Jump to content

Probleme clima G30


Crysis21

Recommended Posts

10 hours ago, branevl said:

Clima normala am eu, nu am pe spate . Si eu si inca un prieten cu aceeasi clima aveam aceeasi probleme, identice, amandoua 2017, dupa ce am inchis gura de aer merge perfect clima.

hehe acum inteleg de ce m-ai intrebat in aria masinii mele.

Sa stii ca eu nu am problema asta si a mea tot clima normala este pe un G30 din 2018

Acum ce am observat este ca la drum lung daca o tin pe auto raceste dar parca dupa ceva timp simt nevoia de mai mult debit de aer rece.

Dupa cateva sute de km cresc intensitatea ventilatorului pe la jumatate si devine ok.

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2022 at 8:54 AM, raduron10 said:

Ca o rezolvare temporara ai putea sa alegi tu zonele sus si mijloc si in felul asta ar trebui sa bage doar rece.

Oricum e tare ciudata clima la G30 si mi se pare mereu ca nu face fata, de multe ori merg cu MAX A/C numai ca sa simt ceva aer rece, poate sunt eu mai sensibil la caldura.

Pai asta e problema , daca dau pe mijloc si jos pe modul manual ca altfel nu merge pe mijloc baga frig dar pe jos baga aer de afara , daca baga 30 grade pe jos degeaba baga ea 12 grade pe mijloc, iar daca selectez mijloc si sus baga tot cald pe jos

Edited by adriangeana
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/25/2022 at 12:24 AM, adriangeana said:

Salut , vin si eu cu o întrebare si o poveste , am  bmw G30 2017, a venit vara cand dau drumu la clima intre 18-22 grade baga rece pe sus si la mijloc în schimb pe jos baga cald. Am fost la reprezentanta , au verificat si m au aburit ca e normal , mi-au demonstrat ca pe la mijloc vine o temperatura de 5 grade , in fine m-am reintors la reprezentanta cu aceasi problema , au vb cu aia în germania au facut resoftare si tot nimic , au modificat nu știu ce parametri si tot așa , a rămas ca au deschis nu știu ce caz si ma anunta ei cand primesc răspuns de la nemți. S a mai lovit cineva de tampenia asat , sunt nevoit sa merg cu clima la minimi deoarece în aceste condiții nu mai baga cald pe jos baga la  temperatura de afara. Oricum ar fi se face o cloceala în masina .dacă cineva s a mai lovit de situația asta si a rezolvat o va rog sa mi spuneți și mie cum ? Multumesc!

Salut. Aceeasi problema o am si eu. Astazi am fost la reprezentanta. Au zis ca totul functioneaza in parametrii, deci pt ei este normal. Ca masina ar avea clima activa (optiune extra) si altceva nu au ce sa ii faca. Au modidicat din calculator la picioare sa bage cu 3 grade mai putin. Ei nu vor sa inteleaga sau sa creada ca efectiv frige cand mergi mult cu masina. Daca ai rezolvat intre timp zi si mie.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare

Aceeasi problema o am și eu la g30 2017, de acum doi ani când am cumparat-o mi-am bătut capul cu fantele de aerisire, dar nu am simțit sa imi bage aer cald doar ca nu ar face fata și nu își reglează singura viteza aerului.

De exemplu la mașinile anterioare E90 și F30 clima a stat tot timpul pe auto și reglajul era doar din rotita cu roșu și albastru un funcție de anotimp.

De precizat ca am ținut tot timpul fantele  lăsate in jos (sa nu imi vina aerul in fata) și era totul perfect pana la g30, dacă dau fantele in jos e nenorocire…te coci.

Cum ați zis și voi mai sus rezolvarea e de la fante dar eu am văzut la a mea ca dacă le las sa bage aerul drept sau dacă le dau in sus funcționează cum trebuie, pana acum nu am închis-o, dar o sa încerc zilele astea sa văd dacă e diferența.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/24/2019 at 3:47 PM, Crysis21 said:

Da, l-am schimbat. Si inainte mergea prost clima, dar se rezolvase dupa un update de soft. Dupa schimbarea panoului am mai facut o resoftware generala pentru bluetooth.

 

@edit daca pui clima pe 16 grade si o lasi sa mearha un minut, daca ridici apoi la 22 la picioare iti baga instant aer fierbinte iar in bord continua sa bage aer recw, dar cu intensitate mica? La mine asta face. Upper body temperature este la jumatate.

