Jump to content

Incarcare masina din surse proprii


Bala

Recommended Posts

Am terminat in weekend impamantarea. Lucrarea facuta 100% de mine. 💪

Azi a venit un baiat sa-mi masoare impamantarea si sa faca dosarul pt prosumator. 

Rezultatul masuratorii: 0.39ohmi. Deci e perfect cum s-ar spune. 

Acum sa vad ce acte mai trebuie sa aduc. Cica ar dura pana intr-o luna

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Unde se poate reclama mizeria de e-distributie?  ANRE ?

Ca sa devi prosumator trebuie sa ai un cont pe e-distributie. Am facut, cu greu dar pana la urma a mers...

Apoi trebuie sa depui pe baza CNP o cerere. Asta e o imbecilitate sinistra dar bun, bagi CNP dar nu merge pt ca imi zice ca a mai fost folosit intr-un alt cont. 

Dupa drum la e-distributie am primit un numar de telefon la care am sunat si o domna draguta imi spune ca e "agatat" CNP-ul de o cerere de spor de putere mai veche. Dar eu mi-am marit puterea acum 2 ani.

Deci e soare afara, am documentele gata dar nu le pot depune. 

E bine ca exita legi dar le aplicam cum consideram...

Link to comment
Share on other sites

E-distributie se misca extrem de lent. Eu astept de 4 luni sa vina sa-mi schimbe o siguranta pentru un spor de putere pe racord.

Poti sa-i reclami la anre, dar eu as mai suna-o pe doamna respectiva, as afla cine prelucreaza dosarul si as suna persoana respectiva direct sa-l pistonez sa rezolve.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Se baga cineva la noul AFM pt fotovoltaice?

Parca de data asta m-as baga si eu doar ca as face-o in cateva conditii:

- nu vreau pachet. Vreau de ex invertor SMA. Banui ca aici cad o gramada de oferte

- sunt deja prosmator. Ma intereseaza sa-mi faca upgrade la certificatul de prosumator

- pt panouri nu am preferinte deosebite dar vreau mai mici (ca dimensiune) preferabil de la solarwatt

 

Trebuie sa gasesc firma sa vad daca imi face asa ceva custom. Pachetele alea standard sunt de multe ori varza.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am primit. 

Aveam un sistem de 9kWp iar la sistemele mai mari nu se justifica AFM.

Acum as pune pe o terasa unde deja am tras cablurile, tablou etc si mai am nevoie doar de panouri & invertor care ar fi pe la 5.5kWp. Fiind mai mic, in anumite conditii s-ar justifica AFM.

P.S. Eu sunt autorizat in proiectat/montat panouri (nu ma ocup cu asa ceva acum) dar pt mine mi-am facut singur sistemul. Asa ca AFM iesise din schema si din acest motiv. 

Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar la AFM e obligatoriu sa folosesti un instalator autorizat de program. Deci nu poti in regie proprie. Doar daca gasesti pe cineva care sa-ti vanda sistemul si sa declare ca l-a si montat, si sa-ti ia mai putini bani.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi sa merg la anre sa-mi iau si autorizarea de electrician autorizat si asta e. Dosarul de spor de putere de injectie mi-l fac singur si idem montajul. Iarasi fara AFM.

Gasisem pachet de panouri pe emag de la unii carora le-au ai ramas panouri. Era la super pret dar eram cu casa in constructie, plin de materiale prin curte si nu mai aveam loc si de alea.

Culmea legislatiei din Romania: deci pot proiecta centrale solare FARA limita de putere, autorizat de MEN la nivel european, dar la mine acasa nu pot sa-mi masor priza de impamantare sau sa racordez invertorul la retea. 

Desi sunt 90% aceleasi intrebari, cu un plus de intrebari specifice la instalatorii de panouri fotovoltaice.

Link to comment
Share on other sites

Eu din cauza ca am încărcat doar un singur CF( și nu ambele fiind duplex) mi s a refuzat dosarul.

 

Acest nou proiect este off grid, parcă nu? Nu prea mă încântă așa mult.. preferam să fiu și prosumator.

