Jump to content

Recall - Campanie tehnica - EGR problem


Catalin_M2018

Recommended Posts

Salut,

 

Masina - F10 LCI - 530XD (09/2013)

 

Tinand cont ca nu ma pricep, am nevoie de un sfat din partea voastra.

 

BMW a lasat o campanie tehnica ce presupune reparatia unor probleme la modulul EGR - se pare cĂŁ la rĂŁcitorul gazelor de evacuare recirculate (rĂŁcitor EGR) pot sĂŁ aparĂŁ scurgeri de-a lungul duratei de viațĂŁ a acestuia.Acestea pot cauza focare locale ĂŽn rĂŁcitorul gazelor de evacuare(rĂŁcitor EGR) sau chiar incendierea autoturismului.

 

In urma verificarilor s-a ajuns la concluzia ca masina are nevoie de:

-Inlocuire EGR - gratis

-Curatare galerie admisie - gratis

-inlocuire garnituri galerie admisie - contra cost

-Update software - gratis

-sablare _chiulasa_ - contra cost

 

Am cautat pe diferite magazine de piese si am vazut ca EGR`ul contine mai multe subcomponente: Racitor EGR, Valva EGR. In afara de acestea 2 mai exista si altceva ce ar trebui inlocuit cand cineva spune ca o sa se inlocuiasca EGR`ul sau in speta in cauza?

 

In acelasi timp s-a descoperit o eroare pe senzorii de NOX. Exista posibilitatea ca datorita faptului ca EGR`ul nu functioneaza corespunzator sa fi fost afectati?

 

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sal . La mine la F01 2013 am schimbat racitorul egr acum cateva luni pe banii mei , era praf la 80.000 km reali , masina a fost luata din reprezentanta din Germania . Apoi am am aflat de recall . Eu o sa ii fac programare cat mai tarziu , sa mai merg cu asta pus nou acum . . Eu am schimbat racitorul plus curatat admisie . Te sfatuiesc sa faci programare sa il schimbi , ma gandesc ca poate au facut si un upgrade ceva la el daca tot au aflat de problema . De celelalte probleme mentionate nu stiu .... mie imi dadea cateodata eroare de “drivetrain” si prin verificare la service am descoperit asta . Pe tester nu dadea absolut nici o eroare .
Link to comment
Share on other sites

Deja am mers cu masina, problema este ca nu exista pe stoc la BMW in Germania deoarece au fost chemate foarte multe masini. In acest moment astept piesele care din cate se pare pot ajunge intr-o luna sau 2 sau 3 :).

Masina are in acest moment 134000. Atat timp cat nu exista piesa pe stoc eu merg asa cu masina, dar merg pe barba mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am citit acum câteva zile pe net despre expansiunea BMW care a ajuns in primele 15 marci mondiale de prin 2008-2009.Coincidenta sau nu chiar decand a facut masinile mai slabe calitativ si face profit urias din piese/servisare nu din masini.

O alta informatie care m-a dus cu gandul la recall de EGR si admisie care merge ff greu este, concesiunea BMW conditioneaza reprezetantele sa execute lucrari ca aceasta la preturi ff mici. Si recall-urile sunt taraganate pentru ca nu sunt bani din asta. Daca vrei sa plĂŁtești piesa si lucrarea ai sa vezi ca este gata a doua zi. Aia cu "vine piesa intr-o luna" este un fel de politica de descurajare sa nu o faci pe banii lor. Sa ti se ia si sa o faci pe banii tai.

Edited by Injectoru'6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa plĂŁtești piesa si lucrarea ai sa vezi ca este gata a doua zi. Aia cu "vine piesa intr-o luna" este un fel de politica de descurajare sa nu o faci pe banii lor. Sa ti se ia si sa o faci pe banii tai.

 

Pai oricine poate face schimb de EGR pe banii lui , dar pe acelasi cod de piesa , care da , exista la orice magazin! Problema este ca piesa cu noul cod ( adica cel de recall) nu prea e pe nicaieri...

Link to comment
Share on other sites

Aia cu "vine piesa intr-o luna" este un fel de politica de descurajare sa nu o faci pe banii lor. Sa ti se ia si sa o faci pe banii tai.

 

Pe banii lor ĂŽnseamnĂŁ de fapt banii BMW. CĂŁ tu comanzi personal la reprezentanțĂŁ EGR sau comandĂŁ reprezentanța direct, e același lucru. Pentru BMW comenzi EGR vin de la reprezentanța respectivĂŁ, indiferent cine ce comandĂŁ. Comenzile sunt pe service.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut rechemare in service pentru radiator clima si racitor gaze...F10. Partea buna este ca mi-au inlocuit radiatorul insa racitorul nu se incadra. Normal zic eu intrucat il inlocuisem pe cheltuiala mea anul trecut dupa ce am avut probleme cu el. Asa ca am ramas cu banii dati pe racitor (aprox.3000 lei).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai oricine poate face schimb de EGR pe banii lui , dar pe acelasi cod de piesa , care da , exista la orice magazin! Problema este ca piesa cu noul cod ( adica cel de recall) nu prea e pe nicaieri...

