Jump to content

Amenzi circulatie Austria


Crysis21

Recommended Posts

Circul de ani de zile prin Austria, iar pana in iarna aceasta nu am avut niciodata probleme. In schimb, in ultima luna mi-au venit deja 5 amenzi de circulatia, iar asta mi-a dat de gandit ca s-a intamplat ceva la ei.

 

Cautand pe net, am vazut ca din vara anului trecut au incheiat acord cu Romania, pentru a trimite amenzile de pe autostrada, soferilor. Credeam ca asta se intampla de multa vreme, nu mi s-a parut nimic nou. Pe langa asta, am descoperit ca in Septambrie 2018, codul rutier austriac a fost modificat, iar abaterea de la viteza legala a scazut de la 10KM/h la 5KM/h. Cum eu eram invatat sa merg ca pe la noi, unde e 50, merge si un 55, de data asta au inceput sa curga amenzile. Ultima amenda am primit-o pentru viteza de 56km/h pe limita de 50.

 

Conduceti cu grja :frantics:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Cat a fost ultima amenda?Eu am primit una din De,10 euro pt.depasirea cu 9 km a limitei .

Ps.Daca tor vb.de amenzi,ieri am fost la primarie si am aflat ca am o amenda pt.rovinieta din 2017,eu acasa nu am primit nici o instiintare nimic,masina fiind vanduta la momentul primirii amenzii,am contract VC si contract comodat la notar,pot face ceva sa nu platesc amenda,sau pierd timpul degeaba?Aa,si amenda de pe De tot din cauza lu lache am primit-o...asta e invatatura de minte,radiere pe loc.

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

Nasol moment cand primesti asa cadou acasa :console:

Am patit-o si eu in vara, mi-au venit recent 3x90E din Franta pentru depasire unde toleranta era de doar 3km + 2 Austria.

La unguri stiu ca pe autostrada au marja de eroare pana la 146 sau ceva gen, aveam un site.hu oficial de iti calcula amenda in functie de viteza dar nu il mai gasesc, stie cineva de el?

Link to comment
Share on other sites

In Austria asa e de anul trecut, mie mi-a zis un prieten despre treaba asta, ca au inceput sa le dea si lor amenzi la greu.

Eu am primit din Italia una din octombrie. Am avut 112 pe limtia de 90. Amenda 190 de Euro, ceva fin si frumos. :)) Italienii sunt mai hapsani se pare.

Link to comment
Share on other sites

Amenzile variaza ca valoare.

45 Eur - 146 pe limita de 130

80 Eur - 116 pe limita temporara de 80

80 Eur 122 pe limita de 100

200 Eur - 172 limita de 130

 

Ultima a fost cea care ma frustreaza cel mai tare, 40 eur pentru viteza de 56 pe limita de 50. Pana acum le-am platit pe toate. Ultimele 2 au venit saptamana aceasta, nu am apucat sa le platesc. Nici nu stiu ce se intampla daca nu le platesti, pe hartii te ameninta cu 5000 de eur :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu 2 amenzi in Austria de 82 E si 55 E dar si in Italia (Firenze) de 165E.

Clar italienii au foame mai mare.

Depasirile de viteza au fost cam cu 20 km in plus fata de viteza legala pt amenzile mari iar pt cea de 55E a fost de 12 km/h

 

Din Austria le-am primit cam in 3 sapt iar din Italia in aproape 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

Eu am doua amenzi neplatite luate in Italia in 2015. Nu le-am platit fiindca nu mi s-a parut normal sa iau doua la diferenta de 3 4 secunde intre ele fiind segmente de autostrada diferite. Era ceva zona langa oras cu schimbare de directie si aveam doar cativa km peste limita. Clar camerele erau puse acolo special sa te arda dublu.

Inca nu m-a intrebat nimeni de sanatate si erau 200e fiecare, absurd de mult pentru cativa km :twitch:

Ce se poate intampla pe viitor are idee cineva? din ce am auzit e ca vor cere bani prin firme de recuperari genul astora de la banci, dar caz real nu stiu.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Eu am doua amenzi neplatite luate in Italia in 2015. Nu le-am platit fiindca nu mi s-a parut normal sa iau doua la diferenta de 3 4 secunde intre ele fiind segmente de autostrada diferite. Era ceva zona langa oras cu schimbare de directie si aveam doar cativa km peste limita. Clar camerele erau puse acolo special sa te arda dublu.