 

Din ce am înțeles, se va scoate proiectul cu panoul on grid, deci mare ghinion pentru mine, nu ca nu aș putea să l fac cu costuri proprii, dar dacă pot să iau 20k lei de la stat de ce nu? 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Acum in weekend am extins acoprisul garajului si am adaugat 1.5kWp la panouri. 

Consumul/productia pe ultimiii 2 ani a fost aprox 1/1 cu 2 masini electrice + casa. Cu o putere instalata de 7.5kWp. Acum ar trebui sa trec usor pe plus 😎

Link to comment
Share on other sites

Pe plus raportat la cat consum. 
Mai am o zona unde as putea adăuga in jur de 6kWp. 
Împreuna cu acea zona, din calcule ar însemna ca mașinile + casa + încălzire iarna as fi spre zero costuri. Media pe an. Sau oricum puțin sa plătesc energia.

Daca te referi la costurile de instalare, eu pot sa-mi fac complet in regie proprie pt ca ma pricep si am si toate licențele necesare. 
Cu soluții premium ies sub jumătate fata de ce e acum pe piață. 
Ca amortizare, ce am instalat pana acum având consum mare, se amortizează in 3 ani. Plus/minus. 
In curand imi scot investiția inițială.

P.S. Eu nu am aplicat pt casa verde. Nu merita in cazul meu 
 

Link to comment
Share on other sites

daca ai scutit din costuri instalare nu e relevant cazul tau , e doar particular si f bine ca ai optimizat treaba , in mod normal costurile la ce kw ai tu acolo  daca achiti firma , manopera , consumabile  probabil ca e mai greu de recuperat in conditiile in care sa zicem ca scutesti 300 E combustibil si cam 200 E cheltuieli casa in medie . Desi eu la casa nu am depasit curent 600 ron .Nu stiu daca ai pompa de caldura  , ce iluminare in curte etc .  Deci cam 6000 E an ar fi o medie de recuperare  anuala . Oricum singurul mod in care merita o masina electrica si chiar 2 cum ai tu este asa  sau cum sunt la unele blocuri echipate  cu priza la  parcarea  subterana . 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Myx said:

daca ai scutit din costuri instalare nu e relevant cazul tau , e doar particular si f bine ca ai optimizat treaba , in mod normal costurile la ce kw ai tu acolo  daca achiti firma , manopera , consumabile  probabil ca e mai greu de recuperat in conditiile in care sa zicem ca scutesti 300 E combustibil si cam 200 E cheltuieli casa in medie . Desi eu la casa nu am depasit curent 600 ron .Nu stiu daca ai pompa de caldura  , ce iluminare in curte etc .  Deci cam 6000 E an ar fi o medie de recuperare  anuala . Oricum singurul mod in care merita o masina electrica si chiar 2 cum ai tu este asa  sau cum sunt la unele blocuri echipate  cu priza la  parcarea  subterana . 

Păi dacă ai o medie anuală de 6000 euro, scoți sistemul în 2 ani.
Eu când mă uitam la un sistem de 15 kw era în jur de 45k lei, 9k euro. Dacă nu l iei prin programul de la stat totul e mai ieftin. Mie unul panourile chiar mi se par o investiție bună, dacă mai ai și majoritatea casei(încălzire, plite, cuptoare) pe curent e chiar perfect.

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2024 at 11:56 PM, Bala said:


Cu soluții premium ies sub jumătate fata de ce e acum pe piață. 
Ca amortizare, ce am instalat pana acum având consum mare, se amortizează in 3 ani. Plus/minus. 
In curand imi scot investiția inițială.

P.S. Eu nu am aplicat pt casa verde. Nu merita in cazul meu 
 

Eu sunt beneficiarul a 3 kw prin casa verde, 2300 lei costuri de instalare, abonat Hidroelectrica.

Dupa 1 an de functionare pot spune ca:

1. Pentru cei 3 kw am obtinut beneficii de 300 euro (nu consum instant decat cam 30 % din productie, restul intra si ies din retea purtatori de taxe). Ca urmare, daca 1 kw instalat costa 1000 euro, investitia se amortizeaza in 10 ani (poate au mai scazut preturile, nu stiu).

