Jump to content

MYX 7 seria 6


Myx

Recommended Posts

E bn asa , cel din stanga are agenti curatare mai.usori , e f bun pt hidratare . Vara merge la 2 sapt folosit , cleaner din dreapta la cateva luni. Cei care aveti NBT Evo cum va pare fata de cel normal . Merita upgrade ? Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

E bn asa , cel din stanga are agenti curatare mai.usori , e f bun pt hidratare . Vara merge la 2 sapt folosit , cleaner din dreapta la cateva luni.

 

Dap.. cam asa ma gandeam si eu cu cel mai agresiv, cel mult o data pe luna. Il mai folosesc si dupa drumuri lungi, cand mai transpiri in masina sau intra tot praful de pe drum prin ventilatii. :) In prealabil aspir scaunele si bancheta cu un aspirator de masina portabil.

Primul il folosesc saptamanal sau o data la doua saptamani, in functie de timp. Mi s-a parut bun, desi trebuie sa-i schimb sticla caci imi curge pe la toate imbinarile dopului. Si la tine se intampla la fel sau oi fi fost eu mai ghinionist?

 

PS. Sper ca nu am poluat topicul cu ultimele post-uri. :-S Putem muta discutia in privat daca nu vrei sa fie aici.

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07CMYK2D9/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

 

gasesti si pe aliexpress dar am preferat de aici ca vin mai repede , sunt mai multe modele dar astea am avut si la F10 si sunt f bune

 

Mersi! Dupa ce le-ai montat ai codat ceva la masina? gen bec normal-> bec led?

Edited by Mihai Eduard
Link to comment
Share on other sites

nu stiu, daca se schimba surround viewul in asta nou cu "airplane view" si 360 si toate cele, merita, e foarte faina optiunea.

Altfel nu mi se pare asa mare diferenta, nici vorba sa fie ca la CIC vs CCC.

 

Ca tratamente de piele eu pana acum am mers pe Chemical Guys (curatator + balsam).

O sa incerc acum Leatherique, ca prea e asa laudat. Am citit tot threadul asta si m-a cam pus pe ganduri.

Link to comment
Share on other sites

ideal si unitatea altfel este posibil sa ai parte de restarturi random cand este load prea mare

Pe.mine ma int in special cum se vede surround view in NbT Evo daca e mult diferit de cel normal . Acum vede imaginea din 3 buc ,la 3d surround view e o imagine completa , are cineva Evo cu surround view sa ma lamureasca ? Nu gasesc nici un video pe youtube.

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

se vede exact la fel, imaginea e data de modulul de camera care la tine pe masina e TRSVC, imaginea pe care o doresti necesita ICAM surround care nu se poate pune pe 6er. ICAM surround are 4 camere (spate+oglinzi+fata), cea de fata la tine e foarte greu de montat si ramai cu gaurile din bara de la sideview-ul actual sau schimbi bara.

codarea este foarte complicata deoarece ICAM surround a fost pus doar pe F15/F16 si difera inaltimea camerelor si unghiurile de montaj. Camera spate ICAM nu incape in emblema ta si lista de probleme continua.

 

ICAM surround nu are nevoie de EVO, merge pe NBT fara probleme, vezi F15/F16 fabricate pana in 06/16 care au ICAM surround + NBT.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ms mult pt lamuriri ,deci mai mult denun upgrade estetic nu as obtine prin Evo . Ma interesa obtinerea unei imagini mai bune ,daca e asa complicat cu icam renunt.exact asta vazusem pe net F15 /f16 cu optiunea si e total diferita de ce am eu Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

bre MyX ce sa iau si eu pt hidratare piele , am impresia ca scaunul din dreapta in partea de sezut incepe sa se usuce si intareasca, arata ca nou totusi

eu mi-am luat de aici https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01NBPRFTO/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1 vs pret la noi https://www.pro-detailing.ro/solutie-hidratare-piele-meguiars-ultimate-leather-balm-p-4016.html

 

sau poti folosi si asta https://meguiars.store.ro/GOLD-CLASS-LEATHER-CLEANER-AND-CONTIDIONER/G17914 pret apropiat de amazon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

grile fata schimbate , parca arata ceva mai bine desi imi placeau si cele inox , astea merg mai bine in continuarea shadow line :thumbsup:

 

WhatsApp%20Image%202019-08-17%20at%2014.03.14%201_zpspztfhrmv.jpeg

 

WhatsApp%20Image%202019-08-17%20at%2014.03.15_zpsoukcuefl.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-17%20at%2014.03.14_zpsrwcuv7rc.jpeg

Arata super cu astea negre!

De unde le-ai comandat? Aftermarket sau OEM ? :)

Eu mi-am comandat unele de pe amazon, astept sa ajunga.

Link to comment
Share on other sites

Arata super cu astea negre!

De unde le-ai comandat? Aftermarket sau OEM ? :)

Eu mi-am comandat unele de pe amazon, astept sa ajunga.

 

aftermarket . Se potrivesc perfect , calitate f buna . Costuri modice 40 $ , tot ce trebuie sa faci este sa iei de la grilele vechi izolatia de polistirena care nu exista la astea . Se monteaza relativ usor prin demontarea barii in partea de sus si e destul loc sa declipsezi , cu atentie , eu le-am pus singur

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

cu ce se curata shadowline .. ma enerveaza grav cum ramane patat dupa spalare.. cumva polish de crom e ok ?!

 

la shadowline poti folosi un dressing chimic in nici un caz polish pt ca vei zgaria , solutia optima in cazul tau este chemical guys blacklight , parca ai masina neagra , poti folosi si pt vopsea , e un glaze si sealant in acelasi timp , am aplicat si eu pe masina de curand si f multumit .Culoarea a devenit mai intensa si are cateva spalari deja, se mentine . Mai sunt si alte solutii degresare de la Meguiars , e bine sa aplici periodic pt ca nu se vor mai pata asa des , poza e imediat dupa aplicare , undeva seara pe la 20 grade .

 

Whats-App-Image-2019-08-14-at-00-52-36.jpg

Whats-App-Image-2019-08-14-at-00-52-36-1.jpg

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Myx Multumesc, foarte puternice! https://imge.to/i/vPnL7t https://imge.to/i/vPn1WZ

nu ai pt ce . Intre timp au venit anvelopele de vara , la finalul verii :D , azi am reusit sa-i fac si reglajul audio si sunt mari imbunatatiri , eu rulam pe setupul de la F10 si era complet diferit aici ,alta acustica , clar ca tine de la masina la masina , aveti mai jos setarile pt seria 6 pt cine vrea sa le foloseasca , se vede in ultima poza curba de sunet unde sunt doar cele 2 rosu initial si albastru final , reglaj efectuat de colegul nostru wolfenstein99, inainte de reglaj la volum mai mare imi vibra grila de la boxa centrala si undeva pe spate simteam in usi o problema , acum totul ok cateva poze si ceva bonus colorat

:thumbsup:

 

Whats-App-Image-2019-09-03-at-00-10-22.jpg

Whats-App-Image-2019-09-03-at-00-10-22-3.jpg

Whats-App-Image-2019-09-03-at-00-10-22-2.jpg

Whats-App-Image-2019-09-03-at-00-10-22-1.jpg

 

Whats-App-Image-2019-08-31-at-12-23-44-1.jpg

Whats-App-Image-2019-08-31-at-12-23-44.jpg

Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.