Jump to content

MYX 7 seria 6


Myx

Recommended Posts

total altceva :D cred ca acum seara e o placere sa o conduci.

Da , s-a schimbat total kitul asta are 2 culori ,cea cum am eu si albastru ,am testat cu ambele si tapiseria alba arata mai bn asa decat o lumina rece. Il tin dimat de la bord si e o atmosfera f placuta si eleganta . La F10 il tin pe albastru si e ok la tapiserie neagra .

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca exista -problema e sa gasesc persoana care are si face montajul;din acest motiv am intrebat de pret pe ,,Myx,,

Montajul in Buc la.Am customs , singurii in care am.incredere sa desfaca fetele de usi cu cea mai mare atentie fara sa rupa ceva sau sa zgarie.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto masina!

Ma bate gandul si pe mine sa trec la un seria 6, dupa ce ma satur de 4.

 

Sa te bucuri de ea!

 

Si avem prima modificare , ambilight care si la seria 6 era penal de slab si monoton , dadea o atmosfera ciudata . oficial nu este nici un retrofit pt seria 6 , am rascolit tot netul si am inteles apoi de ce nu exista , montajul a fost unul fff dificil si a durat aprox 6 ore , am fost la un pas sa renunt ,s-a scos ambilight cu suportul care e f bine bagat in tapiserie , sub piele si pt a nu provoca alte daune s-a lucrat milimetric . In final baietii de la Am customs au facut o treaba perfecta dupa multe reglaje intensitate si pozitie a benzilor de led care provin de la un kit de f10 ,ciudat ca la o masina 2015 nu au facut un ambilight competitiv daca tot l-au instalat , un led care scadea pana la finalul benzii imi pare din filme proaste asa ca asta e rezultatul final acum de care sunt super multumit . Ce vedeti este intensitatea maxima care se poate regla din bord .uUrmeaza tipsuri de 650i, cele dreptunghiulare si difuzorul aferent . i-am infoliat si farurile in folie protectie , m-am gandit ca poate ajuta la vreo piatra mai nebuna

 

 

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.30_zpszo7mdbku.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.29_zps457rjmgt.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.23_zpsfppwah5z.jpeg

 

Asta caut si eu pt F36... Mi se pare de doi lei ambilight-ul ala standard, abia daca se observa si culoarea e boring.

Imi poti da un pm sa-mi spui de unde ai luat kitul, pls? De montat, am inteles ca la Am customs.

 

Merci mult, dau o bere-doua-trei :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie cautat kit pt F36 daca vrei un montaj facil , momentan exista pt F10 ,F30 cauta aliexpress si ebay ,in.principiu sunt aceleasi ,daca nu exista va trebui sa iei un kit de F10 si sa adaptezi montajul cum am facut eu la 6 , rezultatul unui efort considerabil ,nu cred ca Am custom se mai baga la montajul unui kit nededicat . Daca esti din buc ne putem intalni ,mai am banda led ramasa si pt teste poti incerca la o usa . In principiu trebuie sa vezi ce pozitie ai la ambient actual si daca poate fi scos usor , practic pt iluminarea asta ai nevoie de minim 0,6 cm ca lumina sa fie dispersata si nu proiectata in puncte ca un pom de craciun . Daca nu ai adancime nu iese treaba , teoretic ai dar trebuie vazut ce pozitie ramane dupa ce e scoasa bagheta actuala . Poate e mai usor ca la mine .de bere nu e nevoie ;) Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Trebuie cautat kit pt F36 daca vrei un montaj facil , momentan exista pt F10 ,F30 cauta aliexpress si ebay ,in.principiu sunt aceleasi ,daca nu exista va trebui sa iei un kit de F10 si sa adaptezi montajul cum am facut eu la 6 , rezultatul unui efort considerabil ,nu cred ca Am custom se mai baga la montajul unui kit nededicat . Daca esti din buc ne putem intalni ,mai am banda led ramasa si pt teste poti incerca la o usa . In principiu trebuie sa vezi ce pozitie ai la ambient actual si daca poate fi scos usor , practic pt iluminarea asta ai nevoie de minim 0,6 cm ca lumina sa fie dispersata si nu proiectata in puncte ca un pom de craciun . Daca nu ai adancime nu iese treaba , teoretic ai dar trebuie vazut ce pozitie ramane dupa ce e scoasa bagheta actuala . Poate e mai usor ca la mine .de bere nu e nevoie ;)

Merci mult, o sa analizez treaba si revin. Da, sunt din Bucuresti.

O alta optiune ar fi sa codez cu bimmercode intensitatea luminilor ambientale. Din ce am inteles, se poate obtine o lumina foarte intensa, insa raman variantele de culoare din fabrica (Classic si Sport).

Link to comment
Share on other sites

Merci mult, o sa analizez treaba si revin. Da, sunt din Bucuresti.

