Jump to content

Recall - Campanie tehnica - EGR problem


Catalin_M2018

Recommended Posts

Da, asta a fost solutia in prima faza, inainte de a imi schimba racitorul de EGR. Asta si datorita faptului ca au vazut ei la masurarea parametrilor de pe admisie ca nu ar fi chiar cum trebuie sa fie.

 

Intr-adevar dupa ce admisia a fost curatata, valorile masurate pe admisie au fost mai bune, dar eroarea inca persista, ceea ce ma face sa cred ca nu de acolo a fost problema

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am luat masina de la service...schimbat racitor gaze+EGR...Cel de la service mi-a zis ca daca sunt probleme la galeria de admisie, in urma defectiunii racitorului, se va schimba si aceasta...Dar nu a fost cazul. Aceste operatii se verifica la fiecare masina in parte..

Sa inteleg ca a aparut piesa pentru recall prin reprezentante?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am luat masina de la service...schimbat racitor gaze+EGR...Cel de la service mi-a zis ca daca sunt probleme la galeria de admisie, in urma defectiunii racitorului, se va schimba si aceasta...Dar nu a fost cazul. Aceste operatii se verifica la fiecare masina in parte..

La mine in fisa de control facuta luna trecuta am asa:Cooler Egr de inlocuit. Oare se schimba si la mine racitorul gaze+ Egr.La tine cum au trecut in fisa de constatare facuta inainte de schimb?

Link to comment
Share on other sites

Vineri am fost si eu cu masina la verificare.

 

Pasii la verificare sunt urmatorii:

 

1) Verifica prima data seria de la EGR sa vada daca se incadreaza ca fiind cu probleme. Daca se incadreaza, se continua cu pasul 2.

 

2) Il demonteaza pentru a se uita cu atentie inauntru dupa scurgeri de antigel, umezeala si mizerie. Daca se gaseste asa ceva, se merge la pasul 3.

 

3) Se comanda si se schimba EGR + Racitor.

 

La mine au ramas la pasul 2 adica piesa se incadreaza ca fiind cu defect dar nu au gasit urme de umezeala sau antigel asa ca pentru mine s-a incheiat campania.

I-am intrebat ce se intampla daca pe viitor apar probleme si mi-au raspuns ca atunci trebuie sa schimb eu EGR pe banii mei...

 

Sa speram ca asta nu se va intampla totusi...

Link to comment
Share on other sites

decat sa mai merg la Bavaria Baneasa.............mai bine ma abtin......oricum nu sunt profesionisti asa cum se asteapta lumea cand merge la o reprezentanta...eu dupa drumul la ei facut in februarie....a ramas ca ma vor suna...dar nici pana azi nu s-a intamplat acest lucru..RUSINE ptr cei de la bavaria baneasa.....prefer sa fac o programare in Viena la reprezentanta, am mai mers acolo cu 2 masini, (mai fac si o plimbare) am fost socat de profesionalismul lor, seriozitate si extrem de bine la costuri.....la noi, mecanicii sunt platiti prost, iar dupa ce invata meserie..vor pleca la service-uri particulare..
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Vin si eu cu cateva nelamuriri... toti cei care ati postat aici ca ati fost sa faceti verificarea, v-au confirmat ca piesa trebuie schimbata si acum sunteti pe asteptare etc ...ce faceti cu masinile ? Mai mergeti cu ele ? Aveti pierderi de antigel, completati lichid de racire ? Banuiesc ca o piesa cu probleme pierde antigel nu ? Poate cineva dintre colegi sa posteze hartia care i-au dat-o cei din service in urma verificarii ? Scrie undeva ca masina trebuie imobilizata pina la efectuarea reparatiei ? Multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Vin si eu cu cateva nelamuriri... toti cei care ati postat aici ca ati fost sa faceti verificarea, v-au confirmat ca piesa trebuie schimbata si acum sunteti pe asteptare etc ...ce faceti cu masinile ? Mai mergeti cu ele ? Aveti pierderi de antigel, completati lichid de racire ? Banuiesc ca o piesa cu probleme pierde antigel nu ? Poate cineva dintre colegi sa posteze hartia care i-au dat-o cei din service in urma verificarii ? Scrie undeva ca masina trebuie imobilizata pina la efectuarea reparatiei ? Multumesc pentru raspunsuri!

 

1. v-au confirmat ca piesa trebuie schimbata si acum sunteti pe asteptare - DA

2. ce faceti cu masinile - ESTE LA EI IN SERVICE

3. Mai mergeti cu ele - IDEM

4. Aveti pierderi de antigel, completati lichid de racire - DA, AVEA PIERDERI DE ANTIGEL

5. Banuiesc ca o piesa cu probleme pierde antigel nu - DIN CATE STIU EU, NU PIESA, ESTE UN FURTUN/RACORD CARE SE TOPESTE SI SCAPA ANTIGEL

6. Poate cineva dintre colegi sa posteze hartia care i-au dat-o cei din service in urma verificarii - O S-O CAUT, ESTE LA SOTIE IN POSETA, ESTE MASINA EI

7. Scrie undeva ca masina trebuie imobilizata pina la efectuarea reparatiei - NU MI-AU DAT NICI O HARTIE CA ESTE MUSAI S-O IMOBILIZEZ, DACA VOIAM SA O IAU TREBUIE SA SEMNEZ O DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, IN ACEST CAZ EI NU MAI RASPUND DE DAUNELE ULTERIOARE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

4. Aveti pierderi de antigel, completati lichid de racire - DA, AVEA PIERDERI DE ANTIGEL - pierderea de antigel era majora sau completati 2-300g pe an de ex ?

