Jump to content

achizitie f30 2017-2018 diesel


hailie

Recommended Posts

Salutare,

 

As dori sa achizitionez un f30 diesel din 2017-2018 dar as dori mai multe sfaturi catre ce ar trebui sa ma indrept..

 

Tin sa mentionez ca vreau sa folosesc masina la distante lungi - Europa(calatorii) si foarte putin in oras, buget maxim 25.000 euro.

 

Care sunt mai bune, rezistente si economice - 316D, 318D sau 320D? daca intri la specificatii , consumul ar fi de maxim 4.5 sau 5L/100 km urban/extern

 

Am 3 optiuni :

 

1. bmwusedcars.ro ,12/2017 fabr, 24.200 km + 1 an garantie sau 100.000 km + extindere garantie 2 ani ( 3200 lei) - 21.580 euro + tva

 

https://bavariaused.com/masini/bmw-318d-advantage-a084986-f30

 

2. mobile.de, 18.000 euro (tva inclus), 102.000 km,07/2017, nu stiu sigur daca are vreo garantie ,  3,5 l/100km (extra-urban)

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=277972610&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=8&maxFirstRegistrationDate=2018&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&usage=USED&searchId=66cedee3-f0d4-cfc9-5c00-0354aff91798

 

 

3. sau sa licitez pe carsontheweb si sa iau prin firma, deducere tva.

 

 

Initial am vrut sa optez pentru o toyota sau A180d (2017).

 

La mercedes am facut ieri un test drive cu un A180D 2017 de 109HP si cand am condus-o ma simteam ca intr-un tractor pe toate modurile de condus - confort, sport si eco, nu mi-a placut deloc comparativ cu E90 ul meu 320i din 2006, diferenta de la cer la pamant..

 

Iar la toyota nu am facut test drive, trag de ei de 2 luni .. voiam sa iau hybrid CHR dar am inteles ca e mai mult de oras, ca si Auris si corolla noua.

 

Multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

La Toyota vei astepta cateva luni, au termene foarte lungi de livrare, mai pentru toate masinile hibrid, inclusiv noul RAV4. Un prieten bun a dat avansul inca din Aprilie, iar masina (RAV4) vine in Septembrie. La drum lung si viteza de autostrada, hibridul are un consum relativ ridicat. CHR-ul se vinde ca painea calda, iar SH-urile au ajuns la preturi aberante.

 

Cam "subtire" modelul de la Bavaria used pt 25k euro, iar scaunele standard nu sunt cea mai potrivita alegere pentru calatoriile lungi. Are insa avantajul uzurii reduse si al pachetului de service/repair inclusive.

 

F30-ul meu ( cu anvelope runflat) mi se pare zgomotos pentru calatorii lungi, desi am facut in ultimul an 2x Italia si 1x Austria...Am avut anterior o Honda Accord 2.0 benzina...era de la distanta mult mai liniste in masina. Silentios mi s-a parut si A4 2.0 tdi de 150 cp ,am condus unul recent cam 700 de km si am ramas placut impresionat de insonorizare.....probabil tractiunea fata face diferenta.

Pentru drumuri lungi as opta pentru niste scaune bune, niste faruri performante, ceva line assist si cruise control adaptiv (la F30 ACC-ul simplu nu e si adaptiv)...

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

Pentru drumuri lungi un A4 ar fi o optiune mult mai buna. F30 este inferior la confort, materialele din interior, antifonare (atat fata de motor cat si de zgomotul de rulare si vant), sistem audio standard, scaune standard, spatiu interior si cred ca lista poate continua. Evita cutia multitronic (CVT) deoarece nu este nici fiabila nici eficienta dpdv al consumului.

Nici eu iti recomand vreun hibrid pentru drum lung, nu au consum asa bun. Daca vrei neaparat Bmw pentru drum lung te poti orienta catre F10 dar si costurile de intretinere vor fi mai mari (atat fata de A4 cat si de F30)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu Auris am mers eu - modelul 2017, nu cel cu motorizarile noi care ar trebui sa apara pe modelul de anul asta (nu-mi dau seama de pe site-ul toyota cu ce generatii de motoare sunt la masinile noi). In orice caz, nu e pentru drumuri lungi. E foarte zgomotoasa la viteze de autostrada si in plus motorul nu trage cum ar trebui. E90-ul meu e mult mai bun la capitolul asta. Intr-adevar, in oras consuma foarte putin - cam 6% in Bucuresti. Ca masina de oras e ok, dar fara fapte de vitejie. Si daca o calci se aude destul de tare motorul.
Link to comment
Share on other sites

Salut, daca vrei sa mergi mai mult la drum lung eu zic sa nu iei 316 sau 318.. Nu cred ca vei avea suficienta putere.. As lua 320 macar

 

Si daca iti iei din Germania, e de preferat sa iei de la dealer neamt, nu turc, arab etc.. Eventual reprezentanta ar fi si mai bine.. (316-le aratat de tine e la dealer turc).. Totusi sunt o gramada de bani, nu merita sa risti..

