau se poate sa fie schimbat doar releul daca toate bujiile par arse..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

A mai cumparat cineva DPF de la Odorhei? Sunt nehotarat daca sa il curat pe cel de pe masina sau sa iau nou AM.

Pe deoparte masina are apx 200k si DPF si-a cam trait viata dar pe cealalata parte nu stiu daca unu AM tine macar 50k fara probleme.

 

Ceva sfaturi sau feedback de la cei care au incercat deja filtru AM m-ar ajuta sa iau o decizie buna.

Link to comment
Share on other sites

Eu am achizitionat unul de la ei acum 6 luni, deoarece cel de pe masina nu mai putea fi curatat, cf constatarii lor, avea deja 320.000km. Sunt foarte multumit de noul dpf, in ralantiu am presiune in el intre 0.9 si max 5mbar! Odata cu filtrul nou am montat si senzor de presiune diferentiala oe bmw, super incantat + ca s foarte seriosi si profesionisti, fara sa le fac reclama.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut,

 

Am niste probleme cu filtru de particule, inca nu mi-a aparut eroarea in bord dar presiunea diferentiala e destul de mare. Chestia e ca turbina a inceput usor, usor sa "fluiere" si m-am gandit sa-i fac o curatare la baietii de la Odorhei sau poate stiti voi pe cineva in Bucuresti care curata calumea. Aveti idee unde pot da si eu filtru jos in bucuresti sa-l trimit la Odorhei?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am fĂŁcut eu la firma respectivĂŁ, domnul care se ocupĂŁ se numește Cristi, este OK, ĂŽți aratĂŁ poze cu lucrarea și ĂŽți face o diagnozĂŁ pre și post operațiune. Am dus mașina la ora 9 dimineața și la ora 2 și ceva era gata, am parcurs aprox. 4000 de km de atunci și mi se pare cĂŁ ĂŽncĂŁ este ok presiunea, ideea este cĂŁ eu fac diagnoza cu carly și presiunea nu este foarte precisĂŁ. TotodatĂŁ ĂŽți spun cĂŁ nu mi s-a oferit facturĂŁ, iar garanția este verbalĂŁ, preț total demontat și curĂŁțat 700 lei, omul mi se pare ok. De asemenea, te cheamĂŁ dupĂŁ câteva sute de km sĂŁ mai citeascĂŁ presiunea DPF-ului, ĂŽnsĂŁ nu cred cĂŁ are vreo relevanțĂŁ presiunea dupĂŁ câteva sute de km.

P.S. dupĂŁ curĂŁțare presiunea era de de 1 mbar. BaftĂŁ!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am fĂŁcut eu la firma respectivĂŁ, domnul care se ocupĂŁ se numește Cristi, este OK, ĂŽți aratĂŁ poze cu lucrarea și ĂŽți face o diagnozĂŁ pre și post operațiune. Am dus mașina la ora 9 dimineața și la ora 2 și ceva era gata, am parcurs aprox. 4000 de km de atunci și mi se pare cĂŁ ĂŽncĂŁ este ok presiunea, ideea este cĂŁ eu fac diagnoza cu carly și presiunea nu este foarte precisĂŁ. TotodatĂŁ ĂŽți spun cĂŁ nu mi s-a oferit facturĂŁ, iar garanția este verbalĂŁ, preț total demontat și curĂŁțat 700 lei, omul mi se pare ok. De asemenea, te cheamĂŁ dupĂŁ câteva sute de km sĂŁ mai citeascĂŁ presiunea DPF-ului, ĂŽnsĂŁ nu cred cĂŁ are vreo relevanțĂŁ presiunea dupĂŁ câteva sute de km.

P.S. dupĂŁ curĂŁțare presiunea era de de 1 mbar. BaftĂŁ!

 

Din ce povestesti, nu pare deloc ok .

Link to comment
Share on other sites

Din ce povestesti, nu pare deloc ok .

De curiozitate ce ti s-a parut ca nu este ok? :))

 

Inafara de factura si garantie verbala eu nu am vazut nici un minus in povestea colegului.

E funny ca lumea inca merge pe principiul bun si ieftin! La 700 cu diagnoze, demontat, curatat, montat, resetare, verificare peste x km si cine stie ce o mai face eu zic ca este un pret decent. Probabil daca ai vrea factura pretul ar creste considerabil si iarasi s-ar plange lumea ca nu merita si mai bine face dpf off (tot fara factura si garantie verbala).

 

Vrei sa dormi linistit, e 2000Euro la reprezentanta filtru nou cu factura si garantie :p

 

Eu de ex am fost de la el chitit sa curat filtrul dar el s-a uitat si a spus ca nu este nevoie momentan! Deci daca vroia sa ma arda ... putea sa faca curatarea si aia era.

Edited by Tavicu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate ce ti s-a parut ca nu este ok? :))

 

Inafara de factura si garantie verbala eu nu am vazut nici un minus in povestea colegului.

E funny ca lumea inca merge pe principiul bun si ieftin! La 700 cu diagnoze, demontat, curatat, montat, resetare, verificare peste x km si cine stie ce o mai face eu zic ca este un pret decent. Probabil daca ai vrea factura pretul ar creste considerabil si iarasi s-ar plange lumea ca nu merita si mai bine face dpf off (tot fara factura si garantie verbala).

 

Vrei sa dormi linistit, e 2000Euro la reprezentanta filtru nou cu factura si garantie :p

 

Eu de ex am fost de la el chitit sa curat filtrul dar el s-a uitat si a spus ca nu este nevoie momentan! Deci daca vroia sa ma arda ... putea sa faca curatarea si aia era.

 

Garantia verbala, este egala cu zero .

Curatarea in cateva ore ,iar este egala cu zero .

Lipsa facturii si a garantiei,suna a bani aruncati pe fereastra .

Cei de la Odorheiu Secuiesc mi-au spus ca o curatare dureaza 24 ore ,nu se poate mai repede si pretul este 280 lei .

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Odorheiu Secuiesc mi-au spus ca o curatare dureaza 24 ore ,nu se poate mai repede si pretul este 280 lei .

 

Daca ti-ar tine 24 de ore filtru in cuptor ti-ar topi tot din el plus ca nu ar fi rentabil! Gandeste-te ca probabil nu au zeci de cuptoare! Si sa faci un filtru la 24 de ore ... unde ar fi afacerea?

 

Probabil timpul respectiv este cu o marja de eroare inclusa. Gen ei au X filtre pe zi si iti garanteaza ca in ziua Y va fi curatat dar nu iti pot spune ca la inceputul zilei sau la sfarsit.

Asa ca mai bine ca sa nu te supere iar tu sa alergi cu telefoane dupa ei daca este gata, prefera sa iti zica ca este gata a doua zi.

 

Tu esti multumit, ei sunt multumiti si au timp berechet sa isi faca treaba :)

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.