 

Tie la recall iti vinde codul nu piesa. Piesa exista si are doua coduri. Unu cu bani si unu fara. Normal ca ala fara bani nu prea se gaseste. Marketing evreiesc.

Am citit de nebunia care a fost acum cateva luni cu masinile care iau foc din senin. Ma intreb cum se va scuza BMW daca( doamne fereste ! ) un client are probleme cu masina putin arsa. Sa pui afacerea si castigurile inaintea sigurantei oamenilor este un minus pentru imaginea BMW

Edited by Injectoru'6
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tie la recall iti vinde codul nu piesa. Piesa exista si are doua coduri. Unu cu bani si unu fara. Normal ca ala fara bani nu prea se gaseste. Marketing evreiesc.

Am citit de nebunia care a fost acum cateva luni cu masinile care iau foc din senin. Ma intreb cum se va scuza BMW daca( doamne fereste ! ) un client are probleme cu masina putin arsa. Sa pui afacerea si castigurile inaintea sigurantei oamenilor este un minus pentru imaginea BMW

BMW se va scuza ”nemteste” pe motiv ca ”expoatarea defectuoasa, ca piese aftermarket de proasta calitate” etc. Se vor scuza ordinar, dar o vor face cu buzunarele pline, pe pielea celor care platim scump meschinaria lor!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Si eu am 1 luna si jumãtate. Am vorbit sãptãmâna trecutã cu inginerul care mi-a fãcut dosarul (la Filaret) si mi-a zis ca piesele Încã nu au ajuns nicãieri in Romania pentru ca e o problema cu producatorul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Da, problema e știută și nu e doar în România. E o problemă masivă cu lipsa stocurilor și se pare că BMW a greșit când a mărit lista pentru Recall înainte de a rezolva ce e urgent. Citeam pe forumuri prin afară și oamenii se plâng de aceleași probleme de lipsă stoc. Unora le-a oprit mașina în service chiar, 2 luni! Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La mine a fost aprox. 2 saptamani jumatate, dupe ce mi s-a spus ca nu se stie cand ajunge piesa si ca poate dura pana la 3 luni. Asa ca, am inceput cu mail la BMW Romania, am urmat cu BMW AG, am continuat pe farcebook, cu recenzie la BMW.COM, de unde am primit raspunsuri pe messenger, cu detalii despre caz etc etc. and guess what..in 10 zile s-a gasit piesa, inlocuit si livrat masina :)
Link to comment
Share on other sites

E pe principiul all inclusive din Bulgaria - poti lua oricata mancare, cu conditia sa ajungi la ea frantics.gif au cate un 1 punct de servire, cozile sunt imense si renunti sa mai stai.

 

Si a mea e eligibila pt verificare, dar la Bavaria nu le merge camera video (ce convenabil pt ei), la Filaret nu am chef sa ma duc iar la MHS e cam departe; asa ca momentan au scapat de un potential client care sa le consume timpul si banii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh și ca să fie treaba treabă, azi am sunat să văd care mai e statusul. M-au pus să vin iar pentru constatare pentru că se pare că "metoda veche" de verificare a fost schimbată și trebuie să îmi reverifice mașina. Piesa nu mai vine se pare.

Așadar după 2 luni de așteptare mă duc din nou la constatare...

 

Între timp, toate bune. Pot să iau foc.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eh și ca sĂŁ fie treaba treabĂŁ, azi am sunat sĂŁ vĂŁd care mai e statusul. M-au pus sĂŁ vin iar pentru constatare pentru cĂŁ se pare cĂŁ "metoda veche" de verificare a fost schimbatĂŁ și trebuie sĂŁ ĂŽmi reverifice mașina. Piesa nu mai vine se pare.

Așadar dupĂŁ 2 luni de așteptare mĂŁ duc din nou la constatare...

 

Ăntre timp, toate bune. Pot sĂŁ iau foc.

haha , jenant din partea lor , deja imi par ..impotenti ,capabili doar sa ia banul si atat . Eu nu inteleg ce marketing pot avea ,seamana cu dragnea and CO.

n-avem piesa dar programam masini pt schimbat ,verificat parca lumea are timp sa stea prin serviceuri pt o prostie de-a lor .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.