Jump to content

Recomandare E90 LCI


rngdmsth

Recommended Posts

Salutare, sunt in cautarea unui E90 LCI, benzinar, cutie automata. Venind de la alta marca, as avea nevoie de o parere/opinie legata de model, motor etc. Din ce am gasit, problemele la motorul N43B20 sunt senzorul nox, injectoare, bujii.

Legat de cutie, nu am gasit nimic in mod special care sa ma sperie (gen DSG lol), dar nu ar strica niste pareri si aici. Si nu in ultimul rand, nu stiu exact care ar fi pretul corect pentru un astfel de model. Din ce vad pe olx, variaza intre 8500-9300, incepand cu primele luni LCI 2008 pana spre 2009. Care ar fi un pret ok?

De asemenea, daca mai sunt si alte probleme la care ar trebui sa ma astept, lasati aici o lista :)

Link to comment
Share on other sites

Ca o parere personala...ignora ca reper in cautarile tale pretul de pe OLX...asta daca vrei sa iti iei o masina buna .

 

Eu am vandut un e90 lci anul asta in functie de pretul pietei de pe olx, iar masina era foarte buna nu buna. Sa fim seriosi ca 9000 10000 sunt bani multi pentru un e90. In general masinile bune nu prea le gasesti pe olx, mai degraba cunostinte sau eventual ti-o iei din afara, e mai sigur decat sa nimeresti un cazan supraevaluat de aici.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspunsuri. Ar fi si varianta sa aduc din afara, ar ajunge cam ~9000 din ce vad. Insa la unele de aici din Romania am confirmat ca au fost schimbate acele piese ce mai cauzeaza probleme (senzor nox, injectoare etc) pe cand la alea din afara, daca nu le-ar avea schimbate, ar ajunge >9500, singura diferenta fiind 1 an in minus (2008 aici vs 2009 din afara). Plus faptul ca nu au fost rulate pe drumurile patriei. Si sincer, de aceea va si intreb, daca ar merita efortul ?

 

 

EDIT: ar mai fi si varianta de luat de pe forum o masina ce stiu ca a fost ingrijita cum trebuie, insa in sectiunea de vanzari din pacate nu vad nimic ce sa se incadreze...

Edited by rngdmsth
Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

 

Eu personal am achizitionat un BMW E90 LCI an fabricatie 2009 la sfarsit.

Am vrut neaparat ca masina sa nu fie rulata in RO, am cautat si am avut rabdare si intr-un final am gasit masina pe care mi-am dorit-o.

 

Am achizitionat-o din Germania, neamtul mi-a dat roti vara 18 si roti iarna 16 + arcurile originale ale masinii, masina era echipata cu suspensii sport.

Eu recomand sa nu te grabesti si sa nu-ti iei o masina de pe OLX :)

 

 

Cam asa arata configuratia masinii:

 

Type PN11

Model 318d

Market Europe

Development Code E90 (MUE)

Chassis Sedan

Steering left

Doors 4

Engine N47

Displacement 2.00 l

Power 105 kW

Drivetrain Rear-Wheel Drive

Transmission manuell

Color Tasman Metallic - A81

Upholstery Stoff Vertex/anthrazit - EBAT

Production Plant Leipzig

Production Date 40149

249 Multi-function For Steering Wheel

321 Exterior Parts In Body Color

4CG Int.strip Satinsilver

520 Foglights

548 Speedometer With Kilometer Reading

851 Language Version German

 

Options

1CA Selection Cop Relevant Vehicles

1CB Co2 Content

1CC Automatic Start/stop Function

1CD Brake Energy Regeneration

2SY Alloy Wheels Star Spoke 283

230 Eu Specific Additional Equipment

255 Sports Leather Steering Wheel

258 Runflat Tyres

320 Model Designation, Deletion

322 Comfort Access System

4AE Armrest Front Retractable

423 Floor Mats, Velour

428 Warning Triangle

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d

464 Skibag

465 Through-load System

481 Sport Seats F Driver/front Passenger

488 Lumbar Support Driver/front Passenger

493 Storage Compartment Package

494 Seat Heating F Driver/front Passenger

5AC Autom. High-beam Headlights Control

502 Headlight Washer System

508 Park Distance Control (pdc)

521 Rain Sensor

522 Xenon Light

524 Adaptive Headlights

534 Automatic Air Conditioning

563 Lights Package

6AA Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices

6FL Usb-/audio Interface

6NF Ext.con.of The Music Play.i.mobilph

609 Navigation System Professional

612 Bmw Assist

614 Internet Preparation

615 Extended Bmw Online Information

616 Bmw Online

620 Voice Input System

633 Prep.mob. Ph. Business Bluet.interf.

698 Area-code 2

7HE Connectivity Package

7R7 Innovation Package

7SP Navi Professinal W.handyprep.bluetooth

8SC Country Spec. Release Of Teleservice

8SP Cop Control

801 Germany Version

863 Europe/dealer Directory

879 German / On-board Documentation

9BF Navigationspackage

Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si colegu, cel mai indicat este de la proprietar, din Germania. Si eu mi-am cumparat asa masina. L-am sunat inainte, am vorbit cu el, cineva a fost acolo si a verificat-o, apoi a adus-o si nu am nici un regret.

 

Acum am alte nebunii in cap

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=266194842&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=56&maxFirstRegistrationDate=2013&maxPrice=12000&minFirstRegistrationDate=2004&pageNumber=1&scopeId=C&searchId=cb398f1b-3831-50d6-7290-c373e0de5454

Este aproape identica cu a mea, excaptand motorizarea. Bordul pentru navi il am, mai trebuie NBT-ul si gata.

 

Ca o parere extrem de personala, gandeste-te bine la optiuni si motorizari. Mie sincer imi cam pare rau momentat pentru motorizare. Cu optiunile depinde cat de nebun esti, dar te mai descurci sa faci retrofituri, dar cu motorizarea mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.