Jump to content

Intrebari F30 318D 2017


DanConstantin

Recommended Posts

Salut,

 

In primul rand ce cutie ai (manuala/automata) ?

Cati KM are masina?

Ce revizii au fost facute?

Am vazut ca ai scris 318D, deci sa inteleg ca nu este xDrive, corect?

 

Dupa ce raspunzi la intrebarile astea oamenii pot sa vina cu sfaturi :wink:

 

 

Cutie automata, tractiune spate, masina are 35 000 km , pana acum s-au facut 2 revizii

Link to comment
Share on other sites

e posibil ca masina sa aiba inca garantie, verifica la reprezentanta; macar 1 an ai sta linistit; daca inca e valabila, va trebui sa faci reviziile la dealer oficial;

 

ar fi de preferat sa schimbi ulei la maxim 15.000km (nu 25-30k cum recomanda bmw).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit in manualul utilizatorului nimic despre schimbul de ulei la cutie, ca de altfel nici alte intervale de schimb pt fluide :( La masina precedenta scria limpede, primul schimba la 120.000 si apoi la fiecare 80.000 km.

 

Vezi daca nu te califici pentru garantie extinsa sau eventual ceva pachete de service.

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru informatii.

Inteleg ca daca fac reviziile la timp nu ar trebui sa fie probleme.

in legatura cu recomandarea sa fac reviziile la 15 000 km apare o alta discutie :

In primul rand si mie mi se pare extreme de mult 25.000 30.000 km ptr schimb ulei.

in al doilea rand Masina are un pachet de revizii gratuite la Auto Bavaria si in aceste conditii nu cred ca ei vor fi de accord sa faca reviziile mai des.

in al 3-lea rand inteleg ca masina are un sistem de verificare al calitatilor uleiului din motor si in functie de asta se poate scurta destul de mult intervalul de revizie, deci masina va "cere" mai devreme schimbul de ulei

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru informatii.

Inteleg ca daca fac reviziile la timp nu ar trebui sa fie probleme.

in legatura cu recomandarea sa fac reviziile la 15 000 km apare o alta discutie :

In primul rand si mie mi se pare extreme de mult 25.000 30.000 km ptr schimb ulei.

in al doilea rand Masina are un pachet de revizii gratuite la Auto Bavaria si in aceste conditii nu cred ca ei vor fi de accord sa faca reviziile mai des.

in al 3-lea rand inteleg ca masina are un sistem de verificare al calitatilor uleiului din motor si in functie de asta se poate scurta destul de mult intervalul de revizie, deci masina va "cere" mai devreme schimbul de ulei

 

Intervalul scade atunci cand folosesti masina preponderent in oras, spre exemplu sau daca tragi mai tare de ea (mers mai sportiv cu kick-down). Eu am facut revizia in decembrie, a fost resetat intervalul la 30000 km si acum dupa 2500 km, dintre care 2000 km parcursi in oras intervalul a scazut la 25000 km. Recomandarea celor de la service a fost sa fac revizia, tot asa, la 15000 km. Fiecare decide la cati km isi face reviziile.

Link to comment
Share on other sites

DĂŁ un telefon și lĂŁmurește situația reviziilor gratuite. E posibil sĂŁ le facĂŁ oricum gratuit, chiar dacĂŁ le vei face anual.

 

Ăn altĂŁ ordine de idei, discutam cu un nene pe la o reprezentanțĂŁ. Ămi zicea cĂŁ problema cea mai des ĂŽntâlnitĂŁ la reviziile lungi la ei cel puțin nu e din cauza uleiului, cĂŁ ala are șanse (atenție vorbea de mașini pânĂŁ ĂŽn 100-150000km) sĂŁ fie ok și la 2 ani.

Problema pe care o vãd ei e legat de filtrele de aer, care vin absolut Îmbâxite În Ro, iar recomandarea era, dacã nu apuci sã faci revizia anual, mãcar filtrul sã Îl schimbi.

Link to comment
Share on other sites

atunci cu siguranta voi face reviziile in maxim 15 000 km.

stiti cumva motorul 318d este acelasi cu cel de pe 320d ? acum nu se pune problema insa pe viitor as putea sa iau in considerare sa duc motorul asta de la 150cp la 190cp cum e cel de 320d. Oare o fi fezabil sau mai sunt si alte componente care sa nu fie potrivite pentru 190cp ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.