Jump to content

Problema F15


Wnm123

Recommended Posts

Buna ziua ! As dori sa va prezint o problema ĂŽntâlnitĂŁ la un bmw X5 F15 . Am achizițonat masina acum 3 luni de la Bavaria , fiind ĂŽncântat de ea in totalitate . Totul bun si frumos , masina aratĂŁ impecabil , an 2018 , km 35000 practic eram foarte mulțumit de alegerea facuta . Dupa ceva timp de mers pe drumuri pline de denivelĂŁri etc au inceput sa scârțâie toate plasticele pe ea , fete de la uși , plasticul de la volan , in spate nu mai spun ca facea un zgomot foarte deranjat ,dar acolo i am gĂŁsit pana la urma solutia . La haion unde se prinde la ĂŽnchidere era plastic pe plastic si in momentul in care se misca scârțâia foarte urat , i am pus banda izoliera si relativ e Ok. Am trecut cu vederea si am zis sa nu mai bag in seama toate prostiile deși am dat o cĂŁruțĂŁ de bani pe masina si a trebuit sa ma pun pe ea cu banda izoliera😂.

Am mers acum o luna in Ungaria in concediu si atunci am observat problema majora pe care nu pot sa o trec cu vederea. Scaunele sunt incredibil de incomfortabile , sunt foarte tari si se simt la drum lung practic dupa 3,4 ore de condus trebuie sa iei o pauza .. echiparea e full confort adica sunt scaunele de pe seria 7 . A mai Întâmpinat cineva aceasta problema , exista vreo rezolvare??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scaunele comfort cu ventilație sunt ceva mai tari decât cele fĂŁrĂŁ ventilație, insa eu le gĂŁsesc destul de comode, eu zic sa ĂŽncerci sa leai reglezi, sigur stai cu ceva mușchi ĂŽncordați, de aici problema.

 

Eu nu am probleme cu niciun plastic care sa scârțâie. Știi totuși ca nu e mașinĂŁ de off-road, nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu am 33 000 cu al meu F15 si in vara aceasta am facut un tur partial al Romaniei (Bucuresti - Maramures - Bucovina - Moldova - Transilvania). Am vazut niste drumuri cum nu stiam ca mai exista prin Romania, inclusiv ceva soft-offroad. Masina full dar condus atent pe drumuri proaste. Eu nu am greierasi de nici un fel (inca). Prin comapartie, vechea masina, Mercedes ML W166 la acelasi numar de km avea consola centrala plina de greierasi. Nu stiu cu ce plastice a dat chix BMW, dar am avut E70 nou care avea interior foarte calitativ si am fix aceasi parere despre F15 mai ales ca am termen de comparatie direct.

Problema scaunelor nu este suprafata dura (am si eu comfort + ventilatie), ML avea scaune mult mai dure, comfort plus ventilatie, dar erau mai comfortabile si chiar aveau suport lateral mai bun decat cele din F15. Acestea fiind spuse, eu m-am cam obisnuit cu scaunele din F15 si imi place mult masina dar daca as putea avea scaunele din ML pe F15 ar fi si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu problema cu scaunele. Am un F10 cu scaune comfort,ventilatie si masaj. Sunt extrem de comfortabile la drum lung si nu obosesc deloc. Aceeasi configuratie de scaun la G30, parca stau pe taburet si pic de pe scaun. Incepand cu F10 LCI scaunele confort au un sezut foarte prost. Nu am avut parerea asta cand am facut test drive cu G30, pentru ca eram prea incantat de masina si prea atent sa o forjez.
Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu scaunele este incredibila la Bmw. Adica astia in loc sa fie din ce in ce mai bine o iau invers. Aceeasi problema in seria 7 la mine si cum prind ocazia cum ma plang.:)) Nu mi as lua Mercedes S pt ca nu simt ca ma repezinta dar in acelasi timp nu pot sa nu apreciez calitatea interiorului precum si scaunele alea care sunt pur si simplu incredibile. La seria 7 simt ca stau pe taburet. Si cateodata ma intreb ce dracu face unul care e mai gras. Ca de incaput in ele curu' sigur nu i incape. :))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.