O alta optiune ar fi sa codez cu bimmercode intensitatea luminilor ambientale. Din ce am inteles, se poate obtine o lumina foarte intensa, insa raman variantele de culoare din fabrica (Classic si Sport).

 

Nu obtii nimic prin codare - led-urile originale sunt duse sau sunt de doi bani. Am incercat eu pe F10 .

Si kit-urile after-market au tot doua culori portocaliu-bleu , daca nu pui cumva o tiganie cu telecomanda cu 50 de culori.

Link to comment
Share on other sites

Daca il.codezi va fi f luminos exact unde e ledul si atat ,e f proasta solutia ,nu i-a dus capul sa puna 3 leduri in plus ..bmw un pas in urma mereu ,abia de la G au gandit cu creierul solutia si ai vazut cum au facut altii.. Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Și pe asta o personalizezi cu gust :sorcerer:

 

Aștept un feedback dupĂŁ schimbul de ulei la cutie.

 

109 400 km schimb ulei cutie Automatico , au intrat 5 L ulei ZF prin metoda gravitationala , uleiul nu arata rau , nu era f negru , usor inchis la culoare cred ca normal deci tind sa cred ca pana la aprox 120k km ar fi ok poate si ceva mai mult. Pilitura normala pe magneti . Totul ok ca si data trecuta . :thumbsup: I-am schimbat si becurile pt marsarier , vede ceva mai bine acum in intuneric , cumva parca la f10 camera spate vedea mai bine in intuneric , posibil proiectia luminii sa fie altfel la F06 . In fine .

 

 

WhatsApp%20Image%202019-08-10%20at%2000.42.29%202_zpsk8nqeaxs.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-10%20at%2000.42.30_zps4vjh7mwy.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-10%20at%2000.42.29_zpsuei2gaf6.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-10%20at%2000.42.30%201_zps5y3z8bls.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-10%20at%2000.42.30%202_zpskk1q16ce.jpeg

Edited by Myx
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte elegantĂŁ mașina, sa te poarte sanatos :thumbsup:

La Automatico am schimbat și eu uleiul la cutie pt E46. Deoarece cu F31 ma apropii de 110.000 km am cerut o oferta și mi s-a propus schimb total de ulei cu mașina de flush.

In cazul tĂŁu ai decis metoda gravitaționalĂŁ, recomandata și de ZF ĂŽntre 80-120k km, ai considerat cumva și schimb total?

Link to comment
Share on other sites

Foarte elegantĂŁ mașina, sa te poarte sanatos :thumbsup:

La Automatico am schimbat și eu uleiul la cutie pt E46. Deoarece cu F31 ma apropii de 110.000 km am cerut o oferta și mi s-a propus schimb total de ulei cu mașina de flush.

In cazul tĂŁu ai decis metoda gravitaționalĂŁ, recomandata și de ZF ĂŽntre 80-120k km, ai considerat cumva și schimb total?

 

am vb si cu ei , in general metoda de flush total se recomanda cand ai depasit serios intervalul de schimb , eu estimez ca daca la 109k uleiul era destul de curat mai rezista 20-30 k . Deci dupa 130-140 k km ai putea sa consideri schimb total. La un schimb normal de ulei merge si gravitational , eu urmatorul l-as face pe la 160 k km daca mai e masina la mine

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de ea, vad ca si sonorizarea e ce trebuie! :)

Cochetam si eu cu gandul la 6 gran coupe, arata aproape la fel de bine ca cel in 2 usi.

Insa am fost socat de cat de joasa e (E92-ul are ride height mai mare si cu toate astea a trebuit sa il ridic cu 2cm ca sa pot intra in garajul subteran) - era prea mult de ridicat, cred ca nu mai arata bine.

 

Am ramas pana la urma pe G30 540i xD care are 51.5mii acum si vad ca te pricepi bine la ce uleiuri trebuie schimbate.

Pana acum credeam ca uleiul se schimba doar la motor si cutie.

Ai idee care e schema de schimb, ce trebuie schimbat la cati km? Vad ca trebuie sa schimb la cutia de transfer, dar oare trebuie sa schimb si la diferential / cutie viteze?

La diferential nu am schimbat niciodata la E92 si presupun ca aceasta cutie de transfer e doar la automate.

 

Edit:

Din ce deduc din threadul tau:

ulei cutia de transfer la 50-60k

ulei cutie viteze automata 100k

ulei diferential ???

mai e vreun alt ulei pe langa cel de motor?

apropo de asta, nu prea sunt fanul la schimb ulei la 2 ani si 30k km cum recomanda BMW la a mea, tu cum o sa procedezi la a ta?

Edited by flo_sb
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa! Sa te poarte sanatos si fara incidente! :D

 

Cum te intelegi cu tapiteria alba? Nu este greu de intretinut?

Cand cautam masina, am gasit variante cu astfel de tapiterie dar mi-a fost mereu teama de cum se intretine.. mai ales ca sunt tipicar si la orice urma imi doresc sa o rezolv cat de rapid. :)

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa! Sa te poarte sanatos si fara incidente! :D

 

Cum te intelegi cu tapiteria alba? Nu este greu de intretinut?

