Jump to content

F31 340i xdrive 2016


Wolff

Recommended Posts

  • 3 months later...

In aprilie (la 127k km) am facut revizia, filtre OE, ulei OE 0w30 LL-12 FE, bineinteles la Bogdan BMGarage.

Parca motorul e usor mai silentios cu uleiul asta vs OE 0W30 LL04; si consumul parca a scazut putin, dar poate fi si subiectiv, pt ca s-a incalzit afara.

Inca nu stiu ce masina sa cumpar, asa ca nu insist cu vanzarea. Intre timp am scos sonorizarea, nu cred ca un cumparator ar plati in plus pt ea (minim 2000 euro). Culmea e ca acum stock nu mi se mai pare ca suna rau (ce-i drept acum ascult la volum mediu).

Am tot urmarit E92 pe mobile si pe autovit in ultimele 4 luni; am si vazut vreo cateva in Romania, dar din pacate erau destul de obosite; as vrea cu directie hidraulica, dar pe rear drive 320d/325d/330d sunt destul de rare. Probabil nu o sa gasesc ceva ok la un pret rezonabil (sub 15k, au totusi minim 10 ani); sunt pe mobile cateva interesante, dar la preturi apropiate de 20k, si nu cred ca merita. Totusi inca nu mi-am pierdut speranta.

Dar am inceput sa iau in calcul si alte variante:

C coupe C205 2017 - inghesuit, si nu prea confortabil; am facut drivetest cu un C400, nimic spectaculos; B58 trage mai bine si se aude mai bine; poate doar C43 ar fi interesant, dar sar de 45k, deci pas

E coupe C238 2017 - scump, peste 35k; am facut drivetest vreo 1h prin bucuresti cu un 220d, nu m-a impresionat din niciun punct de vedere, nici macar confort (desi avea suspensia adaptiva, dar nu cea pe aer); cred ca e pas

G20 sedan - peste 30k cu dotari rezonabile, 35k cu mpaket; am mers cativa km cu un 320d, e un pas in fata vs F30 dpdv confort si antifonare; dar parca prea scump momentan (mai scump decat G30 sedan...); am mers vreo 30 min cu un m340i - foarte rapid, dar prea filtrat dpdv sofer - sunet mai degraba nu, si parca prea usor de condus; oricum costul e mare, peste 55k, peste bugetul meu

G30 - cam mare pt gustul meu, daca as gasi una cu adaptive drive poate nu ar fi asa barca; e in planul 2 momentan

G01 X3 - am mers cativa km cu unul, mi-a placut, neasteptat; preturile sunt ok pt una 2018, comparabile cu G20 2019; si parca primesti mai multa masina de banii astia; si isi tine si mai bine valoarea, sunt mai cautate in Ro

In concluzie, pe shortlist sunt G20 (decizia cea mai putin riscanta) si G01; dar stau cu ochii si pe e coupe sau G30.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De vineri masina are un nou proprietar, din Cluj; ma bucur ca a ajuns pe maini bune, sigur va avea grija de ea in continuare.

Probabil saptamana viitoare o sa merg in DE sa vad cateva E92, am vreo 3 pe shortlist, sper sa fie ok macar una. Saptamana trecuta aparuse un 325d 2012 foarte interesant cu 130k km, s-a dat in 3 zile...

Edited by Wolff
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

daca iau benzina, ar trebui sa fie minim 330i, si e destul de gurmand; adevarul e ca E92 la care mi-a ramas gandul era 330i.

pe de alta parte, si E91 imi placea cum se conduce, si era 320d xdrive, directie hidraulica.

o sa vad ce e92 ma tenteaza saptamana viitoare in zona Frankfurt pe raza de 150km; dar tare mi-e ca o nu o sa gasesc nimic ok sub 15-16k, si o sa iau un G20.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.