Jump to content

Apple CarPlay full display


Recommended Posts

doar de la ilevel 18-03 in sus merge

cum faceti sa opriti sunetul in carplay atunci cand accesati pe tel un video random pe insta sau fb , mie automat imi ruleaza sunetul prin carplay si imi schimba sursa media . E vreo posibilitate sa opresc asta ?

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

18-09 am eu. E posibil?

 

@neo te referi ca merge din fabrica de la 19-03?

 

si mai am o intrebare legata de EVO.

se poate touchscreen functional in mers?

carplay oricum e dezastru in mers, vrea tot numai cu Siri. Nici agenda nu o pot accesa in mers, destinatii nu pot introduce in mers...Si sa vezi distractie cand vrei sa suni pe cineva cu nume romanesc cu Siri...

Link to comment
Share on other sites

Eu ma incadrez, siti cum se poate face? Pe alte forumuri se vrobea despre un 'update' care se instaleaza prin USB.

 

 

acel "update" este un patch/crack neoficial care modifica un fisier de configurare in EVO si schimba rezolutia la Carplay.

 

De la ilevel 19-03-5xx in sus codarea in EVO : carplay_fullscreen = aktiv este tot ce trebuie facut.

 

Cei care aveti activat carplay cu crack-uri rusesti (acele fisiere .bin care se incarca de pe USB) trebuie sa aveti in vedere urmatoarele:

 

1. de la ilevel 18-11-5xx scripturi .bin nu se mai pot executa de pe USB

2. orice update de ilevel dezactiveaza toate FSC-urile fake incarcate cu scripturi

3. de la ilevel 19-11-5xx downgrade-ul de ilevel pe EVO numai este posibil

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut,

 

am si eu o curiozitate.

Masina mea e din 2016, recent am facut retrofit la NBT ID6, schimband unitatea cu una noua, si display-ul etc.

A fost totodata activat carplay full screen.

Sa inteleg ca, o data cu schimbarea unitatii, se schimba si versiunea de ilevel? Stiu ca apple carplay merge doar de la versiunea 19-03 in sus.

Intreb pentru ca inainte de retrofit, aveam o versiune f veche de ilevel si nu am facut update vreodata.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

As vrea sa activez Carplay la un model G30 din 2017.

 

Am un cablu ENET, dar nu stiu daca merge cu ESYS.

La Navigatie am urmatoarele informatii:

- Europe / BMW Group / 101184.3.210

- Road Map Europe EVO 2019-2

- NBTevo_Q18491I

 

La iDrive:

- Telephone TB-006.032.012

- Media: MB-006.032.12

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Codare, USB si SSH

Zice Neo mai sus : de la ilevel 18-11-5xx scripturi .bin nu se mai pot executa de pe USB. Corect! Pentru ca s-a scos scriptul din boot, si s-au schimbat certificatele.deci fsc-urile cu bin nu mai merg :)

Dar totusi se poate sa pacalesti certificatele BMW care se afla in swfl si anume sa le semnezi cu rsa-ul din versiunile anterioare gen 18.03 pentru ca este acelasi.:)).

 

CIudat! Au schimbat certificatele dar au pastrat cheile de criptare.Dupa semnare se creeaza un nou swfl Carplay si se da flash la versiunile 18.11.XXX - 20.07.XXX

Edit: Bimmercode? hmmm nu am folosit niciodata. cred ca este pentru cei care nu vor sa cumpere un cablu ENET :) no ofence!

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.