Jump to content

Suspensie sport. FK ? [E60]


SB97MTC

Recommended Posts

Buna ziua !

A sosit si momentul sa-mi ” cobor ” masina. Am intrebat o gramada de prieteni ce suspensie recomanda si parerile au fost impartite.

Fk - da si nu.

BC racing si d2 - nu stiu cum se comporta pe masina E60 dar stiu ca sunt bune.

Va intreb pe voi, ce recomandati si de ce ?

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua !

A sosit si momentul sa-mi ” cobor ” masina. Am intrebat o gramada de prieteni ce suspensie recomanda si parerile au fost impartite.

Fk - da si nu.

BC racing si d2 - nu stiu cum se comporta pe masina E60 dar stiu ca sunt bune.

Va intreb pe voi, ce recomandati si de ce ?

 

Eibach pro kit sau h&R eu am avut eibach si am fost f multumit . Merg pe amortizoarele stoc , daca sunt f uzate ar fi bine sa le schimbi si pe alea , oricum arcurile mai joase , mai dure , termina amortizoarele mai reped e, flansele anual. E60 e o mare barca , dupa schimbare , abia atunci ai sa te bucuri de masina

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Cu parere de rau, dar nu as mai pune suspensie sport pe masina in Romania niciodata. Am M pack standard de fabrica, alte firme nu cunosc, insa drumurile noastre sunt pline de gropi. Daca totusi pui, tine cont ca schimbi amortizoare si flanse anual sau la maxim 2 ani. Poate am imbatranit eu (32 ani) :p insa nu as mai lua masina cu M pack....
Link to comment
Share on other sites

FK este una dintre cele mai mari mizerii care ai putea sa le montezi pe o masina.O suspensie reglabila buna incepe de pe la 1000 de euro in sus. Fk este in jur de 1600 lei. Eu as recomanda Eibach pro kit sau H&R chiar daca nu e reglabila. Daca vei monta arcurile pe amortizoarele originale, schimba si kiturile de protectii praf si flansele. Niste amortizoare dedicate (gen Bilstein B4 sau B6 in functie de buget) vor rezista mult mai mult decat cele originale. Cele originale au fost gandite sa aiba o cursa mai lunga si o atenuare diferita a socurilor decat cele sport care au fost gandite sa functioneze diferit.Am avut Blistein pe un E46 cu arcuri sport si jante 18 inch.Nu mi-as mai dori asa ceva inca odata.
Link to comment
Share on other sites

Ai mai putea sa te interesezi de vogtland, este o marca germana, populara in US, dar mai putin cunoscuta in Europa.Eu am riscat pentru masina din semnatura,care oricum circula spre putin spre deloc, am achizitionat un set de arcuri+amortizoare, si sunt foarte multumit, deoarece s-a schimbat foarte mult comportamentul masinii (presupun si ca vechile amortizoare erau obosite), are o tinuta de drum sportiva(pentru mine), masina a coborat cam 2.5 cm, insa a ramas destul de confortabila.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.