Jump to content

Cutie transfer 435xd


bomb3009

Recommended Posts

Am un prieten care umbla iarna cu dimensiunile mentionate de tine si nu a avut probleme pe un 435xd.

 

Merci pt raspuns!

Intreb pentru ca altcineva mi-a zis ca nu pot merge asa pentru ca producatorul, pentru iarna, recomanda alte jante, toate la fel (si nu doua dimensiuni), 16,17 sau 18, asa cum scrie pe eticheta de la usa.

Eu am pus cauciucuri cu aceleasi dimensiuni si non rft, adica poate putin mai usoare ca si cauciucuri de iarna fata de cele de vara care sunt Runflat.

Intr-adevar nu am prins zapada sa vad daca se comporta ciudat masina sau cutia insa m-am speriat putin cand mi-a zis ca pot strica ceva pe transfer sau alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toatĂŁ lumea.Am și eu o problema care ma macinĂŁ de ceva timp.Locuiesc in Franta si detin un bmw f36 grand coupe xdrive cumpĂŁrat in luna ianuarie care inafara de cauciucurile de pe fata care erau uzate foarte rĂŁu la exterior nu a avut nici o problema.In luna iunie am revenit ĂŽn tara și am decis sa schimb și cauciucurile de pe fata pentru ca știam ca o sa circul cateva mii de km.Cu cateva zile ĂŽnainte de revenirea mea in Franta am observat mici șocuri care s-au accentuat in timp.Am facut cĂŁutĂŁri și am aflat cauza exacta care a fost și validata de servisul de aici de la BMW și anume cutie transfer defecta iar devizul este de 4500€.Practic mi-am dat seama ca am stricat involuntar cutia pt ca nici cei de la service care au montat cele 2 cauciucuri nu au zis nimic de riscuri iar nici eu nu știam defapt ca trebuie toate 4 odatĂŁ altfel se ajunge la stricarea cutiei.Cand mi sa facut devizul la Bmw am ĂŽntrebat dacĂŁ este in regula sa circul asa iar doamna a zis ca da,doar ca este deranjant la condus.Voi ce pĂŁrere aveți?Eu am tot cautat soluții aici dar de reparat se gĂŁsește foarte greu și m-am gândit daca as putea sa circul asa pana revin ĂŽn tara iar și sa rezolv problema mai ușor.
Link to comment
Share on other sites

4500€ e probabil un pret normal pentru zona aia, dar din curiozitate dacă te uiți pe net in România găsești preturi mult ok pentru recondiționare cutii de transfer sau cutii de transfer deja recondiționate. Eu zic sa studiezi problema și sa vezi dacă in general merita sa reconditionezi o astfel de piesa. Dacă de exemplu reconditionarea consta in schimbarea unor garnituri, nu văd de ce nu ar fi ok, dar dacă necesita schimbarea unor componente interne cu unele aftermarket fiindcă altfel nu se gasesc pe original, atunci e loterie.

 

 

LE: exista kit oficial bmw de reparare angrenaj motoraș cutie de transfer pentru anumite modele ( o fi alt cod pt seria 4), cod 27102413711, costa in jur de 100€.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Puțin probabil sa mai afecteze și alte componente ĂŽnsĂŁ cutia de transfer e posibil sa cedeze complet și atunci rĂŁmâi cu doar cu tracțiunea pe spate . Ăntrebarea este ĂŽnsĂŁ dacĂŁ tu poți conduce primind șocuri in mod constant :)

Ce mai poți face e sa deconectezi alimentarea de la cutia de transfer, trebui sa ridici mașina pe elevator și sa scoți mufa electricĂŁ. Dezavantajele sunt ca se aprind becurile in bord ceea ce nu e grav, ĂŽnsĂŁ mai delicat e ca DSC nu mai e funcțional.

Link to comment
Share on other sites

intamplarea face ca mi-a intrat cutia de transfer in limp mode mai demult (iarna), suspectez baterie slaba asa ca mi-am continuat drumul pana acasa cativa km fara dsc si cu tractiune spate exclusiv

 

socuri nu aveam, n-a fost ceva de speriat, primul bmw detinut nu avea nici macar ABS si am trecut prin 4 ierni cu el

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Revin cu informații noi legate de cutie.Am gĂŁsit o firma care se ocupĂŁ cu reparati de cutii de viteza Dsg si S-tronic, inclusiv cutii de transfer iar devizul care include demontat,reparat,montat și recodare este de 1700€.Raportat la 4500€ cat este la bmw sunt relativ multumit de suma.Nu stiu cati din posesori de bmw au reparat si ce rezultate au avut ĂŽn timp dar sper ca numai de bine.
Link to comment
Share on other sites

Pretul mi se pare mare; la E91 xdrive am reparat cutia de transfer, acolo de obicei se strica angrenajul actuatorului, e un melc de plastic; cost 150 euro (am primit cutia noua, am trimis cutia veche)

reparatia a fost facuta prin 2016 la https://cutietransfer.ro/

 

cred ca merita sa le pui o intrebare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.