Jump to content

zgomot relanti (posibil din compartiment motor)


Ov1diu

Recommended Posts

Salut,

La F30-ul meu (320D 2014 - 59000 km) am un zgomot sau mai bine spus o bătaie cu o frecventa de 2 bătăi pe secundă, se aude doar in habitaclu și se aude destul de încet, uneori abia perceptibil alteori ceva mai pronunțat și doar când este la relanti.

 

Cred ca poate fi asemenanat cu o curea care atinge ceva pentru ca frecventa batailor pare a fi constanta.

 

Am făcut un test de injectoare și a ieșit în regulă. Când am luat masina din reprezentanta nu se mai manifesta. După două zile a început iar. Am dus masina iar la reprezentanta și a primit un update de soft. Aceeași poveste, doua zile mai târziu zgomotul se manifestă din nou.

 

Voi ce părere aveți? Ați mai întâlnit așa ceva? Peste 3 zile am iar programare in reprezentanta.

 

Va mulțumesc!

Edited by Ov1diu
Link to comment
Share on other sites

Se poate manifesta așa, sa se audĂŁ când și când?

Eu am montat o fulie Corteco si era de noua cu probleme. Pana am depistat problema am schimbat o gramada, nici prin cap nu imi trecea ca era fulia cu probleme de noua. Cum zice si calinus mai sus e bine sa verifici tot traseul.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru sfaturi colegi. Acum e liniște ĂŽn habitaclu, abia am luat-o de la service unde s-a efectuat un nou test fĂŁrĂŁ a fi gĂŁsit nimic ĂŽn neregulĂŁ. Aștept sĂŁ vedem ce se ĂŽntâmplĂŁ. MĂŁ gândesc sĂŁ dau o fuga și pânĂŁ la Baia Mare pentru o opinie suplimentarĂŁ, numai sa se audĂŁ iar.

Posibil sa aibĂŁ legĂŁturĂŁ cu motorina? Eu alimentez mereu din aceeași benzinĂŁrie Rompetrol.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru rĂŁspunsuri. La mine nu se oprea daca ĂŽnchideam AC.

 

Are cineva idee cum se manifestĂŁ mașinĂŁ atunci când are loc curĂŁțarea filtrului de particule?

 

Poate cĂŁ ar trebui sa stea turata dar eu nu am sesizat acest lucru vreodatĂŁ sau mĂŁcar sa se fi aprins vreun martor in bord.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru rĂŁspunsuri. La mine nu se oprea daca ĂŽnchideam AC.

 

Are cineva idee cum se manifestĂŁ mașinĂŁ atunci când are loc curĂŁțarea filtrului de particule?

 

Poate cĂŁ ar trebui sa stea turata dar eu nu am sesizat acest lucru vreodatĂŁ sau mĂŁcar sa se fi aprins vreun martor in bord.

 

Scuze, am vrut sa spun cĂŁ nu depinde de AC.

Am fĂŁcut azi un drum de vreo 400km și am tinut-o usor turata (2000-3000 rpm), o sa vad zilele urmĂŁtoare daca se mai manifestĂŁ. MașinĂŁ circula ĂŽn general ĂŽn regim de oraș 5-6 km/zi, de aceea mĂŁ gândeam la filtrul de particule.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ai descoperit problema?

La fel face si la mine f31, 318d..eu am masina de putin timp si nu reusesc sa descopar ce se aude.

Salut! Nu vreau sa spun prostii dar verifica bine capacul de pe motor. E prins ĂŽn patru locuri,am avut un prieten tot așa troncĂŁnea de ĂŽl lua dracu. I-am pus putina banda izolatoare pe piciorușele de la capac și acuma e liniște la el ĂŽn motor! Știu cĂŁ sunĂŁ ciudat dar la el asta a fost problema!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.