 

On 6/25/2019 at 2:12 PM, edit said:

am reverificat. totul e ok la mine. am pus climatizarwa si jetul de arr in tlste pozitiile

 

ceea ce voiam sa spun cu lenevitul, este faptul ca, desi normal sa scada viteza ventilatorului in timpul folosirii instalatiei pe auto, la un moment dat, in masina se incalzeste, iar climatizarea nu stie sa creasca viteza ventilatorului si trebuie sa intervin.

ulterior, evident facandu-se prea rece, iar trebuie sa intervin. si tot asa, parand ca nicicum nu pot potrivi climatizarea conform cu situatia.

asta incercam sa zic cu faptul ca mereu sunt necesare reglaje. Daca las totul pe auto, nu e ok

 

On 6/25/2019 at 2:25 PM, Cristian.O said:

DacĂŁ ĂŽmi permiți o glumĂŁ: "Doamne ce bine cĂŁ nu-mi permit g30!"😂😂😂

Sper sa gĂŁsești rezolvare pt aceste neplĂŁceri 🙂

 

On 6/25/2019 at 4:52 PM, Crysis21 said:

Rotita cald rece s-a mutat in meniul iDrive. La seria 7 e tot pe bord, dar sub forma unui display cu touchscreen foarte simplificat.

 

Am luat masina de la reprezentanta. Mi-au spus ca s-a facut resoftare generala (a 5-a pe anul asta), iar pe langa asta au trebuit sa reprogrameze vaporizatorul de aer. Mi-au spus ca unele modele, au venit configurate gresit... Am mers cu ea cam o ora prin oras, e drept fluxul de aer a ramas constant rece, inclusiv la picioare. Fluxul e tot la fel foarte puternic pe tunelul central, dar regland din rotite ajungem la o intelegere. Cel mai important, nu a mai bagat aer cald la picioare, urmeaza sa vedem la primul drum mai lung cum se va comporta.

 

Nu exista parbriz termic la G30. Doar la seria 7. Au cautat impreuna cu mine, singura optiune este cea de Individual Sunshade Glazing, ce reprezinta un amarat de parasolar. In G30, pozitia la volan e difereta de F10 si cumva esti mai expus razelor ce strabat prin parbriz. Inca un lucru ce merita mentionat, este ca plafonul in sine este tare prost izolat, deoarece este fierbinte atunci cand pui mana pe el. Nu tin minte sa fi patit asa la vechea masina.

 

Din pacate, singura solutie pentru un comfort termic, ramane aplicarea de folii. Voi alege probabil Llumar Air 80 pentru geamurile fata si voi monta parasolarul de la BMW ca prim pas.

 

 

@edit multumesc ca ai verificat. La mine clar era o problema. Dupa ce am luat-o, am mers cu 22 de grade in oras fara sa intervin la ea. Pentru prima data.

 

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Viper05 said:

 

20230715_095026.thumb.jpg.2a93a7a9bfeec4364a0286971fea912c.jpg

Atat poti domnul responsabil cu bulling aici!?

De ce nu te dai la mine.. cu afirmatii bune sa cadem pe spate!?

(Baiete, dace ceva ce urasc visceral e ca cineva se ia de altcineva pur si simplu aiurea. Numai pentru ca, cel de al doilea, incepator nu stie mare lucru in domeniu...

Mare atentie..)

3282 la 1...

Cum iti zici!? Vipera? 🙂 Cand ai peste 3000 de postari 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Viper05 said:

Bimmer calm, nimeni nu se ia de nimeni inafara de tine , tu esti cel care are treaba cu mine, 🤗

Eu sper doar sa iasa ceva bun din mica noastra discutie de aici.. :offtopic:

TU i-a rspuns LUI in sens de batjocura, e clar, nu o da cotita. E asa degreu de acceptat de o vipera ca tine; probabil ca da, ca asa functioneaza la vipere mintea.. 🤡

Nu am treaba cu tine, persoana ta (mai degraba mintea ta..) am treaba cu lucrurile fara sens, adica complet fara sens. Sunt atatea alte lucruri bune pe care le putem incerca.. numai sa ne aratam ..fascinati, cand nu e cazul, nu e de ARATAT.

..De unde stii ca omul a incercat sa zica ceva si nu i-a reusit si a renuntat..?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare tuturor, din martie 2023 am un g30 și mă lupt cu problema de climă cald la picioare și rece în rest. Până la urmă a găsit cineva rezolvare clară și sigură ? 
sunt în Franța cu mașina și reprezentantele mă termină psihic spunând ca totul e ok cu mașina; am acum un 530e hybrid si face la fel clima…. Innebunesc

va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și va cer scuze dacă postul meu e greșit sau deranjează. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.