5. Banuiesc ca o piesa cu probleme pierde antigel nu - DIN CATE STIU EU, NU PIESA, ESTE UN FURTUN/RACORD CARE SE TOPESTE SI SCAPA ANTIGEL - la mine inspectia s-a facut doar vizual, fara tester, camera video etc (cum era descris in procedeul ala de circula pe aici) si au spus ca am un furtun spart deci piesa se incadreaza in defectiunile descrise in recall, adica trebuie schimbata.

6. Poate cineva dintre colegi sa posteze hartia care i-au dat-o cei din service in urma verificarii - O S-O CAUT, ESTE LA SOTIE IN POSETA, ESTE MASINA EI - multumesc, chiar te rog cand ai timp s-o postezi, sunt foarte curios ce scrie acolo.

7. Scrie undeva ca masina trebuie imobilizata pina la efectuarea reparatiei - NU MI-AU DAT NICI O HARTIE CA ESTE MUSAI S-O IMOBILIZEZ, DACA VOIAM SA O IAU TREBUIE SA SEMNEZ O DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, IN ACEST CAZ EI NU MAI RASPUND DE DAUNELE ULTERIOARE - de cat timp e masina la ei ? Au o parcare atat de mare incat sa imobilizeze zeci de BMW-uri ??

 

La momentul de fata eu am doar hartia de intrare in service pentru verificare. Concluzia cu schimbul a fost verbala, cu precizarea ca nu au ce alta hartie sa-mi dea si ca ma suna cand au piesa deoarece ce au acum nu se potriveste cu seria mea. Ma tot gandesc ca macar o concluzie scrisa, sau o bifa pe undeva ar trebui sa puna cum ca trebuie schimbata nu ?

Multumesc pentru raspunsuri!

 

P.S. Masinile in cauza au erori permanente legate de EGR? Martor "check engine" aprins cu portocaliu ? Simptome care sa arate ca sunt probleme la racitorul asta ?

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

La momentul de fata eu am doar hartia de intrare in service pentru verificare. Concluzia cu schimbul a fost verbala, cu precizarea ca nu au ce alta hartie sa-mi dea si ca ma suna cand au piesa deoarece ce au acum nu se potriveste cu seria mea.

 

Asa a fost si la mine , intrare in service si...waiting. Cand a venit , schimbata si gata!

Link to comment
Share on other sites

La momentul de fata eu am doar hartia de intrare in service pentru verificare. Concluzia cu schimbul a fost verbala, cu precizarea ca nu au ce alta hartie sa-mi dea si ca ma suna cand au piesa deoarece ce au acum nu se potriveste cu seria mea. Ma tot gandesc ca macar o concluzie scrisa, sau o bifa pe undeva ar trebui sa puna cum ca trebuie schimbata nu ?

Multumesc pentru raspunsuri!

 

P.S. Masinile in cauza au erori permanente legate de EGR? Martor "check engine" aprins cu portocaliu ? Simptome care sa arate ca sunt probleme la racitorul asta ?

 

Eu am avut doar eroarea "drivetrain" si pierderi de antigel, in rest masina functiona OK, fara pierderi de putere sau altceva.

 

4. cat am mers eu cu ea am bagat de 2 ori in decurs de un an, odata cam 1l si odata cam 0.5l, sotia nu prea a folosit-o si nu a mai cerut antigel in ultima jumate de an

5. cred ca da, din cate stiu fac un test si totul depinde de valorile primite in acel test

6. ok

7. este acolo din data de 02.04.2019, era parcata in fata servisului, au si o parcare maricica in spate aici in Constanta.

Edited by gafarelvin
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost pe 18 ianuarie si schimbat pe 5 aprilie...Dar m-au sunat cu 2 saptamani inainte, deci piesa sosise deja...Cam 2 saptamani si ceva e asteptarea...

 

Daca tu ai fost pe 18 ianuarie si ai schimbat pe 5 aprilie mie imi iese 2 luni nu 2 saptamani ...pana la urma cum e ? :) Ar fi bine sa fie doar 2 saptamani :)

Link to comment
Share on other sites

Unde ai rezolvat-o? Eu am fost pe 28 ianuarie la Filaret si au confirmat ca trebuie schimbat pe recall si ca trebuie sa astept si ca ma vor suna ei cand vine piesa! Se face si vreo resotare sau update ceva?

 

se face o resoftare , oricum mai avem de asteptat , eu fost pe 5 feb , e abia aprilie , vara asta poate poate :santaclaus:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.