Jump to content

Schimbare motor F10 535D 2011 N57D30B


HardKernel

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Inainte de intrebare as vrea foarte scurt sa va povestec intamplarea din viata mea.

In 09.10.2019 am cumparat un BMW 535D 2011 cu 216.000km, de la un vanzator din Romania, dupa care am facut un drum de Timisoara Arad dus si jumate intors (in jur de 150km), dupa care pe drumul de intoarcere la 140km/h pe autostrada, in momentul unui kickdown de acceleratie, teoretic mi s-a rupt vibrochenul. (dupa verificarea unui mecanic, cine se ocupa numai si numai de marca BMW). Si din pacate asta inseamna zice el, ca trebuie sa schimb motorul cu totul, sau macar pompa de ulei nou, block nou cu vibrochen nou si pistoane noi, eventual si supape in functie de deteriorarea lor.

 

Si acum se pune intrebarea, daca cumpar motor second hand, care sunt riscurile, avantajele / dezavantajele unui motor cumparat din srot?

M-am uitat mai cam peste tot in Romania dupa motoare luate de pe alte masini, ma costa undeva intre 4000-4500 EURO doar motorul plus manopera inca 1000 EURO (iar la motorul respectiv trebuie sa schimb si distributia categoric, ca nu stiu ce conserva pot sa iau din srot). Deci total undeva intre 6000-6500 EURO.

Sau imi cumpar totul nou, de la bavauto, asta fiind block cu pistoane si vibrochen si ce mai este nevoie?

 

 

Multumesc!

 

 

P.S.: As fi recunascator, daca cineva ar putea sa ma ajute la calculul pentru piese noi si eventual de unde as putea sa le cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti recomand sa cumperi motor SH, cu 5-6000 euro ĂŽl recondiționezi pe al tĂŁu si ĂŽl faci ca nou.. asta depinde si ce planuri ai pentru mașinĂŁ. Pune mana pe un laptop, o foaie/un pix si cautĂŁ piese motor.. Vezi la cat te ajung piesele sa schimbi tot in motor.. si decizi daca se merita sa recondiționezi sau nu.
Link to comment
Share on other sites

cauta un motor pana in 150k km (verificabili cumva) la care schimbi oricum distributia si pompa de ulei si o sa ai o masina ok, altfel...o sa-ti faci abonament la service...treaba cu reparatia e f riscanta, motorul ala e extrem de pretentios, ai sanse mari sa crape din nou...
Link to comment
Share on other sites

306 cp sau 313? eu zic sa ii dai masina inapoi de unde ai luat-o si sa iti dea banii! Exista lege pentru asa ceva!

 

299cai, 220kW

 

Si am incercat si varianta asta, iar fostul proprietar evident ca nu vrea, si am zis ca o sa-l dau in judecata, dar nu pare sa-l intereseze.

 

Nu-ti recomand sa cumperi motor SH, cu 5-6000 euro îl recondiționezi pe al tău si îl faci ca nou.. asta depinde si ce planuri ai pentru mașină. Pune mana pe un laptop, o foaie/un pix si caută piese motor.. Vezi la cat te ajung piesele sa schimbi tot in motor.. si decizi daca se merita sa recondiționezi sau nu.

 

Piesele noi ajung scump scum, de exemplu numai block-ul cu pistoane costa 23.000 ron pe bavauto.ro.

Nu cred ca vreau sa fac astfel de investitie.

Iar cea ce am gasit e o firma din Hargita (Blissmotors), care aduce motorul cu totul la 3200 euro cu distributia si cu pompa de ulei nou daca dau motorul meu la schimb si mai primesc si 6 luni garantie.

Edited by Szabo Roland
Link to comment
Share on other sites

Trimite sau du masina la Harghita sa ti-o faca complet acolo . Ai garantie si pretul e rezonabil.

Nu sunt sigur daca e vorba de aceeasi firma, sau poate era din Covasna , dar sunt foarte seriosi . Stiu persoane care au facut acolo, iar firma le-a trimis inclusiv trailer sa duca masina avariata.

Cauta totusi si in Covasna - nu stiu numele firmei.

