Jump to content

BMW E93 335i N54 DCT


FPK

Recommended Posts

Sa nu intelegi gresit mesajul, din punctul meu de vedere e masina ta si o poti pune la vanzare la orice pret. Insa realist vorbind, daca tu chiar vrei sa o vinzi, pretul e SF. Gasesti M3 E90 / E92 mai ieftin si M3 E93 la acelasi pret. Si fac referire la preturile de pe mobile, de la dealeri, nu de la samsarii de la noi.

 

Va inteleg pe cei care ma contraziceti intr-o masura constructiva fara jigniri si misto-uri vechi. DAR, nu o pot vinde la 10.000 euro, de teama ca romanul ma critica.. Eu stiu masina in ce stare e, stiu ca oricine ar cumpara masina, nu ar mai investi din punct de vedere mecanic in ea.

 

Acum 2 ani cand mi-am vandut E60-ul care era din 2004 cu aproximativ 300K km, a fost dat cu 10.600 euro, despre asta ce ziceti? Sau nu mai comentati?

Eu stiu masinile mele ce valoare au pentru ca am grija de ele, chiar daca din alte puncte de vedere, modificarea la exterior la multi li se par banale si "aliexpress", asa aliexpress cum e masina, o sa-si gaseasca intr-un final un nou stapan. Eu nu tin sa o vand neaparat, daca nu o vand, atunci voi continua proiectul.

 

Sincer, am vazut duma asta cu M3 E92 de imi vine sa inchid internetul si sa ma ascund intr-un colet de camera.

Am prieteni care detin M3 E92, si toti mi-au spus ca ceea ce vedeti voi la 20-30k euro, sunt intr-o stare jalnica. Un M3 in stare buna nu il gasesti la 20-30k, poate la 35k+.

 

Nu 335-ul meu e scump.. M3-urile alea sunt ieftine. Dar iarasi, cel mai probabil o sa vina un alt utilizator de pe forum, fan inrait BMW, care sa-mi explice mie ca 24.500 euro e mult pentru ceea ce ofera E93-ul, si eu o sa raspund la fel... masina mea, problema mea!

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Va inteleg pe cei care ma contraziceti intr-o masura constructiva fara jigniri si misto-uri vechi. DAR, nu o pot vinde la 10.000 euro, de teama ca romanul ma critica.. Eu stiu masina in ce stare e, stiu ca oricine ar cumpara masina, nu ar mai investi din punct de vedere mecanic in ea.

 

Acum 2 ani cand mi-am vandut E60-ul care era din 2004 cu aproximativ 300K km, a fost dat cu 10.600 euro, despre asta ce ziceti? Sau nu mai comentati?

Eu stiu masinile mele ce valoare au pentru ca am grija de ele, chiar daca din alte puncte de vedere, modificarea la exterior la multi li se par banale si "aliexpress", asa aliexpress cum e masina, o sa-si gaseasca intr-un final un nou stapan. Eu nu tin sa o vand neaparat, daca nu o vand, atunci voi continua proiectul.

 

Sincer, am vazut duma asta cu M3 E92 de imi vine sa inchid internetul si sa ma ascund intr-un colet de camera.

Am prieteni care detin M3 E92, si toti mi-au spus ca ceea ce vedeti voi la 20-30k euro, sunt intr-o stare jalnica. Un M3 in stare buna nu il gasesti la 20-30k, poate la 35k+.

 

Nu 335-ul meu e scump.. M3-urile alea sunt ieftine. Dar iarasi, cel mai probabil o sa vina un alt utilizator de pe forum, fan inrait BMW, care sa-mi explice mie ca 24.500 euro e mult pentru ceea ce ofera E93-ul, si eu o sa raspund la fel... masina mea, problema mea!

Ai inteles gresit mesajul meu. Nu e treaba mea cu cat vinzi tu masina, poti sa o pui la vanzare si cu 100.000. Eu doar ti-am spus ca daca ai in plan vanzarea, pretul e nerealist, comparativ cu piata. E punctul meu de vedere, pe care pot sa il exprim, ca d-aia e forum.