Inca nu m-a intrebat nimeni de sanatate si erau 200e fiecare, absurd de mult pentru cativa km :twitch:

Ce se poate intampla pe viitor are idee cineva? din ce am auzit e ca vor cere bani prin firme de recuperari genul astora de la banci, dar caz real nu stiu.

 

mie imi venise una din bulgaria dupa 5 ani ...aberant :)) Tot asa scria tot felul de amenintari , consulat etc , de atunci am mai fost in bulgaria de cateva ori ,nu m-a intrebat nimeni de sanatate .Asta cu recuperarile si extra penalizarile imi pare alta joaca , gen datorille de la fact telefon extra taxate , ai de dat suma initiala si atat , nu penalizari si alte prostii .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am destule de prin Italia ðŸËâŹĂ°Ĺ¸ËâŹaltele plĂŁtite altele nu ca deja ma saturasem sa le tot dau bani

Ultima am avut undeva la 170ââÂŹ si n-am plĂŁtit-o, prin septembrie parca mi-a venit apoi dupĂŁ câteva luni s-a mĂŁrit pe la 350ââÂŹ cu modificĂŁri cum ca o sa ĂŽntre recuperatorii din tara mea si or sa creascĂŁ si mai mult cheltuielile daca nu plĂŁtesc in 20 de zile

De atunci n-am mai primit nimic

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am primit o amenda in UK cu masina inchiriata pe un tronson de autostrada unde e calculata media vitezei, adica iti fac poza cand intri si cand iesi si iti calculeaza automat media pe tronsonul respectiv, am primit acasa datele sa ma loghez la un site unde aveam toate informatiile, pozele cu masina, omologarea camerelor, formularele pe care trebuie sa le completez, etc.

 

Am avut 51 mph la o limita de 40mph pe M25, amenda minima 1,000 GBP, pentru ca depasirea e pe autostrada 2,500 GBP.

 

Uite si niste printscreenuri......

 

Whats-App-Image-2018-11-12-at-10-14-58.jpg

 

Whats-App-Image-2018-11-12-at-11-11-01.jpg

 

Whats-App-Image-2018-11-12-at-11-11-07.jpg

 

Whats-App-Image-2018-11-12-at-11-13-15.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte util topicul! Asa mai aflam si noi noutatile in materie de legislatie rutiera de prin Europa, si plecam mai documentati/avertizati prin concedii.

Acum, ma gandesc ca normal ar fii ca politia din tara respectiva , sa trimita dovada abaterii de care ne facem vinovati , la politia din Romania ... si de aici e mai simplu sa-ti achiti dandaralele. Asa banuiesc ca au si ei control asupra ta , si noi pana la urma, ca ne achitam de pedeapsa. Dar pt asta banuiesc ca trebuie sa existe o intelegere intre politia statelor respective ... si sa existe si niste reguli/legi clare . Nu se trezesc dupa 5 ani sa-ti trimita acasa amenda ... de multe ori cu penalitati cu tot.

Link to comment
Share on other sites

Eu am primit din Austria, 60 euro pt 18 km depasire limita viteza, iar pe formular era precizat "plata amenzii sau 1 zi si 3 ore de inchisoare"...Am vrut sa-i intreb daca e cu mic dejun cazarea :)

Din pacate nu am putut plati cu cardul, desi aveau un site unde te logai cu un cod si accesai detaliile incidentului, asa ca s-a facut 70 cu tot cu comisioane.

Am inteles ca dca nu platesti vin popriri prin ANAF, in urma unei intelegeri la nivel de EU, insa nu am auzit pe nimeni sa fi patit asta....

Link to comment
Share on other sites

150Eur amenda pe loc, in limita de 80 aveam 116, in DE. Era caz de luat permisul daca aveam permis emis de DE, asa s-au exprimat politistii, dar s-au "multumit" doar sa platesc pe loc, daca nu aveam cash ma retineau acolo sau mau duceau la o sectie de politie pana venea cineva sa imi plateasca amenda, cu cardul nu le place.

 

Nu e de gluma, din DE acasa inca nu vin, desi vin notificarile pentru impozitul pe numere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.