Jump to content

Achizitie X5 F15 2015


Vlad507

Recommended Posts

parerea mea - alegerea motorizarii ar trebui sa depinda de profilul soferului:

schimba masinile des? nu-i displace sa mearga prin service-uri? se pricepe cat de cat, sa nu-l jecmanseasca mecanicii? conduce ceva mai sportiv? - daca da, un 40d / M50d ceva mai rulate ar trebui sa fie alegerea

tine masina minim 5 ani? apreciaza mai degraba mersul comfortabil? nu ii place la service/mecanic? - un 30d cu max 70-80k km ar trebui sa fie alegerea

 

Pana in 2014, cand am primit o oferta de la Nissan pentru X-Trail, am avut doar sedanuri si breakuri. Recent am vandut Nissanul si experienta pe care am avut-o 4 ani cu el m-a facut sa nu vreau altceva decat SUV.

Alte variante erau Q7, GLE coupe, Cayenne, dar preturile mai mari, optiunile mai putine si intretinerea mai scumpa nu-si aveau rostul.

 

Am condus si X5 si X6 si consider ca imbina foarte bine confortul cu sportivitatea si fiabilitatea.

Tind sa cred ca o sa aleg 30d, din ce am mai citit pe internet si din ce ati spus si voi, e mult mai fiabil motorul si promite destula sportivitate (vorbim de depasiri, nu mers pe circuit).

Din pacate inca nu am aflat diferenta de consum, REALA, dintre 30d si 40d.

Poate vreun proprietar de 40d ma poate lamuri :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate inca nu am aflat diferenta de consum, REALA, dintre 30d si 40d.

 

De spritmonitor.de ai auzit?

Gasesti acolo consumuri din statistica tinuta de proprietari.

 

In plus, diferenta intre 3.0d, 4.0d si 5.0d e data si de producator. Daca stii consumul real al uneia din aceste 3 motorizari, poti estima destul de precis diferenta dintre ele, pe baza a ce spune BMW.

Eu as zice ca nu e mai mare de 1 litru % in plus intre 3.0d si 4.0d consumul real. Cu semnul intrebarii e doar fiabilitatea pe masura ce se aduna kilometrii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De spritmonitor.de ai auzit?

Gasesti acolo consumuri din statistica tinuta de proprietari.

 

In plus, diferenta intre 3.0d, 4.0d si 5.0d e data si de producator. Daca stii consumul real al uneia din aceste 3 motorizari, poti estima destul de precis diferenta dintre ele, pe baza a ce spune BMW.

Eu as zice ca nu e mai mare de 1 litru % in plus intre 3.0d si 4.0d consumul real. Cu semnul intrebarii e doar fiabilitatea pe masura ce se aduna kilometrii.

 

Diferenta data de ei e de 0.2-0.5, ceea ce e nesemnificativ.

Am vazut pe alte forumuri bmw proprietari spunand ca totusi diferenta in oras este destul de mare.

 

O sa verific site-ul, mersi! Si da, fiabilitatea e o problema mai importanta.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta data de ei e de 0.2-0.5, ceea ce e nesemnificativ.

 

Daca BMW zice ca una consuma 7%, si tu stii ca defapt consuma 14%, asta inseamna o diferenta procentuala de 200%.

Iar daca BMW zice ca diferenta e de 0.5%, inseamna ca real va fi tot asa, mai mare cu 200%, deci 1 litru in plus...

Link to comment
Share on other sites

Daca BMW zice ca una consuma 7%, si tu stii ca defapt consuma 14%, asta inseamna o diferenta procentuala de 200%.

Iar daca BMW zice ca diferenta e de 0.5%, inseamna ca real va fi tot asa, mai mare cu 200%, deci 1 litru in plus...

 

Ce specificatii are f15-le tau?

I-ai facut si modificari?

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Ma bag si eu in seama :) proaspat posesor de F15 din 2016, modelul 30D.

Luat SH din germania, 64.000KM carte service, 0 accidente. verificat tot la el si este ok !

il am de 3 zile si in oras (Constanta) am scos pe modul comfort consum de 8.8-9.3L. Masina a venit pe platforma din Germania pana la Zalau, a fost adusa pe roti de acolo si consumul de la Zalau la Constanta a fost de 7.8L. Deci, depinde si de cum conduci si cand conduci si ce faci ..... Oricum undeva la 9-10% ma asteptam la consum.

 

Am si eu o intrebare, cand ii dau pe modul SPORT, jos unde este consumul instant, apare o bara cu HP(unde arata 320HP) ceea ce ma induce in eroare, eu am x30D nu x40D , x40D are 320HP ....o fi de la soft? sau de la ce o fi ? Ceasurile din bord sunt cele digitale... sa fie oare schimbate de pe un x40D? sau ce ar putea fi, am inteles ca cele de dupa 2017 sunt cu 320HP.

 

O seara buna !

Edited by Jointuletz
Link to comment
Share on other sites

schimba masinile des? nu-i displace sa mearga prin service-uri? se pricepe cat de cat, sa nu-l jecmanseasca mecanicii? conduce ceva mai sportiv? - daca da, un 40d / M50d ceva mai rulate ar trebui sa fie alegerea

tine masina minim 5 ani? apreciaza mai degraba mersul comfortabil? nu ii place la service/mecanic? - un 30d cu max 70-80k km ar trebui sa fie alegerea

 

Am avut 4 masini bi-turbo, 3 bmw-uri, 2 inca le mai am, 0 pb cu turbina. 3 masini au fost resoftate.

 

La bugetul lui isi cumpara lejer M50d din Germania cu 60-80k km direct de la un dealer autorizat Bmw. Apoi ii extinde garantia in tara, deci nu il jecmaneste nimeni.

