Jump to content

520D E60 2006 - schimb ulei cutie automata


Kidoo

Recommended Posts

Salutare,

 

Stiu ca s-au discutat Km de pagini pe acest subiect, stiu care sunt recomandarile generale, dar totusi nu m-am lamurit.

 

Masina mea are +260K, si nu stiu daca a fost schimbat uleiul din cutia de viteze pana acum.

 

Pe multe forumuri externe se recomanda sa nu umblam la cutie daca schimbul nu a fost facut niciodata, pt aceasta operatiune poate creea probleme.

 

Ce e drept, momentan, cutia functioneaza correct, nu smunceste, schimba bine...dar totusi ma bate gandul sa fac un schimb de ulei.

 

Risc sa am probleme dupa daca umblu la ea? E adevarat ca nu mai e indicat sa o desfac daca nu a fost schimbat uleiul niciodata?

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

Nu te uita la ce spun cei de la BMW referitor cu schimbul de ulei. Uita-te la ZF cei care fac cutiile, ei recomanda schimbul de ulei la 80 mii km sau 8 ani.

Intra aici si lectureaza :D

 

https://www.zf.com/global/media/medien_mastersite/aftermarket/service_information/service_information_zf/transmission/cars_4/rumaenisch_6/modelluebergreifend_15/ZP_SI_Oelwechselkit_RO.pdf

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Stiu ca s-au discutat Km de pagini pe acest subiect, stiu care sunt recomandarile generale, dar totusi nu m-am lamurit.

 

Masina mea are +260K, si nu stiu daca a fost schimbat uleiul din cutia de viteze pana acum.

 

Pe multe forumuri externe se recomanda sa nu umblam la cutie daca schimbul nu a fost facut niciodata, pt aceasta operatiune poate creea probleme.

 

Ce e drept, momentan, cutia functioneaza correct, nu smunceste, schimba bine...dar totusi ma bate gandul sa fac un schimb de ulei.

 

Risc sa am probleme dupa daca umblu la ea? E adevarat ca nu mai e indicat sa o desfac daca nu a fost schimbat uleiul niciodata?

 

Ce ma sfatuiti sa fac?

 

Merci,

Strict personal eu as face . Cel mai probabil uleiul tau e apa chioara.

Link to comment
Share on other sites

Nu te uita la ce spun cei de la BMW referitor cu schimbul de ulei. Uita-te la ZF cei care fac cutiile, ei recomanda schimbul de ulei la 80 mii km sau 8 ani.

Intra aici si lectureaza :D

 

https://www.zf.com/global/media/medien_mastersite/aftermarket/service_information/service_information_zf/transmission/cars_4/rumaenisch_6/modelluebergreifend_15/ZP_SI_Oelwechselkit_RO.pdf

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Multumesc!

 

Intrebarea era legata mai mult de recomandarea de a nu se mai umbla la cutie daca schimbul nu a fost facut la termen, sau in apropierea termenului.

Unt multe voci care spun ca daca schimbul nu a fost facut sa nu se mai umble la cutie deoarece uleiul e "contaminat" cu foarte multe impuritati iar acestea ar ramane blocate in cutie, de aici rezultand multe alte problem.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu s a facut, cu atat mai mult ar fi recomandat sa il faci.

Da, ma uitam si eu acu ceva timp pe forumurile din straintate referitor la schimb, toti cei care spuneau ca s ar putea ca ceva sa se intample, se refereau la miscarea depunerilor, impuritatilor si oprirea lor prin locuri *sensibile*.

Aceasta problema apare la schimbul cu aparatul ala ce se conecteaza la radiatorul transmisiei printr un furtun de tur si altul de retur care face spalarea si scoate tot uleiul, inclusiv din convertizor (transmission fluid flush).

Prin metoda gravitationala (transmission fluid change) nu sunt riscuri. Cei de la ZF recomanda schimbul doar prin METODA GRAVITATIONALA.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Salut,

oricum faci operatiunea, tot vor ramane impuritați pe undeva, ideal ar fi sa faci schimbul, sa rulezi o perioada si apoi sa golesti si sa pui din nou ulei nou, dar asta e o operațiune costisitoare, nu e la indemana oricui.

Vei vedea oricum la schimbare daca are rost sau nu sa faci asta in funcție de cat de murdar este uleiul.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.