Jump to content

Schimbare grup fata spate X5 E53 3.0D 6 TREPTE MANUAL


stoica cristian

Recommended Posts

Salut tuturor, mi s-a spart grupul pe fata la bmw x5 e53 3.0D 218 cai 6 trepte manual an 2005 iar raportul acestuia este 3.23...care lam cautat mult si bn SH si nu il gasesc multi mi.au sps ca pot pune ambele rapoarte fata spate 3.73 si nu are nici o problema..Stie cineva daca se potrivesc fara sa afecteze mersul masini sau turatiile motorului la km in mers...de ex. eu in mers aveam intra 6-ea la 2000 de ture 100km/h, multi spun ca daca pun acest raport fata spate se modifica turele si nu mai fuge masina!
Link to comment
Share on other sites

modificarea de la 3.23 la 3.73 o sa ti-o faca sa "fuga" mai tare, adica sa accelereze mai brutal, dar sa stea mai turata in a 6a la viteze de croaziera/autostrada... cu 16% mai turata, ca aia e diferenta intre grupurile vechi si cele noi.... adica o sa ai 2320 la 100km/h daca inainte aveai 2000.

 

teoretic

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

modificarea de la 3.23 la 3.73 o sa ti-o faca sa "fuga" mai tare, adica sa accelereze mai brutal, dar sa stea mai turata in a 6a la viteze de croaziera/autostrada... cu 16% mai turata, ca aia e diferenta intre grupurile vechi si cele noi.... adica o sa ai 2320 la 100km/h daca inainte aveai 2000.

 

teoretic

corect!

 

 

 

Salut tuturor, mi s-a spart grupul pe fata la bmw x5 e53 3.0D 218 cai 6 trepte manual an 2005 iar raportul acestuia este 3.23...care lam cautat mult si bn SH si nu il gasesc multi mi.au sps ca pot pune ambele rapoarte fata spate 3.73 si nu are nici o problema..Stie cineva daca se potrivesc fara sa afecteze mersul masini sau turatiile motorului la km in mers...de ex. eu in mers aveam intra 6-ea la 2000 de ture 100km/h, multi spun ca daca pun acest raport fata spate se modifica turele si nu mai fuge masina!

Eu zic ca e mai usor si normal sa schimbi pe cel de pe spate asa cum trebuie decat sa le schimbi pe amandoua naspa.mai cauta...trage de ebay si desmembrari.

Edited by robert666
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut... ai rezolvat problema??? Sunt in aceeasi situatie ..tot manuala 6 trpte 3.0 diesel model facelift 218 cai... sti cumva merge sigur sa pun grup fata / spate cu raport 3.73 de pe bmw x5 nonfacelift automat ??? Ca asa as cumpara una pe dreapta si le-as pune pe amandoua ca pe unul din asta cu raport 3.23 mi-au cerut 6000 lei ... mi se pare exagerat

 

Inca o data daca e cineva care se pricepe sa imi zica daca as putea sa pun grup si pe fata si pe spate cu raport de 3.73 de pe bmw x5 nonfacelift automat 184 cai pe bmw x5 facelift 218 cai manual ... ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.