 

De asemenea, la banii astia e pacat sa o iei fara optiuni..

 

Uite cateva exemple:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=280673843&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=130000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=5&scopeId=C&sfmr=false&searchId=11d38d40-204c-cd06-18c0-6e9bc4ec6db1

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=280544599&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=130000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=7&scopeId=C&sfmr=false&searchId=a7266dd3-5742-c568-71aa-82249765fe1d

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=279466243&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=130000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=7&scopeId=C&sfmr=false&searchId=a7266dd3-5742-c568-71aa-82249765fe1d

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=275294679&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=130000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=8&scopeId=C&sfmr=false&searchId=6ddec428-2c84-465e-2dd4-9a4b545abd2c

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=279881348&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=130000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2017&pageNumber=9&scopeId=C&sfmr=false&fnai=next&searchId=e7ff0f24-2b6f-a4d3-a285-5cec16aa4c00

 

 

Intre Auris, A4 si Seria 3, as merge pe Seria 3.. Aurisul nu trage la drum lung, are interior anost, iar A4 e un fel de VW/Skoda cu alta sigla..

 

Daca ai cum sa maresti bugetul si vrei ceva mai fiabil, as lua Toyota Camry 2.5 hybrid, pleaca undeva de la 30 si ceva de mii noua.. Peste 1-2 ani probabil se vor gasi la 20 mii second hand..

 

Sau si un Mercedes C220 gasesti super bun la bugetul tau, daca iti place.. Multi zic ca motoarele diesel ar fi mai fiabile decat cele de pe BMW.

Edited by AndreiL
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca stii ce vorbesti, inseamna ca stii de asemenea ca Matrix e LED , nu xenon. Eu personal nu sunt de acord cu afirmatia ta ca e peste, dar fiecare cu parerea lui.

 

A4 b9 este peste f30, cum este si normal dealtfel, fiind model mai nou. Daca e vorba de b8 cu facelift, sunt cam la fel cu plusuri si minusuri.

 

Link to comment
Share on other sites

Fiecare cu perceptia lui. Eu cu Audi nu ma impac, nu imi prea place nimic la el, atat interior cat si exterior, exceptand AID, in varianta full sisemnalizarea dinamica. Masina este setata mai pe comfort, din punctul meu de vedere, comparand motorizari similare, 190 de cai, quattro vs xdrive si automata. Poate si faptul asta il face sa nu ma atraga atat de mult
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu nici mie nu imi place Audi A4 2017 si nici 2018, nu aduce multe imbunatatiri.. raman la bmw , mai sus a dat cineva cateva modele de bmw touring sau break.. nici astea nu imi plac.. f30 berline sau 120i sau 120 d.. diferenta de consum nu e asa mare intre ele..

 

Eu am un 320i care consuma 12-13 in oras, sub aceste valori nu scot.. in afara daca mergi frumos cu ea si pe autostrada 120-130 kmh am consum de 7.5 - 8%

Link to comment
Share on other sites

Cum ziceam, am condus recent un A4 modelul nou, 2.0 TDI 150 CP cutie automata, dotari medii, destul de mult (700 km) incat sa-mi fac o parere. Avion frate, e la ani lumina fata de F30-ul meu si mi s-a parut si peste G30 (are un prieten). 150 de cai de Audi sunt mai puternici decat 190 de BMW, iar pe curbe am depasit Subaru WRX, EVO X, TypeR..jale, xDrive-ul e fix pix. Matrixul lor e Led ca lumea, nu lanterne chioare ca la mine, pana si pielea maro de pe A4 e mai misto, ca de pe fundul unei dansatoare de Salsa nu coniac rĂŁsuflat. Din pacate am inteles ca se gasesc greu, la Audi se vand cu spaga...

 

Acest post este o gluma si trebuie interpretata ca atare.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru drumuri lungi, poti deocamdata sa scoti din calcul orice hybrida, si in special cele din grupul toyota, lexus...toate fac ca masina de spalat/avion la acceleratii puternice (nu stiu daca e din cauza insonorizarii/motoarele ce functioneaza pe ciclu atkinson sunt mai galagioase), plus combinate cu o cutie tip CVT sunt cam moartea pasiunii.