2. Consumul meu mediu este de 250 kw/luna. Nu am primit facturi din decembrie 2022 insa, la un calcul aproximativ, pentru 2023 as avea de plata cam 900 lei in total (taxele de mai sus). Am neconsumati 500 kw.

Ca urmare, la 1000 euro / kw instalat si cat timp gazul este la pretul actual, nu doresc sa mai montez alte panouri. La fel cum calculam beneficiile instalatiei solare acm si nu-mi dadea cu plus, la fel si aici. Sigur, nu am facut calcule cu alti furnizori de energie electrica.

 

Ca si calcule simple:

-kw consumati instant, 0,8 lei/kw

-kw injectati in retea si trasi ulterior, 0,5 lei/kw

-kw injectati si neconsumati, 0,3 lei/kw

Link to comment
Share on other sites

Da. Pentru consum mic, nu merita. Daca ai pompa de caldura sau EV, incepe sa merite clar.

Eu produc cam 8MWh / an deci aprox 1200 eur / an. Tot atat si consum anual.

Bine, trebuie sa tinem cont si de timpul de viata al panourilor care e pe la 20 de ani. Deci ca se amortizeaza in 3 ani sau 6 ani, per total tot scoti banii. 

Nu mi se pare sa merite pompa de caldura. Am trase toate. Trebuie sa pun doar pompa. 

As merge pe apa-apa care am inteles ca ar fi pe la 15k eur. Aer-apa nu pare deosebit de eficienta mai ales daca da un frig sanatos pe afara. 

Cu pompa de caldura astept un moment special cum ar fi se strica centrala actuala. Restul de 6kW panouri e ultimul pe lista. Cred ca stau ok deocamdata.

11 minutes ago, pvsilviu said:

Ca si calcule simple:

-kw consumati instant, 0,8 lei/kw

-kw injectati in retea si trasi ulterior, 0,5 lei/kw

-kw injectati si neconsumati, 0,3 lei/kw

Vad tot felul de discutii pe la Amper si asociatia prosumatorilor sa bage odata guvernul compensarea cantitativa. Dar pare ca e lobby puternic pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Știe cineva dacă în București pot cere autorizație sa montez un dispozitiv de incarcare pe trotuarul din fata casei mele?

Nu am loc sa bag masina in curte și nu știu cum as putea sa incarc, vad pe la vecini ca scot cabluri din curte care traversează trotuarul, se pot împiedica oamenii de el, plus când ploua cine știe ce se mai poate întâmpla, se perforeaza cumva de la calcari repetate și cine știe ce se poate întâmpla. Plus ca am și caine în curte care poate roade cablul intr-un moment de plictiseala 🙂

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Bala said:

Vad tot felul de discutii pe la Amper si asociatia prosumatorilor sa bage odata guvernul compensarea cantitativa. Dar pare ca e lobby puternic pe acolo.

Ar fi bine, dar ... nu cred. Corect ar fi doar un abonament pentru intretinerea retelelor de distributie. Taxele astea de aproximativ 50 bani / kw sunt o aberatie.

Cand ai deja gaze naturale, ct, etc., calculele cu fv sunt altele. La fel si cu instalatia solara acm.

Pompa de caldura apa/apa este cea mai ok, pretul insa este enorm, doar forajele sunt o avere. Insa, asta e viitorul.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goangaus said:

Știe cineva dacă în București pot cere autorizație sa montez un dispozitiv de incarcare pe trotuarul din fata casei mele?

E mega stufoasa partea de autorizare dar se poate. Trebuie proiect, acorduri etc. 

Noi pe strada, la 17 case avem 6 masini electrice. Doi ne-am pus pe gard neavand trotuar. Nu avem nicicare autorizare. 

Avem si unul cu EV pe o alta strada, cu trotuar nou, strada proaspat renovata. El a chemat pe cineva sa faca subtraversare iar fix la marginea drumului, pe un stalpisor si-a montat chargerul. Pare totul deosebit de ingrijit lucrat. Daa nu ai vedea lumina de la incarcator noaptea, nu ti-ai da seama ce este acolo.

Ii scriu acum sa-l intreb daca are acte 🙃

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.