Jump to content

Anvelope


JohnCs

Recommended Posts

Buna ziua! Deranjez cu o intrebare banala, cred, am cautat pe forum dilema, am gasit ceva pe la seria 7, dar nu m-am lamurit.

Am un F10 530xd 2012 si as dori sa cumpar anvelope de vara. Pe jantele de vara de 18' in doua dimensiuni, am continental ssr, si sincer nu stiam ca SSR ul de la Continental ii RunFlat, asa ca de iarna am cumparat pe jantele de 17 cauciucuri normale... Am rulat cam 10.000 de km, pana acum nici o problema si as dori sa va intreb daca ii recomandat sa pun anvelope normale pe cele de vara( stiu ca BMW, recomanda runflat).

Ca idee, pana acum, am schimbat de 3 ori cutia de transfer, ruland cu anvelopele de vara runflat. Bine, cutia de transfer reconditionata cu garantie... si alta chestie , anvelopele de vara produc un zgomot mare pe la 80-110 km/h iar masina ii rigida tare pe drumurile noastre de 5 stele... multumesc!

Edited by JohnCs
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Deranjez cu o intrebare banala, cred, am cautat pe forum dilema, am gasit ceva pe la seria 7, dar nu m-am lamurit.

Am un F10 530xd 2012 si as dori sa cumpar anvelope de vara. Pe jantele de vara de 18' in doua dimensiuni, am continental ssr, si sincer nu stiam ca SSR ul de la Continental ii RunFlat, asa ca de iarna am cumparat pe jantele de 17 cauciucuri normale... Am rulat cam 10.000 de km, pana acum nici o problema si as dori sa va intreb daca ii recomandat sa pun anvelope normale pe cele de vara( stiu ca BMW, recomanda runflat).

Ca idee, pana acum, am schimbat de 3 ori cutia de transfer, ruland cu anvelopele de vara runflat. Bine, cutia de transfer reconditionata cu garantie... si alta chestie , anvelopele de vara produc un zgomot mare pe la 80-110 km/h iar masina ii rigida tare pe drumurile noastre de 5 stele... multumesc!

 

Mama, dar ce dimensiuni de anvelope ai folosit fata/spate de ai schimbat 3 cutii de transfer? Incearca sa folosesti toate anvelopele de aceiasi dimensiune sa nu ai probleme cu cutia de transfer.

Referitor la anvelope normale, le poti folosi fara probleme si vara dar sa iti iei si un kit de reparatie pana (nu se stie cand o sa ai nenorocul de o pana)

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ar trebui sa folosesc aceeasi dimensiune, cum sunt cele pe 17? Sa renunt la cele de vara in doua dimensiuni? Oricum am folosit doar dimensiunile si jantele recomandate....

 

Nu, trebuie sa intelegi ca trebuie sa pui dimensiunile recomandate. Pentru 18 in 2 dimensiuni, 245/45/18 fata si 275/40/18 spate. Cutia de transfer este sensibila atunci cand exista diferente de circumferinta fata-spate. In mod normal exista o toleranta pentru uzura anvelopelor, dar presupun ca nu ai mers cu anvelope noi pe o punte si cu unele uzate pana la sarma pe cealalta. Daca ai sch atatea cutii de transfer, trebuie sa cauti in alta parte problema.

Link to comment
Share on other sites

Am pus dimensiunile recomandate, anvelope cumparate noi, doar ca cele de pe spate s-au uzat mai repede ca cele de pe fata iar in momentul de fata diferenta intre fata si spate este de 2.5 mm la uzura. Oricum nu le mai pun pe astea care le am, deja am comandat unele noi, fara runflat. Pe de alta parte, cu SSR urile, am parcurs ceva km- in jur de 70000 km...

Bine, o problema la una dintre cutii, a fost o piesa din ea pe care cei care au montat-o au recunoscut ca nu au schimbat-o pentru ca in momentul reconditionarii nu necesita, un nu stiu ce rulment, initial au dat vina pe diferenta de uzura, ca pe spate anvelopele erau cu 2.5 mm mai uzate ca pe fata, dar pana la urma au schimbat-o...de vreo 15.000 de km nu a mai facut probleme...

Multumesc pentru raspunsuri...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.