 

La bugetul tau, cred ca diferente de 0.5 litri/100 intre diverse modele nu sunt atat de importante, daca vrei o masina de plecat in concedii vei dori masina ce va avea scaunele cele mai confortabile (aici depinde de tine, de morfologia ta, sunt persoane care adora scaunele moi, altele pe cele ferme/bine profilate), apoi vei dori un model cat mai silentios (zgomotul devine obositor), faruri cat mai bune , spatiu interior, protectie termica, etc....

 

fa test si tu cu seria 3, A4, c class, eventual mazda 6, vezi care iti face cu ochiul, apoi cauta o masina cat mai nou/raport dotari pret satisfacator/garantie, etc.....cel mai bine e sa iti cumperi masina pe care o doresti tu, si care te va servi pe tine.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta un mercedes w205, C220 sau C250, ai sa fii surprins placut, diferenta mare intre F30 si W205..La drum lung, e altceva,mai ales daca prinzi cu suspensie Airmatic. Eu am trecut de la bmw la mercedes de curiozitate.. nu imi pare rau deloc, urmatoarea tot mercedes va fi..

Sau un audi a4 B9, peste f30.. parerea mea.. le-am incercat pe toate, nu vorbesc din auzite.Daca tot vrei bmw, cauta macar un 320d :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia un F30 320d de 190 cp,eventual un sportline,sa aiba faruri cu led si climatronic,daca esti impatimit la muzica sa aiba si HI-FI sau HK.Nu te gandi la AUDI A4 ,nici nu se compara cu un BMW.Daca vrei sa ai niste luminite si o masina de kkt poti sa iei AUDI.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ce ziceti de motorul asta - BMW 318d Advantage - A084785-F30 - 12/2017 , B47 motor

 

Cod: A084785-F30

An fabricaĂžie: 12/2017

Prima ĂŽnmatriculare: 02/2018

Kilometraj: 25.330 km

Capacitate cilindricĂŁ: 1995 cmc

Putere 150 CP [110 KW]

Tip combustibil: motorinĂŁ

Cutie de viteze: automatĂŁ

Clasa de poluare: EURO6

Link to comment
Share on other sites

ce ziceti de motorul asta - BMW 318d Advantage - A084785-F30 - 12/2017 , B47 motor

 

Cod: A084785-F30

An fabricaĂžie: 12/2017

Prima ĂŽnmatriculare: 02/2018

Kilometraj: 25.330 km

Capacitate cilindricĂŁ: 1995 cmc

Putere 150 CP [110 KW]

Tip combustibil: motorinĂŁ

Cutie de viteze: automatĂŁ

Clasa de poluare: EURO6

Toate modelele de seria 3 F30, produse dupa anul 2015, sunt echipate cu acelasi tip de motor, B47, oferit in diverse trepte de putere (316d, 318D, 320d)-cauta si tu pe forum (search , dreapta sus), sa vezi impresii despre acest motor; eu cunosc persoane care sunt arhi-multumite de motoare de 100 cp, la fel cum cunosc persoane care detin motoare ce se apropie de 300 cp, si asta la masini de zi cu zi, si tot si-ar dori mai multa putere; in principiu, toate motoarele ajung sa ruleze la 130 km/h, cu consumuri decente, acum depinde foarte mult de tine ceea ce iti doresti, iar motorul este doar o componenta a unei masini, mai sunt foarte multe pe langa.

Link to comment
Share on other sites

Toate modelele de seria 3 F30, produse dupa anul 2015, sunt echipate cu acelasi tip de motor, B47, oferit in diverse trepte de putere (316d, 318D, 320d)-cauta si tu pe forum (search , dreapta sus), sa vezi impresii despre acest motor; eu cunosc persoane care sunt arhi-multumite de motoare de 100 cp, la fel cum cunosc persoane care detin motoare ce se apropie de 300 cp, si asta la masini de zi cu zi, si tot si-ar dori mai multa putere; in principiu, toate motoarele ajung sa ruleze la 130 km/h, cu consumuri decente, acum depinde foarte mult de tine ceea ce iti doresti, iar motorul este doar o componenta a unei masini, mai sunt foarte multe pe langa.

 

Atentie, toate dupa august 2015. Mai sunt cateva exceptii, ce au tot N47 si prin septembrie/octombrie.

Iti dai seama ca e facelift dupa farurile de ceata si stopuri ca sunt cu alt tip de led, dar si dupa forma ecranului multimedia.

PS: Trebuie sa te informezi si daca e Euro 6, 6C, 6D cu sau fara AdBlue.

Edited by g.popovici
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.