 

Daca vrea confort isi cumpara Q7 sau GLE, vrea un compromis intre confort si sportivitate (ma rog o masina mult mai agila) M50d.

 

 

 

Pana in 2014, cand am primit o oferta de la Nissan pentru X-Trail, am avut doar sedanuri si breakuri. Recent am vandut Nissanul si experienta pe care am avut-o 4 ani cu el m-a facut sa nu vreau altceva decat SUV.

Alte variante erau Q7, GLE coupe, Cayenne, dar preturile mai mari, optiunile mai putine si intretinerea mai scumpa nu-si aveau rostul.

 

Am condus si X5 si X6 si consider ca imbina foarte bine confortul cu sportivitatea si fiabilitatea.

Tind sa cred ca o sa aleg 30d, din ce am mai citit pe internet si din ce ati spus si voi, e mult mai fiabil motorul si promite destula sportivitate (vorbim de depasiri, nu mers pe circuit).

Din pacate inca nu am aflat diferenta de consum, REALA, dintre 30d si 40d.

Poate vreun proprietar de 40d ma poate lamuri :)

 

X5 40d consuma 14-15 mediu in Buc, fara varfuri, fara minime.

640d consuma 10-11% in Buc, tot mediu.

 

Nu stiu, chiar conteaza 0.5-1L ???

 

Un X5 pe care azi dai 45k euro, dupa 3 ani va ajunge sa coste in jur de 20k euro, adica doar devalorizarea te costa aprox. 700e/luna. Daca faci 2k km/luna, 1 litru in plus se traduce prin 25e/luna.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am mai auzit de consumuri de astea mici prin orase si nu stiu cum ar fi posibile.

 

am eu pe vreme de iarna intre 10 si 11 iar in rest intre 9 si 10. merg doar pe EcoPro, anticipez la maxim, am un traseu lejer etc.

am dus sotia 3 zile la rand la serviciu spre Pipera fix dupa ce facusem plinul si resetasem computerul si traseul de Pipera imi ia 13%

 

 

cred ca important este traseul. Si constanta este un oras aglomerat insa este evident ca daca mergi doar la ore accesibile si doar prin locuri fara traffic, poti avea un consum mic pe X5, insa Constanta cea adevarata e oras cu consum de 13-14-15% cu X5-ul.

 

curios mi se pare si consumul pus de Marius pt 640d.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2.0 diesel mananca mai mult decat un 3.0 in oras, doar in exterior mananca mai putin 2.0 decat 3.0

 

Te contrazic. In aceleasi conditii, consuma mai putin 2.0d in oras fata de 3.0...

 

Nu e ca si cum compari 1.2 cu 2.0 sa avem caz de submotorizare

Edited by Magnusy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

X5 F15 40d, aflat inca in perioada de rodaj [primii 2.000 km].

In Bucuresti, consumuri intre 9,2% (modul eco) si 13,7%, pe distante intre 5 si 15 km.

Afara, consumuri de 8,1-8,4%, mers in plaja 100-140 Km/h.

 

Consumurile de mai sus sunt cele inregistrate in aplicatia BMW de pe telefon

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ionut_marius

 

dar voi cum mergeti spre mare? ma gandesc ca regulamentar.

eu niciodata nu reusesc sub 8% pe autostrada...mai de graba undeva la 9%.

 

@KKG. consumurile pe distante scurte sunt irelevante. am incercat si eu asta o data si am avut 6.7% cu a mea in bucuresti pt ca s-a aliniat totul in dimineata aia.

pe distante de 5-15km poti avea media atat de 6% cat si de 16%. relevanta este o medie pe o perioada mare

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ionut_marius

 

dar voi cum mergeti spre mare? ma gandesc ca regulamentar.

eu niciodata nu reusesc sub 8% pe autostrada...mai de graba undeva la 9%.

 

@KKG. consumurile pe distante scurte sunt irelevante. am incercat si eu asta o data si am avut 6.7% cu a mea in bucuresti pt ca s-a aliniat totul in dimineata aia.

pe distante de 5-15km poti avea media atat de 6% cat si de 16%. relevanta este o medie pe o perioada mare

 

Mie 535xi f10 lci pe autostrada , mers 140 constant cu reprize 180-200 mi'a luat 9.9 bucuresti - costinesti... poate te ajuta ca si referinta

Link to comment
Share on other sites

@ionut_marius

 

dar voi cum mergeti spre mare? ma gandesc ca regulamentar.

eu niciodata nu reusesc sub 8% pe autostrada...mai de graba undeva la 9%.

 

@KKG. consumurile pe distante scurte sunt irelevante. am incercat si eu asta o data si am avut 6.7% cu a mea in bucuresti pt ca s-a aliniat totul in dimineata aia.

pe distante de 5-15km poti avea media atat de 6% cat si de 16%. relevanta este o medie pe o perioada mare

8-9% pe autostrada nu e mult ci foarte mult la un motor de 2.0.Ori noile motoare B47 impreuna cu xdrive consuma mai mult ori are a ta ceva.A mea 530d facelift fara X consum afara 120km|h 6.3 la 130-140ora 6.7-7.0%.Mers pana in Grecia dus intors 6.2 si nu am mers incet.In Bucuresti intre 10% si 14% ..aici depinde foarte mult ora si distantele.

Link to comment
Share on other sites

X5 F15 40d, aflat inca in perioada de rodaj [primii 2.000 km].

In Bucuresti, consumuri intre 9,2% (modul eco) si 13,7%, pe distante intre 5 si 15 km.

Afara, consumuri de 8,1-8,4%, mers in plaja 100-140 Km/h.

 

Consumurile de mai sus sunt cele inregistrate in aplicatia BMW de pe telefon

 

Mersi pentru informatie!! Consumuri bune.

De unde ai achizitionat masina?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.