Cand cautam masina, am gasit variante cu astfel de tapiterie dar mi-a fost mereu teama de cum se intretine.. mai ales ca sunt tipicar si la orice urma imi doresc sa o rezolv cat de rapid. :)

 

tapiseria alba e parte din zenul masinii ca sa spun asa . Daca stau sa ma gandesc e ce m-a atras pe langa altele eu fiind satul de negru mai ales in combinatia cu plafon negru si in cazul asta fara trapa ,un minus al masinii pe care l-am mai mentionat . Sunt dotat cu tot ce se poate pt ea , cleaner de la agresiv la low si balsam in 3 etape . Practic la sofer partea lombar e cea mai expusa acolo ai mereu o colorare de la curea si risti uzura prematura , partea buna e ca ce nu se duce la cleaner dispare la vopsit , am expus in topic solutia si e una chiar f ieftina , probabil as gasi una si mai ieftina daca as gasi un kit dedicat pt pielea asta . Care e un alb oister deci nu un alb imaculat , are o tenta spre crem f putin . Asta e ultima achizitie pt piele si e f buna . Am sa fac o poza cu tot ce a pt ea . Avantajul e ca la 100k km masina e totul impecabil , singurele probleme au fost cele care m-au dus la revopsit . Ca si intretinere o sterg cu un cleaner low saptamanal si o aplicare balsam cu filtru UV , o face mai moale si mai elastica . Asta e ce folosesc acum de la meguiars o aplicare saptamanala .

 

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.57%201_zpsflbam51b.jpeg

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de ea, vad ca si sonorizarea e ce trebuie! :)

Cochetam si eu cu gandul la 6 gran coupe, arata aproape la fel de bine ca cel in 2 usi.

Insa am fost socat de cat de joasa e (E92-ul are ride height mai mare si cu toate astea a trebuit sa il ridic cu 2cm ca sa pot intra in garajul subteran) - era prea mult de ridicat, cred ca nu mai arata bine.

 

Edit:

Din ce deduc din threadul tau:

ulei cutia de transfer la 50-60k

ulei cutie viteze automata 100k

ulei diferential ???

mai e vreun alt ulei pe langa cel de motor?

apropo de asta, nu prea sunt fanul la schimb ulei la 2 ani si 30k km cum recomanda BMW la a mea, tu cum o sa procedezi la a ta?

 

Eu nu am probleme de inaltime cu ea , intra , iese usor din parcarile subterane din malluri , cam acolo e testul . Provocarea e la borduri pt ca are botul ascutit si m-am obisnuit acum cu proportiile masinii , era buna o camera frontala la optiunea asta de surround view . Incerc sa fiu mereu atent si rareori grabit . fata de F10 e o diferenta la inaltime , vezi poze , probabil mai jos de atat ar fi riscant la bumpere sau cocoase asfalt . Masina asta are un aspect deosebit , imi place f mult linia laterala care continua pana la usa spate si face trecerea dintre botul frumos si spatele absolut superb , n-ai cum sa confunzi 6 cu 3 5 7 . E alta linie si prezenta , fata de seriile actuale unde difera doar marimea .

la uleiul diferential uleiul se schimba la 100k km . urmeaza sa le schimb si eu . La uleiul motor max 12k . Faci tu revizii separat chiar daca ai garantie . Intervalul de 30 k e facut pt flote , ai o flota cu 30 masini si vrei sa faci economii la costuri, doar BMW face o economie aici si e cel mai castigat , in nici un caz clientul care scuteste cateva sute de E

 

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.57_zpspvikowne.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.56%203_zpscim2wowh.jpeg

 

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.56%202_zpsdsyyhl1t.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.56_zpsewefbaxv.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-11%20at%2015.14.56%201_zpsoljmfqbo.jpeg

Edited by Myx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ca si intretinere o sterg cu un cleaner low saptamanal si o aplicare balsam cu filtru UV , o face mai moale si mai elastica . Asta e ce folosesc acum de la meguiars o aplicare saptamanala .

 

O sa o studiez si eu. Tot de la ei folosesc si eu pentru hidratare, dar aceasta varianta. O mai am si pe cea din dreapta pentru curatare. In general hidratez saptamanal si pe cea de curatat cam o data pe luna sau dupa un drum mai lung.

 

81457e755a3e0a4e097443b1d7f919af.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am.si cel din stanga ,ideea e sa nu dai doar cu cleaner agresiv mereu pt ca nu e nevoie ,f bun si gold class lasa un finish mat,il folosesc pt usi bord si cotiera pe asta Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam ca cel din stanga ar fi ok pentru hidratare si uz mai des, iar pe cel din dreapta il consideram mai agresiv, exact pe principiul pe care l-ai zis si tu mai sus. :unsure:

Sper ca nu am inteles gresit cand am cautat variantele, caci inseamna ca mi-am luat teapa. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.