Jump to content

BMW E93 335i N54 DCT


FPK

Recommended Posts

146988811_3692071407505152_1956798008067730693_o.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=cvbjO5itnJMAX8uwLMD&_nc_ht=scontent.fomr1-1.fna&oh=55489c68c45aa826715d42a3d696f310&oe=60477C4B

Am achizitionat intre timp padele noi din USA, au venit impreuna cu adaptoare. Urmatorul pas este sa mergem cu masinuta pentru a scapa de erorile din ceasul de bord. :D

 

Foarte bine arata cu alcantara pe trimul central :hyper:

Ca fost proprietar de E93 nu pot decat sa te felicit pentru tot proiectul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

frumoasa, spatele e cam incarcat pt gustul meu iar volanul si padele sunt cam ciudate dar pana la urma trebuie sa iti placa tie .

Multumesc!

Pana la urma gusturile sunt mereu discutabile iar preferintele de genu difera de la om la om.. Nu mi-au placut padelele OEM, parca nu erau din "filmul" ce il cautam eu. In schimb volanul il voi schimba cu altul pe care-l voi achizitiona din SUA.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut o data la un E93 335i M pack un volan original cu padele si lumini pe el care se aprindeau la turatie si iti indicau cand sa schimbi. Mi s-a parut ca dadea bine pe masina. Cost cam 1500 euro acel volan.

Arata bine, dar parca s-ar potrivi mai bine pe un F3x/F8x..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar ce are volanul asta ca e foarte frumos

E un DYI facut de mine acasa... si nu a iesit precum voiam! Sunt unele erori pe care le-am facut iar rezultatul final nu m-a multumit.. mai am de lucrat un pic la el dar tot nu va fi precum visam eu :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Deoarece butonul de la iDrive a fost un pic uzat, am incercat sa achizitionez alt joystick, dar nu se merita pretul de peste 100 euro+.

Asa ca am achizitionat o varianta mai ieftina si care arata bine.

 

f4agnrN.jpg

jPSdhx9.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar sunt preturi exagerate la unele componente din plastic. La mine la e39 gura aia de ventilatie de pe mijloc era intacta cand mi-am adus masina, dupa 2 luni de Romania normal s-a crapat in unul din colturi. Zic eh.. un plastic e ieftin... 200$ sau 250$ OEM :)) After market nu exista. Un furtun mic de 6-7 cm pentru filtru de benzina, 200 de lei pe OEM, after market la fel nu exista. M-am dus la magazin local de piese auto mi-am luat pe marime si grosime cu 10 lei 1 metru si l-am facut eu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut! BMW-ul este la vânzare. Cer 16.000 euro, negociabil bineînțeles. Sunt de reparat/fixat unele chestii, chichițe mici. Din păcate nu mai am timpul suficient să mai acord atenție mașinii, așa că sunt nevoit să mă despart de ea.

 

De investit în mașină pe viitor:

- Schimbat sticlă faruri (ofer sticlele noi nouțe și eyelid-ul din fibră de carbon la achizitionarea masinii)

- Schimbat garnitura la baia de ulei (ofer setul montaj, adică garnituri + șuruburi la achizitionarea masinii)

- Achizitionat blow-off valve din aluminiu si instalat pe masina.

- Schimbat 2 plastice de sub masina (scut motor si un plastic dreapta. scutul motorul lipseste, acum 1 an jumate am fost intr-un service unde am uitat scutul. am observat asta dupa vreo 2 luni, am tot spus că merg să mi-l pună mecanicii dar când am mers într-un final, nu mai știau unde era scutul.. pentru mine nu era o problemă pentru că mașina stătea mai mult în garaj și făceam doar drumuri scurte. este un plastic pe partea pasagerului care bate când merg cu o viteză destul de mare, din cauza lipsei scutului care ținea la rândul său alte plastice, faceți dvs. conexiunea...)

- Rezolvat eroare airbag. (sugerez înlocuirea volanului. cel care este momentan pe mașină este o încercare de a mea de a realiza un volan ergonomic, am dat un pic rateu :)) )

 

Per total nu sunt investiții mari. Motorul este în mințile lui, turbinele sunt ca și noi, totul este STOCK la motor/suspensie/direcție.

 

ANUNȚUL ESTE AICI!

 

Ca să fac un rezumat în câteva cuvinte legat de experiența N54 în acești aproximativ 3 ani... mă bucur că am deținut așa un model. Poate dacă eram mai informat în legătură cu motorul salvam mai mulți bani de la început și nu dădeam de niște mecanici vai soarta lor. Este un motor țeapăn, dar necesită un pic de atenție la mentenanță.

 

Ca și o următoare mașină, am pus ochii pe câteva mașini/modele, printre care:

F10 528i

F30 330i

F30 328i

F32 428i

F32 440i

Audi A7 3.0 TDI V6

Audi A5 3.0 TDI V6

Audi A5 2.0 TFSI

Audi A6 2.0 TFSI

 

Nu mă mai grăbesc.. aștept să văd ce-mi va oferi piața.

Edited by Di Angelis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am schimbat astazi bateria. Suprise surprise, a fost bateria originala pe mașină. Am achizitionat garnitura de la baia de ulei (+șuruburi) pentru a o schimba pentru ca am un oil leak mare in zona aceea, iar în mers, vântul împinge uleiul inspre cutia de viteze.

Link to comment
Share on other sites

@alex230ro, sincer, da. Am avut chiar 2 clienti care au venit in Arad, unul dintre ei cred ca este membru aici pe forum. Nu stiu motivul pentru care nu s-a dorit achizitionarea, tot ceea ce trebuie investit este scris in toate anunturile, nu ascund nimic. Am avut foarte multe oferte de schimburi/combinatii, pe care le-am refuzat. Sa nu mai zic de sunat la telefon aiurea pentru informatii despre masina.. deci in total pot sa zic ca am fost contactat cam de 30-40 de persoane (mesaje olx/wapp/fb, schimburi/combinatii, venit in Arad). Daca nu voi reusi sa vand 335-ul pana in Martie, atunci ma voi impaca cu gandul ca va ramane la mine forever.

Edited by Di Angelis
Link to comment
Share on other sites

Nu dispera cu vanzarea, cand am vandut E46-le(modificat destul de tare) am stat cu el la vanzare din noiembrie pana in 31 ianuarie. La fel, ma sunau multi sa ma intrebe una alta despre masina, sa-mi ofere tot felul de combinatii posibile, dar primul cumparator serios care a venit sa vada masina, a si luat-o.

Ai rabdare, nu e un moment prielnic sa cumperi masini, s-au scumpit si asigurarile si e si modificata masina, insa isi are piata ei. O sa apara cineva la un moment dat.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce vad , eu caut sa iau un 4x4 , iar lumea cere 1-3k eur in plus versus acum 2 ani, culmea in unele cazuri aceași mașina era să zicem 8k acum e 10k. Prețul corect e greu de stabilit în condițiile acestea. Până acum m-am resemnat mai bine stau cu banii in buzunar🙂

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.