Jump to content

Recomandare jante OEM vs aftermarket pentru G30


nlaur86

Recommended Posts

  • 8 months later...
  • 2 months later...

L.E

Aveti grija daca masina are frane M-Performance pentru ca rotile pe 18 nu intra sunt prea mici.

Diametrele franelor sunt :

Fata 395x36 Spate 370x24

Pe scurt degeaba scrie in carte ca rotile pe 18 sunt bune pentru ca am testat eu si nu se potrivesc. Ating etririi in burta jantei.

Si vedeti ca la G30 distanta intre prezoane nu mai este la fel. Va trebuiesc Jante sau distanta intre prezoane de la VW

Edited by Benilika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Adică 5x112 este distanța prezoanelor la G uri? Bmw a avut doar 5x120 pana acum.

 

Am vrut sa cumpar niste jante de iarna pt masina. Am fost la o spalatorie a unui prieten care vindea jante noi pe 18 inch 5x120

Pe langa faptul ca nu se invartea roata ( freca etrierul in janta ) nici prezoanele nu se potriveau. Am luat o janta de-a lui de la un Touareg si se potriveau perfect prezoanele.

Deci da din cate am citit la G-uri ( cel putin seria 5 ) nu mai este 5x120

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa nu intre pe 18 pe g30, nu exista asa ceva, nu ai pus tu jante originale pt g30, eu am frane m sport si intra pe 18.

M-Sport cu M-Performance sunt 2 chestii total diferite :) Nu sunt aceleasi frane.

Si iti pot garanta eu ca nu se potrivesc jante pe 18 la frane M-Performance. Adica daca ai fost langa mine si tu ai vazut roata ca se invartea in timp ce eu o vedeam ca statea pe loc se poate sa ma insel :)

 

4 Piston Fronts for 340mm Rotors - have '340' cast into backside of caliper M-Sport

2 Piston Rears for 345mm Rotors

 

4 Piston Fronts for 370/380mm Rotors - have '370/380' cast into backside of caliper M-Performance

2 Piston Rears for 345mm Rotors

Edited by Benilika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu originale pt g30 ai incercat? Ai 18 trecut pe stalp? Daca nu ai nu merg, posibil sa fie ca tine.

 

Ce ii drept nu erau originale erau AF.

Nu m-am uitat pe stalp dar in carte imi apar jantele pe 18. Voi verifica diseara pe stalp sa vad daca apar cele de 18.

Oricum nu risc 2000 euro cat costa jantele OEM si sa nu se potriveasca ... adica nu am pe nimeni in oras cu G30 ce are jante pe 18 sa le pot testa

Link to comment
Share on other sites

Poti lua la mana a doua jante, eu am dat 450 de euro pe jante pe 18 pt iarna, originale bmw fara nici o zgarietura, mai mult ca sigur intra daca ai si in acte. Repet pune model original bmw pentru g30 nu alte masini. Sunt 2 oameni pe forum unu cu 540i ca al tau si altu cu 540d si la amandoi au intrat pe 18, nu inteleg la tine cum sa nu intre, nu are cum. Edited by branevl
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti lua la mana a doua jante, eu am dat 450 de euro pe jante pe 18 pt iarna, originale bmw fara nici o zgarietura, mai mult ca sigur intra daca ai si in acte. Repet pune model original bmw pentru g30 nu alte masini. Sunt 2 oameni pe forum unu cu 540i ca al tau si altu cu 540d si la amandoi au intrat pe 18, nu inteleg la tine cum sa nu intre, nu are cum.

Incerc sa iti explic ca nu motorizarea dicteaza dimensiunea jantei.

Franele o fac. Conteaza mult ce frane ai pe masina.

Eu am cele mai mari frane puse pe acest model cele de M-Performance.

Nu contest ca poate una originala ar fi buna ca nu am incercat. Vroiam doar sa zic lumii daca ai un 540i cu frane mai mari decat cele standard exista varianta sa nu fie bune.

Eu le-am incercat inainte sa le cumpar ca daca le cumparam eram mai sarac astazi cu 500 euro :)

 

Dimensiunea franelor/etrierilor le poti vedea mai jos ( clar sunt diferente )

 

4 Piston Fronts for 340mm Rotors - have '340' cast into backside of caliper M-Sport

2 Piston Rears for 345mm Rotors

 

4 Piston Fronts for 370/380mm Rotors - have '370/380' cast into backside of caliper M-Performance

2 Piston Rears for 345mm Rotors

Edited by Benilika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.