Jump to content

achizitie f30 2017-2018 diesel


hailie

Recommended Posts

De unde este mai ok sa o cumpar, reprezentanta, mobile.de, samsari :))) , romania... cum imi dau seama ca firmele care vand masini pe mobile.de sunt de origine turca sau araba?

Iti recomand marii dealeri din De care ofera si garantie.

Preturile s ceva mai sus dar merita.

Eu am luat o pe a mea cu 2 ani garantie, masina avea 50k km.

Link to comment
Share on other sites

Care sunt mai bune, rezistente si economice - 316D, 318D sau 320D? daca intri la specificatii , consumul ar fi de maxim 4.5 sau 5L/100 km urban/extern

 

 

Daca discutam strict de consum, diferenta intre 316d, 318d si 320d e irelevanta comparand cu pretul de achizitie. Chiar daca exageram si luam in calcul o diferenta de ~1l/100km rezulta un cost aditional de putin peste 1000e la 100.000km.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am inteles de la un mecanic ca F30 pe benzina dupa 2012 au injectia directa si se infunda injectoarele de la srapnelul de la pompa de lubrifiere.. asa am inteles..stiti ceva? si ca toate diesel-urile dupa 2008 au distributia in spate..si se rupe in mers din cauza ca sunt foarte proaste..

 

Cat costa manopera pentru schimbul de distributie pe diesel? din ce stiu daca e pe spate, se ridica motorul si se schimba distributia..

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

cine compara F30 cu Audi B9 sa schimbe F cu G ca sa fie aceeasi generatie. :hyper:

 

bineinteles, tocmai de aia A4 B9 este net superior lui F30.

felul cum este construit la interior A4 fata de F30, nu are sens a fi dezbatut. Silentiozitatea, confortul.

 

A4 si seria 3 nu prea se suprapun la generatii de modele, intre generatiile lor existand mereu diferenta de 3 ani. A4 a aparut in 2015, noul seria 3 in 2018...trebuie dpmdv sa ai o problema(asta ca sa nu ma exprim altfel) ca sa alegi in situatia aceluiasi pret si acelorasi dotari+km A4B8 in dauna lui F30, apoi F30 in dauna lui A4B9 si A4B9 in dauna lui G20, insa exista si astfel de clienti, de regula fanboys desprinsi de realitate.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e vb de putere.. doar ca B47 este urmatorul motor dupa n47..

 

Daca te hotarasti la BMW, recomand 320d LCI - the best of the best :) ... cumparata acum un an si ceva de la reprezentanta cu 2 ani garantie si 72000km an 07/2015, EURO6 fara AdBlue! Am ajuns acum la 92000km, si am facut recent doar schimbul de ulei motor + lichid frana si toate filtrele ! Masina merge ca noua. Intre timp am reusit sa codez toate optiunile ascunse printre care si cea mai adevarata Sport+ cu Launch Control. ( program gratuit E-Sys/BMW AiCode + cablu ENET )

 

Sincer, daca cumperi o masina ingrijita ( gen reprezentanta ) nu vei avea absolut nici cea mai mica problema.

 

Bafta in alegere !

 

EDIT1:

 

Am uitat sa specific si consumul mediu pentru acesti 20000km, la mine arata inainte de a face codingul zilele trecute o medie de 6.8l/100km - eu zic ca nu-i rau deoarece am mers 100% in modul sport, dar putin mai mult de 10000km au fost pe autostrada !

 

EDIT2:

 

Un singur minus as avea la aceasta masina : la viteze mai mari de 150/160km trebuie sa dai muzica putin mai tare in masina, sau vei fi putin deranjat de zgomotul antifonarii precare !

Edited by pedro_nr1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.