Jump to content

Becuri care se tot aprind


Recommended Posts

Deci lasand la o parte certurile ca sa rezolv problema fara sa schimb computerul de ABS trebuie sa scot roata stanga spate si sa gasesc pe acolo senzorul de ABS.

Acesta se poate sa fie busit? Cum il identific ca ala e? O sa incerc singur sa vad care e problema ca daca mai merg la service chiar schimb computerul :blink:

 

Multumesc de sfaturi

251382[/snapback]

Are o mufa albastra.Soate mufa si masoara pe pinii de pe firul care duce spre roata si vezi daca are in jur de 25 de ohmi.Uite si o poza a senzorului.Daca are alta valoare,schimba senzorul.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Are o mufa albastra.Soate mufa si masoara pe pinii de pe firul care duce spre roata si vezi daca are in jur de 25 de ohmi.Uite si o poza a senzorului.Daca are alta valoare,schimba senzorul.

Bafta!

251442[/snapback]

 

 

Azi mi-am facut revizia si cu ocazia asta am dat si de cablul cu pricina e langa cablul de frana (senzorul de uzura) din dreapta spate. L-am masurat si nu da nimic nici un 25 de omi. Nu are nici rugina si nici nu s-a frecat nimic de el...

Au resetat cei de la BMW erorile cand am fost atunci si de atunci mi s-au aprins doar o data cele 3 becuri fata de dinainte cand era mult mai des.

Am vazut ca la roata stanga spate am si acolo un senzor similar... Sa schimb cei doi senzori ?

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

Asta insemna ca senzorul tau a devenit de fapt "o sarma", deci sanse maxime sa fie stricat.

ps:banuiesc ca ai setat multimetrul sa masori rezistenta (Ω), nu tensiune sau alte chestii.

258541[/snapback]

 

 

De masurat sunt singur ca am masurat ce trebuie:) Problema e ca am masurat doar pe roata din dreapta spate.. Sa schimb ambii senzori ori doar pe cel din dreapta?

Link to comment
Share on other sites

De masurat sunt singur ca am masurat ce trebuie:) Problema e ca am masurat doar pe roata din dreapta spate.. Sa schimb ambii senzori ori doar pe cel din dreapta?

258768[/snapback]

Daca la masurat cu un ohmetru ti-a dat 0ohmi,masurand senzorul,rezulta ca senzorul tau e intrerupt.Teoretic bobina nu se poate arde, incerca si inteapa firele foarte aproape de senzor(repet mufa albastra)pt ca e posibil sa ai fire intrerupte,iar daca rezultatul e tot nul,inlocuieste senzorul.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

@ionel : Pe ce scala era setat ohmetrul ? E posibil sa nu fie senzorul in scurt ci doar scala de masura sa nu fie aleasa corect.

 

@dereglatu : 0 ohmi inseamna scurt circuit, nu intrerupere. Daca ar fi fost intrerupt ar fi avut rezistenta infinita.

Link to comment
Share on other sites

@ionel : Pe ce scala era setat ohmetrul ? E posibil sa nu fie senzorul in scurt ci doar scala de masura sa nu fie aleasa corect.

 

@dereglatu : 0 ohmi inseamna scurt circuit, nu intrerupere. Daca ar fi fost intrerupt ar fi avut rezistenta infinita.

259091[/snapback]

Ma rog,e corect ce zici tu,eu ma refeream la esenta problemei,aceea ca trebuie sa vada bobina senzorului de ABS.Ai dreptate,0 ohmi este scurt circuit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma rog,e corect ce zici tu,eu ma refeream la esenta problemei,aceea ca trebuie sa vada bobina senzorului de ABS.Ai dreptate,0 ohmi este scurt circuit.

259313[/snapback]

 

M-am hotarat sa schimb sensorul si din stanga si din dreapta spate...

Am cerut la Augsburg o oferta de pret pentru sensorul de ABS de pe roata dreapta spate si mi-a dat o cu totul alta chestie....

post-844-1185275646_thumb.jpg

Stii cumva codul acestui sensor sau un link in

http://bmwfans.info

sau in http://www.realoem.com

eu m-am uitat pe aici si nu am gasit sensorul ala...

 

Ciudat este ca de cand am resetat erorile pana acum doar o data am mai avut problema

Edited by Ionel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.