Jump to content

Recall - Campanie tehnica - EGR problem


Catalin_M2018

Recommended Posts

Am dat eu 900 lei pe OE, AM era cam 600.

pai cred ca depinde de masina...la mine pe oe pe epiesa este una la 1000 lei si una la 3000 lei,nu stiu care e diferenta dintre una si alta ca nu ma pricep asa bine,dar sunt singurele 2 variante pe oe

F11(2012) 525D XDRIVE 218CP

Link to comment
Share on other sites

Ieri am luat masina de la BMW Militari,mi-au schimbat racitorul de gaze,astazi am gasit cateva picaturi de ulei sub masina...am ridicat capota si nu imi dau seama...erau uscate petele pe trotuar,de aseara de cand am venit cu masina din service,astazi am mers cu ea cativa km si am parcato putin mai in fata de locul cu petele..sa vad daca mai curge,si iarasi 2 picaturi.

Cumva este posibil de cand au schimbat racitorul sa fi curs putin pe scut etc,sa fi spalat ei si acum sa se mai prelinga din ce a curs la schimbare?

Nu a avut scurgeri pana acum,am avut o problema in urma cu o luna cu un furtun de retur turbina pe partea stanga a motorului dar am rezolvat,si oricum il pot vedea cu capota ridicata,nu este de acolo scurgerea.pe scut uitandu-ma cu lanterna am observat ca e ud(apa,sau solutie ceva de curatat)nu este uscat uscat.

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Pe valva EGR am platit 580 ron pe site-ul targuldepiese care e acelasi cu autohut sau epiesa, doar ca e varianta cea mai ieftina dintre ele. Toate piesele pleaca de la europarts distribution. Motor N57 313 cai.

 

Inca o notificare legata de branduri de valve EGR: Cine schimba valva EGR la BMW F10 non lci, sa puna Wahler. La F10/F30 LCI sa puna Pierburg. Functioneaza perfect. Ieri seara i-am facut test si este in parametri. Va dau aceste detalii penru a nu cumpara originale care costa aproape dublu si fac acelasi lucru.

Edited by six in line
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am mentionat mai sus cand am dat jos valva EGR originala ca avea brandul Wahler, nici macar nu era stantatt BMW pe ea. Am gasit si alti senzori Bosch pe masina. Sunt multi producatori dedidcati care fac si originalul si after marketul. Acum nu stiu care e diferenta de fiabilitate, doar timpul va spune acest lucru. Cine isi permite, sa puna totul pe original si aia e :D
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, dupĂŁ ce timpul va demonstra cĂŁ a funcționat la fel de bine AM ca și OE, atunci s-ar stabili dacĂŁ merita sau nu prețul piesei originale. Ăn multe cazuri am constatat diferențe de calitate ĂŽntre AM și original, fiind vorba de același producĂŁtor.

Mie personal mi-a recomandat mecanicul valva EGR originalã, multe AM montate având probleme timpurii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Salut. Este cineva care a avut informarea asta si a schimbat racitorul - 1INFO011056? Pare-se ca este o informare si se schimba doar daca clientul reclama probleme, dar la toate reprezentatele unde am sunat au zis ca nu exista campanie de rechemare. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Da.. Pierd antigel, cate putin. Am fost acum 6-7 luni la service și am fĂŁcut o verificare a racitorului și au zis ca e ok, dar pierd ĂŽn continuare. Și pare ca scoate mult abur dimineata pana ajunge lichidul la temperatura optima. Edited by fbr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu apare nimic....nu stiu cum de la bForce apare si cu cod 1INFO011056....

 

Fix ĂŽn aceeași situație sunt și eu.. Tot cu informare, nu rechemare. Dar acolo scrie ca dacĂŁ ai probleme, sa reclami și ar trebui sa rezolve. La bavaria, am primit același rĂŁspuns: nu exista campanie de rechemare.

Edited by fbr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.