Legat de modificarile pe care le faci, e important sa iti placa tie. Daca stau bine sa ma gandesc, probabil mi-ar fi placut si mie masina acum 10 ani. Dar daca nu e pe gustul meu, nu inseamna ca e urata, tocmai din acest motiv am evitat sa imi dau cu parerea. Insa presupun ca te-a deranjat comentariul meu referitor la oglinzi. A fost un comentariu pertinent si in cunostiinta de cauza, am cumparat capacele alea cand nici nu aveau reviewuri pe Aliexpress, deci stiu foarte bine despre ce vorbesc. Le-am tinut pe masina o zi, nu au treaba cu cele de M3:

post-60251-0-95448100-1583391484_thumb.jpg

Legat de preturi, iti dau dreptate, sunt sigur ca tu si toti prietenii tai cu M3 aveti dreptate, toate masinilie de mai jos, desi unele sunt de la dealeri cu multe reviewuri pozitive, nu se compara cu masina ta. Deci nu-ti inchide internetul si nu te ascunde.

post-60251-0-78503100-1583391994_thumb.jpg post-60251-0-95671700-1583392000_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ahh yees Bmwclub never gets old. Pe de o parte vezi topicuri unde unii inca considera bolid de lux e90 si ca sa iei unul “bun boss” trebuie sa spargi minim 10k euro, pe de alta parte sunt saraci aia care cauta f30 la 13k euro. Ca vor si ei beamweu frate dar se caca pe ei sa sara calumea cu banu. Daca insa vine cineva si pune unul mai scump decat piata. Se sar cu furci, topoare, cum e posibil, asta se vinde cu maxim 8000 de euro, am eu un var care are un prieten si el are un nas care a vandut si a dregut... te doare mintea.

@mgs: sa vb concret, m3 s65 la km aia e caput, ti iei doar “sa sa vada boss ca e em”. La o tura pe circuit bielele o iau la plimbare prin motor mai ceva ca coronavirusul prin Italia.

Edited by AlexChris
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ahh yees Bmwclub never gets old. Pe de o parte vezi topicuri unde unii inca considera bolid de lux e90 si ca sa iei unul “bun boss” trebuie sa spargi minim 10k euro, pe de alta parte sunt saraci aia care cauta f30 la 13k euro. Ca vor si ei beamweu frate dar se caca pe ei sa sara calumea cu banu. Daca insa vine cineva si pune unul mai scump decat piata. Se sar cu furci, topoare, cum e posibil, asta se vinde cu maxim 8000 de euro, am eu un var care are un prieten si el are un nas care a vandut si a dregut... te doare mintea.

@mgs: sa vb concret, m3 s65 la km aia e caput, ti iei doar “sa sa vada boss ca e em”. La o tura pe circuit bielele o iau la plimbare prin motor mai ceva ca coronavirusul prin Italia.

Nu stiu cine a sarit cu furci si topoare, in niciun caz eu, mi-am exprimat parerea mai mult decat decent. Ce e atat de deranjant? Ca am spus ca masina e cea mai scumpa de pe piata? Asta e realitatea. Plus ca nu am aruncat cu pietre, ci i-am dat un sfat. Pe care poate sa il bage in seama sau nu.

Lasand la o partea discutia despre pret, daca un M3 cu 100.00km e "caput", altele cum au ajuns la 200.000km? Au dat kilometrajul inainte?

Dar 435i? Si alea sunt caput?

Edited by mgs
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ahh yees Bmwclub never gets old. Pe de o parte vezi topicuri unde unii inca considera bolid de lux e90 si ca sa iei unul “bun boss” trebuie sa spargi minim 10k euro, pe de alta parte sunt saraci aia care cauta f30 la 13k euro. Ca vor si ei beamweu frate dar se caca pe ei sa sara calumea cu banu. Daca insa vine cineva si pune unul mai scump decat piata. Se sar cu furci, topoare, cum e posibil, asta se vinde cu maxim 8000 de euro, am eu un var care are un prieten si el are un nas care a vandut si a dregut... te doare mintea.

@mgs: sa vb concret, m3 s65 la km aia e caput, ti iei doar “sa sa vada boss ca e em”. La o tura pe circuit bielele o iau la plimbare prin motor mai ceva ca coronavirusul prin Italia.

 

Apreciez comentariul.

 

@mgs, va sugerez atunci sa cumparati M3 la 25k euro, o sa ramaneti cu niste surprize... URIASE :D

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine a sarit cu furci si topoare, in niciun caz eu, mi-am exprimat parerea mai mult decat decent. Ce e atat de deranjant? Ca am spus ca masina e cea mai scumpa de pe piata? Asta e realitatea. Plus ca nu am aruncat cu pietre, ci i-am dat un sfat. Pe care poate sa il bage in seama sau nu.