Link to comment
Share on other sites

urata schema si cred ca pur ghinion in cazul asta . Eu la cumparare 6 am iesit in top speed cu ea pe A1 si am zis ca daca e ceva sa crape atunci si aia e . Mai avea si uleiul de 30k in ea , am avut ceva emotii dar macar erau banii la mine .In general am procedat asa la toate masinile , macar scoti din calcul o mica parte din posibile vicii ascunse . Inteleg ca tu nu ai facut nici un fel de test macar pt linistea ta , ai luat masina si ai plecat la drum . La fel de bine nici vanzatorul nu-l poti acuza mai ales ca vibrochen daca e dead nu prea ai cum sa-l pacalesti sa mearga ..deci a trosnit la tine . practic tu ar trebui sa dovedesti rea intentie , cel mai greu de demonstrat dpmdv . Cred ca motor sh e cea mai buna solutie , la care oricum exista un risc similar cu al tau .
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Vreau sa va zic ca am cumparat un motor reconditionat de la bliss motors din Harghita, cu garantie de 6 luni. Vine cu distributia noua teoretic si cu pompa de ulei (asta nu stiu daca nou sau nu).

 

Acum a mai ramas sa caut firma autorizata in Timisoara care face schimbul de motor, eventual daca puteti sa ma ajutati cu asta.

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut!

 

Motorul s-a schimbat cu bine din pacata nu as putea sa va zic daca este vre-o diferenta intre motorul cel nou si cel vechi pentru ca motorul cu care am cumparat, a functionat numai 190 de km si ala pe autostrada fara sa calc vre-o data mai brusc :)))

Dar acum dupa 5300€ dati trage super super bine, dar in schimb nu sunt multumit cu consumul crescut de motorina. Nu stiu cat ar trebuii sa consume o astfel de masina, dar a mea consuma 8l/100km de motorina la 130 de km la ora in modul confort. Ii bine, ii prea mult? (adica nu ma deranjeaza daca atat trebuie sa consume si e in regula, dar nu mi se pare logic)

Pana pe la 150 la ora consuma cam tot 8-8.5l/100km, adica intre 1800 si 2200 de ture e cam 8 litri, si de 2300 in sus mai bine trag si cisterna dupa mine :-D

Cu un E90 ce aveam inainte motor M47 la 160 km/h am avut 8 litri la suta de kilometri, cu un motor mai mic si mai "forjat" (la 160 avea 3000 de ture)

 

Asa ca poate cineva sa ma sfatuieasca si sa-mi zica consumul la masina lui?

 

Multumesc.

Edited by Szabo Roland
Link to comment
Share on other sites

Tipic romanesc am masina scumpa si ma intereseaza consumul, cat ai vrea sa consume 4%?

nu-i tipic romanesc, daca atat consuma ii bine, nu am treaba, dar sa nu fie probleme cu ceva. Ca de exemplu spal masina frumos, si a doua zi pe spatele masini apar pete la toba, dar nu este ulei, nu are culoare si nici miros dar pur si simplu sta asa pe masina si pare uleios.

Link to comment
Share on other sites

 

Si ce relevanta are consumul dat pe site-ul ala de 5-5,3 extraurban ? E din seria "minciuni tipice BMW" . Eu nu am vazut consumul asta nici la motor de 2.0L , pe 525-ul meu.

Pe autostrada la 130-140 km/h eu consum 6-6.5 cu 525D .

Cred ca un 535D consuma peste 7 , in orice caz.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si ce relevanta are consumul dat pe site-ul ala de 5-5,3 extraurban ? E din seria "minciuni tipice BMW" . Eu nu am vazut consumul asta nici la motor de 2.0L , pe 525-ul meu.

Pe autostrada la 130-140 km/h eu consum 6-6.5 cu 525D .

Cred ca un 535D consuma peste 7 , in orice caz.

Consumul ala e facut la 90km/ ora,rezervor plin ,sofer + pasager in dreapta si anumite conditii meteo

Asa se fac consumurile declarate de toti producatorii auto

 

Ca o fugaresti cu 200 pe serpentine,da,nu are relevanta..

Link to comment
Share on other sites

Consumul ala e facut la 90km/ ora,rezervor plin ,sofer + pasager in dreapta si anumite conditii meteo

Asa se fac consumurile declarate de toti producatorii auto

 

Ca o fugaresti cu 200 pe serpentine,da,nu are relevanta..

 

Omul vorbea de consum la 130 km/h , nu la 90 , nu la 200 . Deci postul tau e total irelevant , ca si consumul dat de BMW . BTW , poti sa-mi arati unde specifica BMW ca ceea ce spun ei ca e consum extraurban e pt 90 km/h si in conditiile descrise de tine ?

Link to comment
Share on other sites

As pune o intrebare legata mai mult de cum se poate preveni ca motorul sa fie schimbat? Am si eu motorul similar pe f01, exista vreo verificare la vibrochen sau ceva simptome in prealabil a.i. sa poti preintampina ca vibrochenul sa se rupa si de asemena si pompa de ulei?

Spre ex. la schimbarea distributiei poti vedea daca aceste piese sunt uzate?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.