Lasand la o partea discutia despre pret, daca un M3 cu 100.00km e "caput", altele cum au ajuns la 200.000km? Au dat kilometrajul inainte?

Dar 435i? Si alea sunt caput?

 

Dar nu m am referit la comentariul tau, una e sa vii sa spui: parerea mea e ca masina e cam scumpa si se va vinde greu si alta e... pfff boo$$$ asta la banii astia? Pai astia s bani de i8... o s o dai maxim pe un tichet rabla... etc.

Tonul face muzica...

Edited by AlexChris
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Revin, sper ca toata lumea e sanatoasa mai ales dupa nebuniile ce au fost recent, cu pandemiile si toate cele..

 

Intre timp, a ajuns difuzorul la bara spate.

DFkchqK.jpg

 

A schimbat total spatele, i-a oferit o agresivitate in plus, urmeaza un eleron Highkick M4 style din fibra de carbon, alti bani, alta joaca.. dar se merita!

 

Difuzorul este pentru M3 E92/E93, dar aparent merge pusĂŁ si pe bara M3 style de pe E93. Sigur, sunt mici gap-uri ici-colo, dar vor ajusta difuzorul dupĂŁ ce imi vine volanul de la modificat impreuna cu ceasurile de bord și bara de la revopsit. :D

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Aa, nu m am gandit, e bine atunci, posibil din cauza ca ai bĂŁgat cheia in locaș sau ai pus contactul, teoretic nu apare martor deloc atâta Timp cat nu bagi cheia sau pui contactul.

 

La e60 personal nu mi a apãrut martor in bord, am scos de vreo 2 ori volanul de când o am, dar cum ti am zis mai sus.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

119704340_3301940626518234_1951178563334881424_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=110474&_nc_ohc=SOD6lKSbvTkAX-v5U13&_nc_ht=scontent.fomr1-1.fna&oh=19210737672723c47c3ab452ad6c0a50&oe=5F88019D

 

Am schimbat astĂŁzi radiatorul (a fost crĂŁpat pe margini), vasul de expansiune, cele douĂŁ furtune de la radiator (cel de sus și cel de jos), dupĂŁ care s-a bĂŁgat antigel G11 albastru original BMW Group. Radiatorul a fost cel original, din 2009.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunt frumoase cele de pe mașina însă nu sunt wow, din punctul meu de vedere. De obicei mie imi plac cat mai concave si mai spițate decât ale tale

Cand le-am achizitionat acum aproximativ 1 an si jumatate, mi se pareau mai "wow"..

Personal m-as duce pe niste BBS RS2 concave, imi plac foarte mult si ar arata bine atat pe negru cat si silver.

Edited by Di Angelis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

123706337_3449955235050105_6909800839041068203_o.jpg?_nc_cat=105&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=_D2_NzbQ6lIAX913pye&_nc_ht=scontent.fclj2-1.fna&oh=053d4d9dd609bd3fd1048451868c551c&oe=5FCC64E0

 

Intre timp, am montat difuzorul M3 GTS din fibra de carbon, am lasat evacuarea un pic mai jos deoarece lovea un pic tipsurile in difuzor. Am schimbat anvelopele cu niste Continental Sport-Contact. Masina o voi baga in garaj in curand, iar singurele drumuri ce voi face cu ea va fi spre spalatorie cand va fi destul de cald afara. Pentru iarna, voi apela la Mini-Cooper Countryman 1.6D.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gandindu-ma zilele acestea, am realizat ca nu voi dori sa vand masina prea de curand. Doresc sa o tin la mine, sa termin proiectul pe care l-am inceput si sa achizitionez o masina separat care sa-mi ofere mai mult spatiu, un motor mai mic si care sa-mi fie folositoare sa merg stanga-dreapta.

M-am gandit la un E60 520i (2.2i) sau chiar la un 525D (2.5D). Nu vreau sa tintesc spre F10 pentru ca nu cred ca mi-as permite un F10 si un 335i deodata.

Daca mi-as achizitiona un E60, as dori sa-i fac niste retrofituri utile..

 

125877243_3478901718822123_5632635548055306719_o.jpg?_nc_cat=102&ccb=2&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=PnrJi-ZGPCYAX_0pSVB&_nc_ht=scontent.fomr1-1.fna&oh=abba93b18a7056fdf22c2009d104ec60&oe=5FD8E384

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.